#BaşkaTürlüSriLanka

Detaylar

kapak giris

 

Özlediğimiz program #BaşkaTürlüSriLanka yeniden karşınızda! Hali hazırda sıra dışı deneyimlerle dolu #BaşkaTürlüSriLanka seyahatimize yepyeni deneyimler ekledik ve programı fenomen seyahatlerimiz listesine şimdiden yazdık. Mart ayında kendimizi adanın kollarına bırakacağımız bu seyahatte neler yaşayacağız gelin size anlatalım.

 

Çay tarlaları arasından süzülen nostaljik bir trende yolculuk edip harika manzaralara tanıklık ederken tuk tuk ve kano gibi geleneksel ulaşım araçları ile kırsala yapacağımız sıra dışı yolculuklar var. Ella'nın harika doğası içinde yapacağımız zipline macerası ve Hint Okyanusunun ılık sularında yaşayacağımız sörf deneyiminin yanında Udawalawe Milli Parkında fillerin arasında geçireceğimiz kamp gecesini unutamayacaksınız. Yüz elli metre yüksekliğindeki kaya saraylardan beş yüz yıllık kale şehirlere, iki bin yıllık mağara tapınaklardan Buda'nın dişinin bulunduğu özel tapınaklara kadar UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan birçok alanı ziyaret edeceğimiz bir rotamız var. Sri Lanka'nın geçmişine götüren hikayelerle dolu geleneksel bir dans gösterisini ve sırık üzerinde avlanan balıkçıları da unutmadık tabii. Geleneksel yöntemlerle üretim yapan eski bir çay fabrikasında çayın yolculuğuna tanıklık ederken baharat bahçelerinde baharatları yakından tanıyıp bu baharatların ustaca kullanıldığı Sri Lanka mutfağını Kandy'de yapacağımız lezzet yürüyüşünde tanıyacağız. Sri Lanka çayına Türk yorumu katan Sisters Away Sri Lanka'nın evinde elleriyle hazırladığı füzyon kahvaltı seyahatin en keyifli deneyimlerinden. 9 Arch Köprüsü ve Coconut Tree Tepesi gibi Sri Lanka'nın meşhur Instagram noktalarında molalarımız da olacak. Tüm bu deneyimlerin sonunda ayurveda temalı keyifli bir masaj ile Sri Lanka seyahatimizi sonlandıracağız.

 

Başlangıç: İstanbul'dan Kolombo'ya Uçuş

 

Yolculuğumuzun ilk durağı İstanbul. Cuma gecesini cumartesi gününe bağlayan saatlerde bizi direkt olarak Kolombo'ya götürecek Türk Hava Yolları uçağında yerimizi alacağız. Uzun bir yolculuk bizleri bekliyor. Sağlam bir uyku da iyi olur ama uçakta uyuyamam derseniz iç savaşı anlatan ve Sri Lanka yakın tarihinden izler bulabileceğiniz "The Road from Elephant Pass" filmini izlemenizi öneririz. 

 

1. gün: Kolombo - Habarana

 

Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'ya saat farkından dolayı Cumartesi günü öğleden sonra iniyoruz. Havaalanında bizi bekleyen aracımıza ulaşıp otelimize doğru yola koyulacağız. Akşam saatlerinde kültür üçgeninde bulunan şehirlerden biri olan Habarana'daki otelimize yerleşip, midemizi baharatlarıyla ünlenmiş Sri Lanka yemekleri ile tanıştıracağız. Yemek sonrasında günün yorgunluğunu atmak için büyüleyici manzarasıyla ruhumuzu dinlendirecek otelimize dönüyoruz.

 

2. gün: Sigiriya Kalesi - Dambulla Mağara Tapınakları - Köy Evi Ziyareti

 

day2 kapak yeni

 

Sri Lanka gezimiz asıl bugün başlıyor! Kahvaltı sonrasında ilk durağımız Sigiriya Kalesi. Yaklaşık 1500 yıl önce Kral Kasyapa yerden 150 metre yüksekliğinde olan bu kayanın tepesine bir kale yaptırmış. Kalenin içerisinde 1200 basamaklı merdiveni tırmanıp, antik şehrin kalıntılarına ulaşacağız. Tabii kalenin tepesinde göreceğimiz nefes kesici Sri Lanka manzarasının tüm yorgunluğu unutturacağına eminiz.

 

Öğle yemeğimiz bolca yerel lezzet tadacağımız bir Sri Lanka yerlisinin evinde olacak. Önce "tuk tuk" denilen 3 tekerlekli araçlarla bir noktaya kadar ilerliyoruz, ardından bizi nehrin üzerinden ormanın içerisindeki kırsala götürecek teknemize binerek yola devam edeceğiz. Yemeklerimizi yerken bize eşlik edecek ev sahibimiz de yapılış aşamalarını bize anlatmaktan çekinmeyecek :)

 

Sıradaki durağımız UNESCO Dünya Mirası Listesinde de bulunan tarihi Dambulla Mağara Tapınakları ya da diğer bir deyişle Altın Tapınak. Tapınağın girişinde bulunan devasa boyutlardaki Buda heykelini görünce Altın Tapınağın isim kaynağını merak etmeye gerek kalmıyor :) Dambulla, aslında kaya içerisinde oyulan 5 ana mağaradan oluşan bir budist tapınağı. Duvarlarında va tavanlarında Budizm freskleri bulunan bu tapınakların yapımı MÖ 1. yüzyıla kadar uzanıyor. Tapınağa ulaşmak için yapacağımız tırmanış ardından bizi ilk karşılayanlar  tapınağın ana sakinleri olan Buda heykelleri, tabii ki maymunlar🐒 ve avlusundaki Bodhi ağaçları olacak. Siddhartha'nın altında aydınlandığı ağaç çeşidi olan Bodhi'nin altında dinlenirken, uzman rehberimiz Budizm ve Dambulla konularında bizi aydınlatacak.

 

Maymunlarla vedalaşıp bol yürüyüşlü bir günün ardından dinlenmek için Habarana'daki otelimize doğru yola koyulacağız.


 

3. gün: Kandy

 day3 kapak

 

Bu sabah Habarana'dan ayrılıp birçok köy ve yerleşim yerinin içerisinden geçerek Kandy şehrine doğru yola koyuluyoruz. Dikkatli bakarsanız yol üzerinde birçok hindistan cevizi ağacı göreceğinize eminiz, tabii "coconut" molası vermesek de olmazdı. Kandy yolu üzerinde bir diğer durağımızda baharat bahçesi olacak. Her yemekte kullandığımız baharatların bitkilerini ve yapım aşamalarını görmek, hepimiz için bilgilendirici olacak.  

 

Kandy bol yeşillikli doğası, otantik mimarisi ve rengarenk çarşıları ile görülmesi gereken bir şehir. Şehri tepeden görüp manzarasına doyduktan sonra, sıra öğle yemeğinde karnımızı doyurmakta. Öğle yemeğimizi klasikleşen lezzet yürüyüşü deneyimi ile yaparak Kandy'nin çarşı, pazarlarında kaybolacağız. Uzak Doğu lezzetlerini evde denemek isterseniz Kandy pazarları ve dükkanlarında bolca baharat bulabilirsiniz. Akşam üzeri Sri Lanka yerel danslarını izleyeceğimiz eğlenceli gösterinin ardından, geceleri bambaşka bir ruha sahip Buda'nın dişinin bulunduğu ve Sri Lanka'nın en kutsal tapınağı olan "Diş Tapınağı"na gidiyoruz. Sri Lanka halkının dualarına ve ruhani atmosfere şahit olduktan sonra dinlenmek için otelimize çekiliyoruz.

 

 

4. gün: Çay Tarlaları - Nostaljik Tren Yolculuğu - Ella 

  

day4 kapak

 

Sabah erken saatlerinde Kandy'den ayrılıp, çayın başkenti Nuwara Eliya'ya doğru yola koyuluyoruz. Yol üzerindeki çay tarlalarında durup aralarında yürüyeceğiz ve her gün bayılarak içtiğimiz çay bitkisini yakından göreceğiz. Sadece çay tarlalarıyla yetinmeyip, eski yöntemler ile üretim yapan bir çay fabrikasını da gezeceğiz. Seylan çayının tarladan pakete gelene kadar olan sürecine şahit olup, farklı çeşitlerdeki çaylarımızı da tadıp, Nanu Oya tren istasyonundan yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla Ella'ya gitmek üzere yola koyulacağız. Dünyanın en güzel tren manzaralı yolculuğuna hazır olun! Sömürge döneminde İngilizler tarafından kurulan ve hala eski nostaljik mavi vagonların kullanıldığı bu trenle yapacağımız yolculukta, uçsuz bucaksız çay tarlalarının arasından süzüleceğiz. Manzaramız yol boyunca bitmeyen çay tarlaları, toplayıcılar, köyler, şelaleler ve çok daha fazlası olacak.

 

Akşam üzerine doğru Ella'ya varıp şehir turuna başlayabiliriz. Akşam yemeğimizi de yedikten sonra, Sri Lanka geceleri bizleri bekler. Yerel müziğe doyacağımız bir gece ve çaya doyduğumuz bu günün sonunda, rüyanızda çay tarlalarını görmeye devam edeceğinize eminiz. 

 

 

5. gün:  Zipline - 9 Arch Köprüsü - Udawalawe Safari Kampı


day5 kapak yeni

 

Bugün çok özel bir gün çünkü unutamayacağınız deneyimler için yola çıkıyoruz. Safari için hepimiz çok heyecanlıyız ancak Ella'dan ayrılmadan önce yapmamız gereken çok özel iki deneyim daha var. Bunlardan ilki Ella'nın yemyeşil manzarasına kuş bakışı bakmamızı sağlayacak olan "zipline". Adrenaline doyup göz banyomuzu da yaptıktan sonra tarihi mimarisi ve benzersiz manzarasıyla Sri Lanka'nın en bilinen ve Instagram noktası haline gelmiş köprüsüne gideceğiz. 9 Arch, Sri Lanka'nın muhteşem doğası içerisinde İngilizler tarafından tren yolu olarak inşa edilmiş, 24 metre yüksekliğinde ve 91 metre uzunluğunda olan bir köprü. Tabii biz de buralara kadar gelmişken bolca fotoğraf çekilip film karesinden fırlamış gibi gözüken bu yapıyı ölümsüzleştirdikten sonra, safari deneyimi için Udawalawe'ye doğru yola koyuluyoruz.

 

Akşam üzeri FORBES'un Afrika dışında bulunan en iyi safari destinasyonu seçtiği Udawalawe Ulusal Parkı'nın sınırında bulunan Big Game Safari Kampına ulaşmış olacağız. Konforlu ve donanımlı çadırlarımıza yerleştikten sonra ilk işimiz ormanın içinde bulunan kamp alanımızda gün batımını izlemek. Akşam yemeğimiz ise kamp ateşinin başında barbekü ve açık büfe yemekler olacak. Bu gece doyasıya yemenizi öneriyoruz çünkü yarın safaride göreceklerinizden yemek yemeyi unutacaksınız :) 

 

 

6. gün: Safari - Weligama 

 

day6 kapak

 

Vahşi doğa beklemez, güne erkenden başlıyoruz. Kamp alanımızda bizi Udawalawe Ulusal Parkı'nda bulunan safari alanına götürecek jipler bekliyor. Gözlerinizi dört açın çünkü fillerden tavus kuşlarına birçok türü görebilirsiniz. Film karelerinden fırlamış doğa harikası ve yaban hayvanları ile zaman mekan algınızı kaybedeceğinize eminiz. Bu keyifli deneyimin sonrasında kamp alanımıza geri dönüp kahvaltı yapmamız gerekecek, Sri Lanka'nın güney kıyıları bizleri bekler.

 

Weligama'ya doğru yaklaşık 4 saatlik bir yolculuğumuz var. Sri Lanka'nın deyim yerindeyse bir hindistan cevizi cenneti olduğunu söylemiştik. Yol üzerinde palmiye ağaçlarıyla meşhur küçük bir kasaba olan Mirissa'da molamız olacak. Coconut Tepesinde bolca fotoğraf çektirdikten sonra, öğle yemeğimizi yiyip rotamıza doğru devam edeceğiz. Akşam üzeri güney sahil şeridine kıyı boyunca uzanan Weligama'ya ulaşıyoruz. Yemek yedikten sonra, plajın içerisinde bulunan otelimize dönebilir ya da şehri keşfe çıkabilirsiniz. 

 

 

7. gün: Hint Okyanusu kıyısında Chill Out - Surf Dersi 

 

day7 kapak   

Bugün Weligama'da dalga sesleri eşliğinde uyanacağız. Uzun süren bir kahvaltıya da hayır diyemeyiz tabii. Sri Lanka gezisi boyunca epey yol yapıyoruz, güney sahilinde güneşin ve kumsalın keyfini çıkaracağımız bir güne hazır olun. Ancak tüm gün yatmak da bize göre değil. Bu yüzden programımıza çok özel bir deneyim ekledik, güney sahilinin en güzel noktasında sörf yapıyoruz! Eğer daha önce sörf yapmadıysanız hava koşullarının uygun olması durumunda bir uzman eşliğinde kısa bir sörf eğitimi alacağız ve bu adrenalin dolu spora giriş yapacağız. Kim bilir belki de bu deneyim sonrası bu spora gönül verirsiniz. 

 

Sörf dersimizden sonra gerilen kaslarımızı rahatlatmak için bir masaj randevumuz var. Asya ülkelerinden birine gelip masaj yaptırmadan dönmek olmazdı elbette. Sri Lanka lezzetlerine doyacağımız öğle yemeğinin ardından, küçük bir sahil kasabası olan Weligama'yı gezmek için bolca vaktimiz olacak. Hint okyanusu kıyısında dinlenmeye ayırdığımız bu günü, yine plajın içinde yer alan  otelimiz Weligama Bay Marriott Resort & Spa'da keyifli bir uykuyla bitiriyoruz.8. gün: Sırık Balıkçıları - Galle Kale Şehri

  

day8 kapak

 

Sri Lanka'daki son günümüze seyahat liderimiz Burcu'nun avokado ağaçları arasındaki evinde klasik bir Türk kahvaltısı yaparak başlıyoruz. Kahvaltımızın ardından eski bir Hollanda kolonisi olan Galle kale şehrine hareket edeceğiz. Yol üzerinde ise çok ikonik bir manzara var, sırıkların üzerinde avlanan balıkçılar. Buradaki balıkçılar denizin içindeki bir sırık üzerinde oturup, oltalarını aşağıya yukarıya sallayarak küçük balıkları avlıyorlar. Bu sıra dışı avlanma şekli sadece Sri Lanka'da görülüyor. Balıkçıları izleyip fotoğraflarımızı çektikten sonra Galle bizi bekler.

 

Galle kahve kokan şirin kafeleri, kolonyal sahil kasabası mimarisi ve sanat dolu mekanları ile hepimizin favori şehri. Burası 16. yüzyılda Portekizliler tarafından kurulmuş sonrasında Hollandalılar tarafından kaleleştirilmiş, bu yüzden Avrupa mimarisine sahip. Bir ucundan diğer ucuna yürümek yaklaşık 10 dakika sürüyor yani küçük bir bölge ancak her sokağında ayrı bir konseptte mekanla karşılaşabileceğiniz bir yer. Bu yüzden burada kaybolmak, sokakları keşfetmek serbest. Ayrıca alışveriş yapabileceğiniz çok güzel mekanlar bulunuyor. İsteyenler şehirde alışveriş yapabilir isteyenler şirin kafelerinde egzotik lezzetler tadabilir.

 

Eğer gruptan kimse gerçek anlamda kaybolmadıysa Sri Lanka'daki son günümüze yaraşır biçimde güzel bir restoranda yemek için tekrar bir araya geleceğiz. Yemek sonrasında da havaalanına gitmek için Galle'den ayrılıp başkent Kolombo'ya doğru hareket edeceğiz.

 

Eve dönme vakti geldi bile. Sri Lanka maceramızı güzel deneyimler ve anılarımız ile sonlandırıyoruz. Gece bizi direkt olarak İstanbul'a götürecek Türk Hava Yolları uçağında yerlerimizi alacağız.  Yolumuz uzun, büyüleyici doğası ve birbirinden faklı deneyimleriyle  Sri Lanka anılarını sindirmek için epey vaktimiz olacak.

 

Uçuşlar

 ucus mart

Rotamız

harita default son

Program

program mart

Konaklama

otel default
 
*Otellerimizin şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim.

Yemek

yemek default son

Ücret

ucret martodeme mart

Vize

vize default

Hatırlatmalar

 
hatirlatmalar default 1

Deneyimler

deneyimler default son
 

Kaydol

Bu geziye katılmak için lütfen aşağıdaki formdan bilgilerinizi giriniz. 

İptal ve İade

İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.

 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.