#BaşkaTürlüPeru

Detaylar

machu picchu kapak

 

Başka Türlü Macera'nın en sevilenlerinden #BaşkaTürlüPeru'da; dünya gezginleri için artık kutsal bir ziyaret halini almış İnkaların efsanevi şehri Machu Picchu'dan insanoğlunun en büyük sırlarından biri kabul edilen Nazca çizgilerine, Türkiye'deki başka hiçbir turda bulamayacağınız Amazon Ormanları deneyiminden, dünyaca ünlü Peru mutfağını yakından tanıyacağımız lezzet turuna, Huacachina'da kum tepelerinde yapacağımız sandboardingden penguenlere, timsahlara, İnkalara doğru rengarenk bir seyahatimiz var. Aramızda kalsın, biz kendisine kısaca #BaşkaTürlüPeru diyoruz.

 

Ülkedeki ilk durağımız İstanbul'dan Air France Hava Yolları ile Paris aktarmalı olarak uçacağımız Lima. Hiç vakit kaybetmeden ülkenin kuzeydoğusuna, Amazonlara doğru yola çıkıp dünyaca ünlü ormanları ve vahşi doğayı selamlayacağız. Sıradaki durak yeniden başkent olacak ve Lima gece hayatında neler var bir göz atacağız. Sabah erken saatlerde yeniden yola koyulup insanlığın en büyük gizemlerinden Nazca çizgilerini uçağımızdan seyredeceğiz. Ardından sıra Ballestas Adaları'na penguenlerle buluşmaya, sonra da kum tepelerinde yuvarlanmak için çölde bir vaha tadındaki Huacachina'ya gelecek. Son olarak Kutsal Vadi'yi de ziyaret edip, kapanışı yeryüzünün en özel manzalarından birine sahip olan kayıp şehir Machu Picchu ile yapacağız.

 

Elbette bu plan içinde ''başka türlü'' pek çok deneyim olacak. Rotamızda Amazonların derinliklerinde geçireceğimiz saatler de var, macera dolu tırmanışlar, lezzet turları ve gece kulüpleri de. Özetle sıra dışı bir seyahat deneyimine hazır olun. Seyahatin detayları için sizi şöyle aşağıya alalım.

 

Başlangıç : İstanbul - Lima

 

Yolculuğumuzun ilk durağı tabii ki İstanbul. Havalimanında buluştuktan sonra bizi Paris aktarmalı olarak Peru'nun başkenti Lima'ya götürecek yolculuğumuza başlıyoruz. Uzun bir yolculuk bizleri bekliyor. Sağlam bir uyku da iyi olur ama uçakta uyuyamam derseniz önerimiz her zamanki gibi güzel bir kitap ya da film. Tavsiyemiz Latin Amerika'nın en özel hikayelerinden birini; Che Guevara'nın efsanevi yolculuğunu anlatan Motosiklet Günlükleri. Özellikle filmin son kısımlarında rotamızdan bazı tanıdık noktalar göreceksiniz. Ayrıca Netflix'te bulabileceğiniz "Peru: Gizli Hazine" ve "İlk Temas: Amazon'un Kayıp Kabilesi" belgeselleri de Peru kültürü ve tarihini yakından tanımanızı sağlayacak.

 

1. gün: Lima - Iquitos

 

Uçağımız okyanusu ve Güney Amerika kıtasını boylu boyunca geçip başkent Lima'ya ulaştığında, bizi kısa bir uçak yolculuğu daha bekliyor. Ülkenin kuzeydoğusundaki Amazonların kalbine, dünyanın karayolu ulaşımı olmayan en büyük şehri Iquitos'a bir uçak yolculuğumuz daha var, sonrasında otelimize dinlenmeye çekileceğiz.

 

2. gün: Amazonlar

 

1600xamazon 

 

Vahşi hayatta sabahlar erken başlar, biz de hemen ortama uyum sağlayacağız çünkü bugün yapacak çok şeyimiz var. İlk durağımız Amazon'un şifacılarıyla ünlü Belen Pazarı. Amazon şifacılarının her derde bitkisel bir devası var. Amazon'da yetişen bitkilerden yapılan bu ilaçlar arasında neler mi var? Boa yılanı yağından tutun da, 51 şifalı otun karışımıyla yapılan bağışıklık güçlendirici karışımlara kadar yüzlerce ilaç... 

 

Belen pazarından sonra Amazon Nehri üzerindeki yolculuğumuza başlayacağız. Hemen belirtelim; Başka Türlü Macera'nın hayvan istismarına karşı olan tavrına ve sürdürülebilir turizm hassasiyetine bu seyahatte de devam ediyoruz, bu nedenle yapacağımız tüm gözlemler doğal habitatlarda olacak. Tüm yolculuğumuz boyunca profesyonel Amazon rehberlerimiz tecrübelerine ve yüksek sezilerine dayanarak bizlere Amazonlar'da gerçek bir deneyim yaşatacak.

 

Gezimizin ilk durağı Itaya Nehri ve Nanay Nehri'nin birleşip Amazon Nehri'ne dönüştüğü nokta. Ama önce bu bölgede yaşayan, Amazon'a özgü pembe ve gri yunuslara selam vereceğiz. Daha sonra yaklaşık iki saat süren yolculuğumuzda hem bu efsanevi nehrin tadını çıkaracağız hem de farklı bitki ve hayvan türlerini görme imkanı yakalayacağız. Öğle yemeğimiz bu geceki konaklamamızı da yapacağımız, Amazon Ormanları'nın ortasında kurulu ekolojik otelimizde. Odalarımıza yerleşip, yemeğimizi de mideye indirdikten sonra ormanın içerisine dalacağız. Bu yürüyüş sırasında Amazon şifacılarının kullandığı şifalı bitkileri tanıyacak, dev ağaçlarla fotoğraf çektirip bazı maymun ve tembel hayvan türlerini gözlemleyeceğiz. Gün yerini geceye bırakmaya hazırladığında kanomuz ile nehre açılacağız, buralara kadar gelmişken güneşi Amazon'da batırmamak olmaz.

 

Otelimizdeki akşam yemeğinin ardından odalarımıza çekileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz, aksine Amazonlar'daki en maceralı anlarımız daha yeni başlıyor. Rehberlerimiz eşliğinde ıssız Amazon Ormanı'nın derinliklerine giriyoruz. Vahşi hayvanların birçoğu gündüz saatlerinde saklanıp geceleyin ortaya çıkıyor, biz de onları rahatsız etmeden karanlıkta takip edeceğiz. Gece keşfimizde görmemiz olası hayvanlardan bazıları yılan, kurbağa, yarasa, akrep ve çeşitli türde tarantulalar. Kapanışı ise yine nehirde yapıp akşam çayı için küçük bir timsah çeşidi olan Caymanlara konuk olacağız.

 

Artık dinlenme vakti, Amazon tabiatına uygun şekilde inşa edilmiş eko otelimizde güzel bir uyku bizileri bekliyor. Hazırlıklı olun, alarmınız çaldığında hava hala karanlık olacak.

 

 

3. gün: Amazon Ormanları - Lima

 

Amazon'da günlerin oldukça erken başladığını söylemiştik. Biz de erkenden kalkıp botla Amazon Nehri'ne açılacağız, bu saatler ormanda yaşayan kuşları gözlemlemek için en doğru zaman. Özellikle tucan ve macaw papağanları olmak üzere Amazon'a özgü kuş çeşitleri, maymunlar, tembel hayvanlar ve daha birçok hayvanı görme şansımız olacak. Güneşin doğuşunu da yine nehrin üzerinde izleyeceğiz. Kahvaltı için otelimize geri döndükten sonra, Amazon'un en ilginç deneyimlerinden biri olan pirana avına çıkacağız. Bakalım yıllarca belgesellerde gördüğümüz bu yırtıcı balıkların dişleri gerçekten sivri mi?

 

Otelimizde yediğimiz öğle yemeği ardından yine botumuzla önce Iquitos'a, ardından uçağımızla başkent Lima'ya geri dönüyoruz. Bu benzersiz Amazon macerası size unutulmaz gelmiş olabilir ancak her şey daha yeni başlıyor. Lima'da bizi bekleyen aracımızla otelimize yerleştikten hemen sonra Lima gecelerine akacağız.

 

 

4. gün: Nazca Çizgileri, Huacachina

 huacachina

 

Bugün sıra dışı bir gün çünkü dünyaca ünlü Nazca çizgilerinin gizemini çözmeye gidiyoruz. Havalimanında gerekli bilgileri edindikten sonra sıra, insanoğlunun en büyük sırlarından birinin uzandığı yüzlerce kilometrelik çöl üzerinde süzülmekte  Hatırlatalım; toprağa işlenmiş dev çizgilerin bir araya getirdiği desenler ve çeşitli geometrik şekiller havadan bakıldığında gözalıcı ve alışılmadık bir manzara sunuyor ve bu çizgilerin gizemi halen çözülmüş değil. Biz de sır perdesini aralamak için çizgileri havadan görmenin gerekli olduğunu düşündük. 

 

Yemek sonrası Huacachina’ya doğru yola koyulacağız. Gözlerinize inanmakta biraz zorlanabilirsiniz ama evet, burası için çölde bir vaha diyebiliriz. Buggy denilen ve kum tepeleri arasında rahatlıkla hareket edebilen araçlarla bir aşağı bir yukarı gezdikten sonra sıra biraz adrenalinde. Sandboard yapıp kumların keyfini çıkardıktan sonra, konaklama için kum tepelerinin arasındaki kampımıza ulaşacağız. Akşam yemeğinde  de Peru usulü nefis bir barbekü var.

 

 

5. gün: Ballestas Adaları, Cusco

 

Yine unutamayacağınız bir deneyim için erkenden uyanıp aracımızla Paracas’a doğru hareket edeceğiz. ''Ekonomik Galapagos adaları'' olarak bilinen Ballestas adalarına gitmek için kullanacağımız tekne gün doğduğunda El Chaco iskelesinde bizi bekliyor olacak. Deniz aslanları, foklar ve rengarenk kuşların yanı sıra mağaraları da gördükten sonra iskeleye geri döneceğiz. Adada oldukça az sayıda kalmış olan penguenleri görme şansımız da oldukça yüksek.

 

Bu şaşırtıcı deneyim sonrası aracımızla başkent Lima’ya döneceğiz ve oyalanmadan ülkenin doğusundaki Cusco'ya uçacağız. Seyahatin yıldızı Machu Picchu'yu bekletmek olmaz.

 

 

6. gün: Cusco, Kutsal Vadi, Pisac

 gun6Kapak

 

Kristof Kolomb Amerika kıtasını keşfedip İspanyollar kıtayı baştan başa sömürgeleştirmeden önce kıtada oldukça farklı medeniyetler yaşıyordu. Bunlardan en büyüğü And Dağları'nın eteklerinde yaşayan İnkalardı. Özellikle tarım ve astronomi konusunda gelişmiş bir seviyeye ulaşan medeniyet en kalabalık zamanında 10 milyon kişilik bir nüfusa ulaşmıştı ve imparatorluğun sınırları Peru'dan Ekvator ve Şili'ye dek uzanıyordu. İleri bir şehircilik anlayışına sahip olan İnkaların özellikle Peru'nun dağlık bölgelerinde inşa ettikleri şehirler ve bu şehirler için kurdukları teraslar, su yolları ve drenaj sistemlerinin epey hayranlık uyandırıcı olduğunu söyleyelim.

 

Biz de bugün İnkaların masalsı dünyasına Kutsal Vadi'nin gözde şehri Pisac ile giriş yapacağız. Cusco'ya yaklaşık 1 saat mesafedeki Pisac rengarenk yerel pazarıyla meşhur. İtiraf edelim, bu pazardaki el yapımı pançolardan alıp Machu Picchu'da poz vermeye bayılıyoruz. Pisac pazarını arkamızda bırakarak İnkaların ileri şehircilik anlayışının en güzel örneklerinden olan Ollantaytambo'ya doğru ilerleyeceğiz.

 

Günün son durağı ise ormanların arasındaki tren yolculuğu sonrası ulaşacağımız Aguas Calientes. Machu Picchu'nun eteklerinde yer alan ve adından da anlaşılabileceği gibi sıcak sular anlamına gelen bu kasabada yorgunluğumuzu atacağız. 

 

 

7. gün: Machu Picchu

 

machu picchu kapak
 

Bu sabah gün doğumuyla beraber dünyanın yedi harikasından birine, İnkaların efsanevi şehri Machu Picchu'ya gidiyoruz. İnka medeniyetinin sırlarını uzun uzun konuşmaya hazır olun. Her bölümde şaşkınlığınız daha da artacak ve sonunda şehrin dağların arasında yer alması sebebiyle tüm kıtayı işgal eden İspanyolların gözünden kaçmış olmasına şükredeceksiniz.

 

Seyahat dünyasında ''gezginlerin haccı'' olarak bilinen Machu Picchu ziyaretimizi tamamladıktan, yani hacı olduktan sonra yeniden trenle Cusco'ya döneceğiz. Şehirde alışveriş için birkaç saatimiz olacak ama henüz Peru'yla işimizin bitmediğini söyleyelim. Akşam yemeği için kendi çiftliklerinde ürettikleri organik ürünlerle hazırlanan menüleriyle, sıra dışı deneyim sunan bir restoran tercih ettik.

 

 

8. gün: Cusco

 

Hiç alışık olmadığımız deneyimler yaşadığımız bir hafta geçirdik. Ülkedeki son günümüzün tamamını kendimizi ödüllendirmek için mimarisiyle ve tarzıyla kalbimizi çalan Cusco'ya ayırdık. Bugün kolonyal sokaklar, kahve kokusu, güzel yemekler ve biraz da anı olması için alışveriş dolu bir gün olacak

 

Öğle yemeğimiz için bir sürprizimiz var. Gastronomi dünyasının yükselen yıldızı Peru mutfağının en güzel örneklerini tatmak üzere lezzet turuna çıkacağız, parmakları yemek serbest. Akşam yemeğinde Peru'da bizi en çok neyin etkilediğini konuşmadan duramayacağız. 

 

9. gün: Eve dönüş

 

Artık eve dönme vakti, önce Lima'ya ardından da yine Paris aktarmalı olarak İstanbul'a döneceğiz.

 

Eve dönüş için oldukça uzun bir yolumuz var. Dönüş uçaklarında bu sefer kitap okumaktansa uyumayı tercih edeceğinizi düşünüyoruz ya da Peru anılarınızdan hangi birini anlatacağınızı şimdiden düşünmeye başlayabilirsiniz.

 

Uçuş

ucus mayis yeniucus mayis 2

Rota

 
rota default

Program

 program1 mayis
 
 
*Programımızın şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim.

Konaklama

otel default
 
 
*Otellerimizin şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim.

Yemek

yemek1 default

Vize

vize default

Deneyimler

 deneyim1 default

Ücret

ucret mayis 2odeme mayis 1 

 

Hatırlatmalar

hatirlatmalar mayis

Kaydol

 
Seyahate kayıt olmak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.İptal ve iade

 
İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.
 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.