#BaşkaTürlüMeksikaKüba

Detaylar

meksika kuba kapak

#BaşkaTürlüMeksikaKüba seyahatimize bir yenisi daha eklendi. Hem de bu defa unutamayacağınız Küba 1 Mayıs kutlamalarındayız.

 

Elbette bu sıradan bir Küba seyahati olmayacak, hep söylediğimiz gibi ''başka türlü'' olacak. Küba denince aklınıza ne geliyorsa bu seyahatin içinde bulacaksınız. Maya ve Aztek tarihine ışık tutan piramitlere tanıklık edip, sokaklarından müzelerine Küba devriminin izlerini süreceğiz. Mexico City'nin sanat ve tarih temalı yürüyüşüne karşılık Küba'da mojito yapımının sırlarını öğrenip en lezzetli daiquirileri içeceğimiz keşifler de var. 

 

Kristal berrak cenotelerden beyaz kumsallara ve turkuaz sulardan rengarenk resiflere, Meksika'da koy koy gezmeye hazır olun. Kimi zaman kolonyal bir casa'da kimi zaman tarihi bir çiftlik evinde kaldığınızı, lüks bir kamp çadırında uyanıp okyanusa koştuğunuzu hayal edin. Bu seyahatte konaklamalar başlı başına bir deneyim! 

 

Havana roof top'larında salsa yaparken Meksika'da şamanik bir Maya ayinine katılmak unutulmaz bir kültürel deneyim olacak. Meksika'da gurme restoranlar, tasarım kafeler ve sanat galerilerine ev sahipliği yapan dünya mirası kolonyal şehir sokaklarını adımlarken Küba'nın rengarenk caddelerini klasik Amerikan arabalarıyla gezmekten çok keyif alacağınıza eminiz. 

 

Başlangıç: İstanbul'dan Meksika'ya uçuş

  

Türk Hava Yolları'nın direkt seferi ile İstanbul'dan Mexico City'e uçarak #BaşkaTürlüMeksikaKüba seyahatini başlatacağız. Yolumuz uzun olduğuna göre okumak için Jose Canton Navarro'nun "Küba Tarihi"ni, izlemek içinse Netflix yapımı 8 bölümlük "The Cuba Libre Story" belgeselini tavsiye ediyoruz. Meksika kültürünü biraz anlamak için, eğer hala izlemediyseniz eğlenceli bir animasyon olan "Coco" filmini mutlaka izleyin deriz.

 

 1. Gün : Mexico City 

 mex zocalo kapak

 

Sabah erken saatlerde Mexico City keşfimiz başlıyor. Meksika'yı bir güneş sistemi gibi düşünecek olursak Mexico City için bu sistemin güneşidir diyebiliriz. Bu sebepten yüz yıllar önce Azteklerin kurduğu şehrin her köşesinden tarih, sanat ve kültür fışkırıyor. Şehirde 150'den fazla müze olduğunu söylersek ne demek istediğimiz anlaşılacaktır.

 

Meksika'da ana meydanlara Zocalo deniliyor ve her şehirde bir Zocalo var. Biz de şehri buradan tanımaya başlayalım istedik. Bu bölgenin en büyük özelliği geçmişte Aztek İmparatorluğu'nun başkenti olan Tenochtitlan şehrinin merkezi olması. Hatta Aztekliler burayı dünyanın da merkezi olarak kabul ediyorlardı. Meydanın hemen yanında bulunan Templo Mayor şehrin ana tapınağıydı. Bugün bu tapınağın kalıntıları halen meydanın yanında görülebiliyor.

 

Meksika'nın en önemli sanatçılarının eserlerine ev sahipliği yapan Palacio de Bellas Artes yani Güzel Sanatlar Sarayı ile başlayan yürüyüşümüz, Metropolitan Katedrali, Tenochtitlan şehir kalıntıları ile devam eden kültür yürüyüşümüz Palacio Nacional'da son bulacak. Palacio Nacional’de bulunan mural yani duvar resimlerine bayılacaksınız. Adeta Meksika tarihinin tasvir edildiği bu müzedeki eserler bazı sanat severler tarafından dünyanın en iyi muralları olarak kabul ediliyor. Resimlerin en meşhuru Meksika'da mural hareketini kuran kişi olarak bilinen Diego Rivera'ya ait. Birçok insan kendisini Frida Kahlo'nun eşi olarak biliyor.

 

Kültür yürüyüşümüz Meksika lezzetleriyle tanışacağımız öğle yemeğinin ardından şehrin diğer yakasına gidiyoruz. Palacio Nacional'de eserlerini gördüğümüz Diego Bey'in eski eşi Frida Kahlo'nun geçmişte yaşadığı ve çalışmalarını yaptığı, şu anda müze olan evi ziyaret vakti. Ev ziyareti sonrası Mexico City'de güneşi batırmış olacağız. Günün kapanışını ise şehir merkezindeki restoranımızda akşam yemeğini yiyip otele dönerek yapacağız.

  

 2. Gün : Teotihuacan, Merida 

 

teotihuacan kapak 

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp 2300 yıllık tarihe ev sahipliği yapan Teotihuacan antik şehrine hareket ediyoruz. Bu şehrin kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmiyor. Ancak Aztekler öncesi Orta Amerika'nın en büyük kenti imiş kendisi. Kent o kadar eski ki Aztekler o tarihten 1000 yıl sonra geldiklerinde bile kent harabe halindeymiş. Bu devasa şehri gezip piramitlerine tırmandıktan sonra öğle yemeğimizi buraya yakın yerel bir restoranda yiyeceğiz ve yönümüzü havalimanına çevireceğiz. Çünkü sırada yepyeni bir şehir ve bölge var. Merida yolcusu kalmasın!

 

Öğleden sonra yine bir kolonyal şehir olan Merida'ya inmiş olacağız. Merida, İspanyolların Meksika'yı ele geçirmesinden sonra Yucatan yarımadasının kültürel merkezi olmuş. Tahmin edebileceğiniz gibi kolonyal merkezi renkli binalarla dolu keyifli bir şehir. Müzeler, katedraller, açık pazarlar, kahve kokan kafeler ve harika lezzetler sunan restoranlardan bolca bulunuyor. Belediye sarayı ve katedrali de göreceğimiz şehir meydanı turumuzun ardından akşam yemeğinde Merida mutfağıyla tanışacağız. Akşam yemeğimiz için de bölge mutfağını yansıtan bir restoran seçtik. 

 

Maya mutfağının lezzetlerine doyduktan sonra özel aracımız bizi alıp harika bir haciendaya götürecek. Haciendalar İspanyollar döneminde malikane şeklinde tasarlanmış çiftlik evleri. Doğanın içinde 18. yüzyıldan kalma tarihi hacienda bu gece konaklayacağımız yer olacak. Deneyime dönüştürdüğümüz bu konaklamayı unutamayacaksınız.

 

 3. Gün : Izamal, Chichen Itza

 

izamal kapak

 

Haciendamızdaki sakin ve keyifli kahvaltı sonrası Merida'dan yönümüzü sarı şehir İzamal'e çevireceğiz. Buraya sarı şehir denilmesinin basit bir sebebi var, şehirdeki binalar sarı renkle boyanmış :) İspanyollar İzamal'a geldiklerinde şehrin ana Maya tapınağını yıkıp tapınağın taşlarından San Antonio de Padua manastırını inşaa etmişler. Bugün bu manastırın altında halen Maya tapınağının kalıntıları bulunuyor. Manastır gezisi sonrası şehir merkezinde bir yürüyüş yapıp yönümüzü dünyanın yeni yedi harikalarından birine Chichen Itza'ya çevireceğiz.

 

chichen itza kapak 

Chichen Itza'yı gündüz gözüyle görüp tarihini öğrenip hakkındaki efsaneleri dinlemeye doyamayacağız. Antik kent oldukça büyük ve hikayelerle dolu olduğu için günümüzün geri kalanını Chichen Itza'ya ayırıyoruz. 

 

Maya mutfağından esintiler taşıyan akşam yemeğimizin sonrasında nefes kesen bir deneyim yaşayacağız; Chichen Itza harabelerine gece gezisi. Evet hava karardıktan sonra Chichen Itza'yı bir de gece ziyaret etmekten bahsediyoruz. Antik şehrin en görkemli piramiti Kukulcan üzerinde Maya hikayelerinin betimlendiği harika bir lazer ışık gösterisine katılacağız. Antik kentte geçirdiğimiz büyüleyici gecenin ardından kısa bir yolculukla Valladolid'e otelimize yola koyulacağız.

 

 

 4. Gün: Cenoteler: Ik Kil ve Dzitnup ve Tulum Plajı

 

Kahvaltı sonrası en sevdiğimiz doğa deneyimlerine başlıyoruz, cenoteler! Bundan 30 milyon yıl önce Meksika'nın Yucatan yarımadasına isabet eden meteorlar bu bölgede birçok çukur oluşturdu. Bu çukurların içi zamanla su ile doldu ve kireçtaşı yapılı çukurlar daha da büyüyerek cenoteler hatta mağaralar meydana geldi. Peki burada nasıl deneyim yaşayabiliriz diye merak edebilirsiniz. Bu yapıların içini dolduran kristal mavi tatlı sular hem harika bir manzara sunuyor hem de bu sularda yüzmek inanılmaz keyifli. Belki de cenoteler Meksika'da en keyif alacağınız deneyim olabilir. Bugün yarımada içerisinde bulunan yaklaşık 6000 cenoteden, Ik Kil ve Dzitnup adlı cenotelere gideceğiz. İlerleyen günlerde başka cenoteler de olacak rotamızda. 

 

xpu ha kapak

 

Tüm öğleden sonramızı cenotelere harcayıp ferahladıktan sonra artık Karayip denizi bizi çağırıyor. Deniz kenarında bulunan glamping konaklamamız seyahatimizin öne çıkan deneyimlerinden biri. Glamping kelimesi İngilizce "glamorous" ve "camping" kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Yani lüks bir kamp gibi düşünebilirsiniz. Odalar çadırlardan oluşuyor ve içi birçok otele göre daha konforlu. Seyahatimizin kalan kısmında da bu lüks kampta konaklayacağız. 

 

 

 

 5. Gün : Cozumel Adası

 

cozumel kapak 

Okyanus kokusu ve dalga sesine uyandığımız bir sabahın ardından tropikal meyveler eşliğinde bir kahvaltı ile Tulum günlerimiz başlıyor. Bugün maviye doyacağımız bir gün olacak. Çünkü dünyanın en iyi resiflerinden birine ev sahipliği yapan Cozumel adasına gidiyoruz. Playa del Carmen'den bir feribotla Cozumel adasına ulaşıp ardından, özel teknemizle Karayip denizinde açılacağız. Adanın sakin ve turkuaz koylarında yüzme ve şnorkel molamızı verip yaklaşık 4 saat süreyle koy koy gezerek, mavinin elli tonuna ve harika resiflerle dolu bir su altına tanık olacağız. Akşam Playa del Carmen'e dönünce Tulum mutfağı ile tanışıp arkasından alışık olduğumuz mezcal kokteylleri eşliğinde Playa del Carmen gece hayatı ile devam edeceğiz.

  

 6. Gün : Havana

 havana kapak

 

Cancun Havalimanındaki uçağımız, Havana’ya gitmek üzere bizleri bekliyor. Havana sokaklarını keşfetmeye doyamayacağımız bir gün bizleri bekliyor. Konaklama deneyimimiz Kübalı ailelerin özel izinle işlettiği tarihi evleri olan farklı 'casa particular'lar olacak. Şehir merkezinde bulunan casa particularlarımıza yerleştikten sonra uzun uçuşumuzun yorgunluğunu atmak için güzelce dinlenip ardından otantik restoranımız Nao Paladar'da Küba lezzetleriyle tanışacağız.

 

Öğle yemeğimizin ardından Küba'yı anlamak için kendimizi Eski Havana sokaklarına ve şehrin nabzının attığı meydanlara atacağız. Bu eskilerde bir kale-şehir olan Havana'nın yıllar içerisinde geçirdiği değişime kendi gözlerimizle şahit olmanın en iyi yolu. Daracık sokaklarını ve rengarenk yapılarıyla, Havana'nın kalbi olan 16. yüzyıldan kalma Obispo Caddesinde de Kübalılarla kaynaşacağız. 

 

Deyim yerindeyse Havana sokaklarında kaybolduğumuz yürüyüşün ardından Küba lezzetlerine doyacağımız bir akşam yemeğimiz olacak. Günün kapanışını ise size bırakıyoruz. Dileyenler Havana'nın en eğlenceli kulüplerinden Fabrica de Arte Cubano'ya gidip Küba gecelerine akabilir ya da casa particulara dönüp rahat bir uyku çekebilirler.

 

 

 7. Gün : Havana

 havana kapak

 

Bugünkü ilk durağımız Devrim Müzesi. Küba'nın yakın tarihinde neler yaşandığını, devrimin ne hüzünlü aşamalardan geçtiğini tüm çıplaklığıyla gördüp tarihe tanıklık ettikten sonra öğle yemeğimizi yiyeceğiz. Midelerimizi Küba lezzetleriyle şenlendirdikten sonra sıra klasik Amerikan arabalarıyla şehri selamlamada.

 

Havana'nın en unutulmaz deneyimlerinden klasik Amerikan arabalarıyla şehirde keyifli bir tur atıp soluğu Devrim Meydanında alıyoruz. Bolca fotoğraf çektirdikten sonra araçlarımıza atlayıp şehrin en özel noktalarından Hotel Nacional'in önüne park edeceğiz. Burada mojitolarımızı Karayip Denizinin nefes kesici manzarasına karşı yudumladıktan sonra sırada bir başka ikonik deneyim var. Atatürk büstünün de yer aldığı Liderler Parkı'nı ziyaret etmek için Havana'ya özgü sarı renkli, yuvarlak 'coco taksi'lere bineceğiz. Coco taksilerle yapacağımız eğlenceli turumuzun ardından, Havana'nın salaş teraslarından birine "kendi mojitomutuzu yapmaya" gidiyoruz. 

 

Başka Türlü Macera elbette sizleri düşündü! Seyahatten aylar sonra evinizde arkadaşlarınıza kendi yaptığınız mojitoyu ikram edip 'nerede öğrendin bu kadar iyi mojito yapmayı?' diye soranlara vereceğiniz cevabı şimdiden söylüyoruz; 'tabii ki Küba'da'. Sonrasında da sıra "salsa dersimize" gelecek. Salsa önemli çünkü akşam yemeğini şehrin en güzel roof-top'larından Casa Alta'da yedikten sonra bu figürleri çılgın Küba sokaklarında sergilemek isteyebilirsiniz. 

 

 

 

 8. Gün : 1 Mayıs Kutlamaları

 

cuba day 2  

Bugün günlerden 1 Mayıs ve elbette bu özel gün Küba’da en coşkulu şekilde kutlanıyor. Sabahın erken saatlerinde kendimizi Devrim Meydanın yanındaki caddeye atıp 1 Mayıs kutlamalarına katılacağız. Hayatınızın deneyimine hazır olun, görebileceğiniz en renkli 1 Mayıs kutlamalarına katılacaksınız!

 

1 Mayıs’ın en coşkulu kutlanıldığı yerlerden Küba’daki seyahatimize başlamadan önce bir film tavsiyemiz daha olacak. Arjantinli bir doktor olan ve yaşamını Bolivya’da emperyalizme karşı savaşırken kaybeden Che Guevara ve arkadaşı Alberto Granado’nun 1950’li yıllarda Güney Amerika’yı dolaşırken tuttuğu günlüklerden uyarlanmış “the Motorcycle Diaries” filmi hem keyifli bir yol hikayesi hem de 1 Mayıs'ta #BaşkaTürlüMeksikaKüba ruhunu yansıtan en iyi filmlerden. 

 

9. Gün: Eve Dönüş

 

Sabah, Türk Hava Yolları uçağımız ile Havana’dan İstanbul’a doğru yola koyuluyoruz. Yaklaşık 12 saat sürecek olan dönüş yolculuğunda, geri dönmek için sabırsızlanacaksınız. 

Uçuş

ucus

Rota

haritameksika

 


 

 

Program

1 mayis program meksikakuba

* Programımızın şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Konaklama

otel 1 mayis 2020 meksikakuba

 

* Otellerimizin şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Yemek

yemek 2020 meksikakuba

Vize

 
vize 2020 meksikakuba

Deneyimler

deneyimler 1 mayis meksikakuba

Ücret

ucret1odeme mayis 1

 
 
 

 

btm ltd tursab logo

Kaydol

Bu seyahate katılmak için lütfen aşağıdaki formdan bilgilerinizi giriniz. Kontenjan 20 kişi bu yüzden ilk 20 kişi seyahati satın aldıktan sonra gezi kayıtlarını kapatıyoruz.

 
btm ltd tursab logo

Hatırlatmalar

hatirlatmalar 2020 meksikakuba

İptal ve İade

 

İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.

 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.