#BaşkaTürlüMeksikaKüba

Detaylar

meksika kuba kapak

#BaşkaTürlüMeksikaKüba seyahatimize bir yenisi daha eklendi. Hem de bu defa unutamayacağınız Küba 1 Mayıs kutlamalarındayız.

 

Elbette bu sıradan bir Küba seyahati olmayacak, hep söylediğimiz gibi ''başka türlü'' olacak. Küba denince aklınıza ne geliyorsa bu seyahatin içinde bulacaksınız. Maya ve Aztek tarihine ışık tutan piramitlere tanıklık edip, sokaklarından müzelerine Küba devriminin izlerini süreceğiz. Mexico City'nin sanat, tarih ve lezzet temalı yürüyüşüne karşılık Küba'da mojito yapımının sırlarını öğrenip en lezzetli daiquirileri içeceğimiz keşifler de var. 

 

Kristal berrak cenotelerden beyaz kumsallara ve turkuaz sulardan rengarenk resiflere, Meksika ve Küba'da koy koy gezmeye hazır olun. Kimi zaman kolonyal bir casa'da kimi zaman tarihi bir çiftlik evinde kaldığınızı, lüks bir kamp çadırında uyanıp okyanusa koştuğunuzu hayal edin. Bu seyahatte konaklamalar başlı başına bir deneyim! 

 

Havana roof top'larında salsa yaparken Meksika'da şamanik Temazcal ayinine katılmak unutulmaz bir kültürel deneyim olacak. Meksika'da gurme restoranlar, tasarım kafeler ve sanat galerilerine ev sahipliği yapan dünya mirası kolonyal şehir sokaklarını adımlarken Küba'nın rengarenk caddelerini klasik Amerikan arabalarıyla gezmekten çok keyif alacağınıza eminiz. 

 

Başlangıç: İstanbul'dan Meksika'ya uçuş

  

Türk Hava Yolları'nın direkt seferi ile İstanbul'dan Mexico City'e uçarak #BaşkaTürlüMeksikaKüba seyahatini başlatacağız. Yolumuz uzun olduğuna göre okumak için Jose Canton Navarro'nun "Küba Tarihi"ni, izlemek içinse Netflix yapımı 8 bölümlük "The Cuba Libre Story" belgeselini tavsiye ediyoruz. Meksika kültürünü biraz anlamak için, eğer hala izlemediyseniz eğlenceli bir animasyon olan "Coco" filmini mutlaka izleyin deriz.

 

1. Gün : Mexico City 

 mex zocalo kapak

 

Turumuza sabah erken saatlerde vardığımız otantik tasarımlı otelimizde dinlenip, ardından da Mexico City keşfimiz ile başlıyoruz. Meksika'yı bir güneş sistemi gibi düşünecek olursak Mexico City’i bu sistemin güneşi kabul edebiliriz. Yüz yıllar önce Azteklerin kurduğu bu şehrin her köşesinden günümüzde de tarih, sanat ve kültür fışkırıyor. Şehirde 150'den fazla müze olduğunu söylersek ne demek istediğimiz anlaşılacaktır diye düşünüyoruz.

  

Meksika'da ana meydanlara Zocalo deniliyor ve her şehirde bir Zocalo meydanı var. Biz de şehri buradan tanımaya başlayalım istedik. Bu bölgenin en büyük özelliği geçmişte Aztek İmparatorluğu'nun başkenti olan Tenochtitlan şehrinin merkezi olması. Hatta Aztekliler burayı dünyanın da merkezi olarak kabul ediyorlardı. Meydanın hemen yanında bulunan Templo Mayor şehrin ana tapınağıydı. Bugün bu tapınağın kalıntıları halen Zocalo meydanının yanında görülebiliyor.

  

Metropolitan Katedrali ile başlayan yürüyüşümüz Güzel Sanatlar Sarayı, Plaza Garibaldi ve şeffaf duvarları arasında kaybolacağımız, bilgeliğin tapınağı Vasconcelos mega kütüphanesi ile devam edecek. Kültür yürüyüşümüz Palacio Nacional ile son bulacak. Palacio Nacional’de bulunan mural yani duvar resimlerine bayılacaksınız. Adeta Meksika tarihinin tasvir edildiği bu müzedeki eserler bazı sanat severler tarafından dünyanın en iyi muralları olarak kabul ediliyor. Resimlerin en meşhuru Meksika'da mural hareketini kuran kişi olarak bilinen Diego Rivera'ya ait. Rivera, aynı zamanda Frida Kahlo'nun eşi olarak da tanınıyor. 

 

Kültür yürüyüşümüzü klasikleşen Başka Türlü Macera deneyimi, lezzet yürüyüşü takip edecek ve Mexico City'nin eski merkezinde bulunan özel lezzet noktalarını, lezzet uzmanımız ile birlikte ziyaret edip taco'dan guacamol'e birçok lezzeti hem tanıyıp hem tadacağız.

  

Bu deneyim sonrası şehrin diğer yakasına gidiyoruz. Palacio Nacional'de eserlerini gördüğümüz Diego Rivera’nın eski eşi Frida Kahlo'nun geçmişte yaşadığı ve çalışmalarını yaptığı, şu anda müze olan evi ziyaret vakti. Ev ziyareti sonrası Mexico City'de güneşi batırmış olacağız. Otelimize dönüp biraz dinlendikten sonra özel bir akşam yemeği ve sonrasında Mexico City gece hayatını tanımak için dışarı çıkacağız.

 

  

2. Gün : Teotihuacan, Merida 

 

teotihuacan kapak 

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp 2300 yıllık tarihe ev sahipliği yapan Teotihuacan antik şehrine hareket ediyoruz. Bu şehrin kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmiyor. Ancak Aztekler öncesi Orta Amerika'nın en büyük kentiymiş. Kent o kadar eski ki Aztekler o tarihten 1000 yıl sonra geldiklerinde bile kent harabe halindeymiş. Bu devasa şehri gezip piramitlerine tırmandıktan sonra öğle yemeğimizi buraya yakın yerel bir restoranda yiyeceğiz ve yönümüzü havalimanına çevireceğiz. Çünkü sırada yepyeni bir şehir ve bölge var. Merida yolcusu kalmasın!

 

Öğleden sonra yine bir kolonyal şehir olan Merida'ya inmiş olacağız. Buradan özel aracımız bizi alıp harika bir haciendaya götürecek. Haciendalar İspanyollar döneminde malikane şeklinde tasarlanmış çiftlik evleri. Doğanın içinde 18.yy'dan kalma tarihi hacienda bu gece konaklayacağımız yer olacak. Deneyime dönüştürdüğümüz bu konaklamayı unutamayacaksınız. Hacienda'danın keyfini çıkarıp dinlendikten sonra akşam yemeği için Merida merkezde randevumuz var.

 

3. Gün : Izamal, Chichen Itza

 

chichen itza kapak 

Haciendamızdaki sakin ve keyifli kahvaltı sonrası Merida şehir merkezine hareket ediyoruz. Merida İspanyolların Meksika'yı ele geçirmesinden sonra Yucatan yarımadasının kültürel merkezi olmuş. Tahmin edebileceğiniz gibi kolonyal merkezi renkli binalarla dolu keyifli bir şehir. Müzeler, katedraller, açık pazarlar, kahve kokan kafeler ve harika lezzetler sunan restoranlardan bolca bulunuyor. Meksika'nın en keyifli yanlarından biri de her bölge değiştirdiğinizde karşınıza bambaşka lezzetler çıkması. Şehri gezdikten sonra Merida mutfağıyla tanışmaya gelecek sıra, öğle yemeği için bölge mutfağını yansıtan bir restoran seçtik. Hatırlatalım, Başka Türlü Macera seyahatlerinde turistik, açık büfe yemek noktalarını kullanmıyoruz. Her bölgenin en özel mutfağını araştırıp yemekleri deneyime dönüştürmeye önem veriyoruz. 

Midelerimizi Merida mutfağıyla şenlendirdikten sonra kahve bizi çağıracak. Şehrin en güzel kahvelerinden birini yapan bir kafede kahve molası sonrası Merida'dan ayrılıp yönümüzü sarı şehir İzamal'e çevireceğiz. Buraya sarı şehir denilmesinin basit bir sebebi var, şehirdeki binalar sarı renkle boyanmış :) İspanyollar İzamal'a geldiklerinde şehrin ana Maya tapınağını yıkıp tapınağın taşlarından San Antonio de Padua manastırını inşaa etmişler. Bugün bu manastırın altında halen Maya tapınağının kalıntıları bulunuyor. Manastır gezisi sonrası şehir merkezinde bir yürüyüş yapıp yönümüzü dünyanın yeni yedi harikalarından birine Chichen Itza'ya çevireceğiz.

 

Chichen Itza antik kenti oldukça büyük ve rivayetlerle dolu olduğu için yarım günümüzü burada geçireceğiz.

 

Akşam yemeği sonrası nefes kesen bir deneyim yaşayacağız; Chichen Itza harabelerine gece gezisi. Evet hava karardıktan sonra Chichen Itza'yı bir de gece ziyaret etmekten bahsediyoruz. Antik şehrin en görkemli piramidi Kukulcan üzerinde Maya hikayelerinin betimlendiği harika bir lazer ışık gösterisine katılacağız.

 

 

4. Gün: Cenoteler ve Tulum Plajında Glamping

 

cenote azul kapak 

Kahvaltı sonrası en sevdiğimiz doğa deneyimlerine başlıyoruz, cenoteler! Bundan 30 milyon yıl önce Meksika'nın Yucatan yarımadasına isabet eden meteorlar bu bölgede birçok çukur oluşturdu. Bu çukurların içi zamanla su ile doldu ve kireçtaşı yapılı çukurlar daha da büyüyerek cenoteler hatta mağaralar meydana geldi. Peki burada nasıl deneyim yaşayabiliriz diye merak edebilirsiniz. Bu yapıların içini dolduran kristal mavi tatlı sular hem harika bir manzara sunuyor hem de bu sularda yüzmek inanılmaz keyifli. Belki de cenoteler Meksika'da en keyif alacağınız deneyim olabilir. Yarımada içinde yaklaşık 6000 cenote bulunuyor. Biz sizin için en güzel 10 cenotenin listesini çıkarıp, tek tek keşif yaptık ve en güzel 4 tanesi programa koyduk. Bugünkü programımızda bunlardan 2 tanesine, Ik Kil ve Dzitnup cenotelerine gideceğiz. İlerleyen günlerde başka cenoteler de olacak rotamızda. 

 

Tüm öğleden sonramızı cenotelere ayırıp dinlendikten sonra artık Karayip denizi bizi çağırıyor. Deniz kenarında bulunan glamping konaklamamız seyahatimizin öne çıkan deneyimlerinden biri. Glamping kelimesi İngilizce "glamorous" ve "camping" kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Yani lüks bir kamp gibi düşünebilirsiniz. Odalar tekli çadırlardan oluşuyor ve içi birçok otele göre daha konforlu. Öyle ki bazı çadırların önünde jakuzi bile var. Seyahatin kalan 4 gecesinde bu kampta konaklayacağız. Akşam yemeği sonrası kendi plajımızda bir partiye kim hayır diyebilir ki?

 

 

5. Gün : Cozumel Adası, Karayip Denizinde Şnorkelle Dalış ve Playa del Carmen

 

cozumel kapak 

Okyanus kokusu ve dalga sesine uyandığımız bir sabahın ardından tropikal meyveler eşliğinde bir kahvaltı ile Tulum günlerimiz başlıyor. Bugün maviye doyacağımız bir gün olacak. Çünkü dünyanın en iyi resiflerinden birine ev sahipliği yapan Cozumel adasına gidiyoruz. Playa del Carmen'den kalkan özel teknemizle Karayip denizine doğru açılacağız. Yarım saatlik yolculuk sonrası adaya ulaşacağız ancak biz adanın sakin ve turkuaz koylarının bulunduğu arka kısmına doğru yolculuk edeceğiz bu yüzden 1 saat sonunda ilk yüzme ve şnorkel molamızı veriyoruz. Yaklaşık 4 saat süreyle koy koy gezip mavinin elli tonuna ve harika resiflerle dolu bir su altına tanık olacağız. Akşam Playa del Carmen'e dönünce Tulum mutfağı ile tanışıp arkasından alışık olduğumuz mezcal kokteyleri eşliğinde Playa del Carmen gece hayatı ile devam edeceğiz.

  

6. Gün : Santa Clara ve Trinidad

 santa clara

 

Cancun Havalimanındaki uçağımız, Havana’ya gitmek üzere bizleri bekliyor. Havana’ya ulaştıktan sonra ilk durağımız Santa Clara, Küba tarihi için oldukça özel ve anlamlı bir şehir. Küba Devrimi sırasında 1958 yılı aralık ayında Ernesto Che Guevara komutasındaki 26 Temmuz Hareketine bağlı birlik Batista askerlerine karşı savaşarak Santa Clara kentini ele geçirir ve şehrin düşmesinden 12 saat sonra diktatör Batista Küba'dan kaçar. Böylece Fidel Castro birlikleri tüm ülkede kesin zafer kazanmıştır. Santa Clara Muharebesi de Küba Devrimi'nin son savaşı olarak bilinir.

 

Aslen Arjantinli bir doktor olan ve yaşamını Bolivya'da yine emperyalizme karşı savaşırken kaybeden Ernesto Che Guevara'nın naaşı da Küba Devrimi'ne yaptığı büyük katkıların anısına bu şehirde inşa edilen mozoleye yerleştirilmiş. Küba'ya kadar gelip de devrimin muhtemelen en meşhur figürüne ait mozoleyi görmeden dönmek olmaz elbette.

 

Akşam saatlerinde renkli evlerin, müzik dolu sokakların şehri Trinidad'a ulaşıp kalacağımız casa'ya yerleştikten sonra akşam yemeği için çıkacağız. Şehrin en keyifli teraslarından birinde hizmet veren Vista Gourmet'de yediğimiz yemek sonrası Kübalıların sokağı neden bu kadar sevdiklerini tam yerinde, Casa de la Musica'da dans ederken anlayacaksınız.

 

7. Gün : Havana

 havana kapak

 

Bu sabah Küba'nın yaşayan müzesi Trinidad'ın merkezinde keyifli bir yürüyüş ile birlikte bir kahve molası verdikten sonra başkent Havana'ya dönüş başlayacak.Havana’da deneyim dolu bir gün bizleri bekliyor. Kalacağımız casa'ya yerleştikten sonra Eski Havana sokaklarını ve şehrin nabzının attığı meydanları keşfederek başlıyoruz. Eskilerde bir kale-şehir olan Havana'nın yıllar içinde geçirdiği değişime kendi gözlerimizle şahit olmanın en iyi yolu da bu. Öğle yemeğimizi Dona Eutimia'da yedikten sonra bu kez klasik Amerikan arabalarıyla şehri selamlamaya gelecek sıra. Önce şehirde keyifli bir tur atacağız sonra da Devrim Meydanı'nda mola verip meşhur fotoğraf karelerini çektireceğiz. Ardından da araçları şehrin en özel noktalarından Hotel Nacional'in önüne park edip, Karayip Denizi'ne karşı mojitolarımızı yudumlayacağız elbette.

  

Ardından da Havana'nın ikonikleşmiş ulaşım araçlarından biri olan sarı renkli, yuvarlak coco taksilere binerek ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün büstünün de bulunduğu Liderler Parkı'nda Ata'mızı anmaya gideceğiz. Büstün hemen önünde bulunan ''Yurtta Sulh, Cihanda Sulh'' yazısı hepimizi hem gururlandıracak hem de duygulandıracak.

 

Sonrasında ise Partagas Puro Fabrikası'nda ülkenin en meşhur ihracat ürünün nasıl yapıldığını kendi gözlerimizle göreceğiz 

 

Ancak en güzelini en sonra sakladık. Havana'nın salaş teraslarından birinde kendi mojitomuzu kendimiz yapacağız bu gece. Başka Türlü Macera elbette sizi düşündü. Seyahatten aylar sonra evinizde arkadaşlarınıza kendi yaptığınız mojitoyu ikram edip 'Nerede öğrendin bu kadar iyi mojito yapmayı?' diye soranlara vereceğiniz cevabı şimdiden söylüyoruz; 'Tabii ki Küba'da'. Sonrasında sıra salsa dersimizde.Salsa önemli çünkü akşam yemeğini Casa Alta'da yedikten sonra gideceğimiz Fabrica de Arte Cubano'da müzikler çalınca bu figürlere ihtiyacınız olacak.

 

 

 

8. Gün : 1 Mayıs Kutlamaları

may1  

Bugün günlerden 1 Mayıs ve elbette bu özel gün Küba’da en coşkulu şekilde kutlanıyor. Sabahın erken saatlerinde kendimizi Devrim Meydanın yanındaki caddeye atıp 1 Mayıs kutlamalarına katılacağız. Hayatınızın deneyimine hazır olun, görebileceğiniz en renkli 1 Mayıs kutlamalarına katılacaksınız!

 

1 Mayıs’ın en coşkulu kutlanıldığı yerlerden Küba’daki seyahatimize başlamadan önce bir film tavsiyemiz daha olacak. Arjantinli bir doktor olan ve yaşamını Bolivya’da emperyalizme karşı savaşırken kaybeden Che Guevara ve arkadaşı Alberto Granado’nun 1950’li yıllarda Güney Amerika’yı dolaşırken tuttuğu günlüklerden uyarlanmış “the Motorcycle Diaries” filmi hem keyifli bir yol hikayesi hem de 1 Mayıs'ta #BaşkaTürlüMeksikaKüba ruhunu yanstan en iyi filmlerden. 

 

9. Gün: Eve Dönüş

 

Sabah, Türk Hava Yolları uçağımız ile Havana’dan İstanbul’a doğru yola koyuluyoruz. Yaklaşık 12 saat sürecek olan dönüş yolculuğunda, geri dönmek için sabırsızlanacaksınız. 

Uçuş

ucus

Rota

haritakübameksika

 


 

 

Program

program

* Programımızın şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Konaklama

 

otel

 

* Otellerimizin şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Yemek

yemek

Vize

 
vize

Deneyimler

deneyim

Ücret

ucret1odeme mayis 1

 
 
 

 

btm ltd tursab logo

Kaydol

Bu seyahate katılmak için lütfen aşağıdaki formdan bilgilerinizi giriniz. Kontenjan 20 kişi bu yüzden ilk 20 kişi seyahati satın aldıktan sonra gezi kayıtlarını kapatıyoruz.

 
btm ltd tursab logo

Hatırlatmalar

hatırla

İptal ve İade

 

İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.

 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.