#BaşkaTürlüUrfa Keşif Seyahati

Detaylar


kapak

 

Müzeler şehri Urfa’da Neolitik çağlardan Doğu Roma’ya, Emeviler’den günümüze uzanan bir zaman yolculuğuna hazır mısınız? Keşfedildiği günden beri insanlık tarihi ile ilgili oluşmuş tüm görüşleri yerle bir eden Göbeklitepe ile başlayacak maceramızda birçok kervansaray ve handan oluşan, tarihi İpek Yolu’nun geçtiği sokaklarda kaybolup binlerce yıllık Mezopotamya kültüründen gelen dünyaca ünlü lezzetlere doyacağız. Hatta yolculuğumuz Harran’ın 13. yüzyıldan kalma Bazda Mağarası’na ve antik kentlerine kadar uzanacak. Tabii Binbir Gece Masallarını aratmayacak bu seyahatin sonunda eve dönmek ister misiniz bilemiyoruz.

 

1.Gün: İstanbul’dan Şanlıurfa’ya Uçuş, Göbeklitepe, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Edessa Nekropolü, Balıklıgöl ve Tarihi Urfa Sokakları

 

İstanbul Havalimanı’ndan sabah erken bir saatte kalkacak olan Türk Hava Yolları uçağımız, yaklaşık 2 saatlik bir uçuş sonrasında Şanlıurfa’ya inecek ve medeniyetler şehri gezimiz başlayacak.

 

İlk durağımız UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aldığı, Şanlıurfa’ya yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Örencik Köyü yakınlarında bulunan dünyaca meşhur Göbeklitepe tapınağı. Göbeklitepe, tarihte bilinen ilk tapınak olma özelliğine sahip. Bundan yaklaşık 12 bin yıl önce inşa edilmiş bu tapınağın duvarlarında insanlık tarihine aydınlık tutacak olan yaban domuzu, tilki, boğa ve daha birçok hayvan figürü görebilirsiniz. Arkeologlar önceden yalnızca yerleşik hayata geçmiş tarım toplumlarının tapınaklar ve sosyal alanlar inşaa ettiğine inanıyorlardı. Göbeklitepe tüm bu anlayışa gölge düşürdü. Çünkü dünyanın bilinen en eski bu tapınağının avcı toplayıcı insanlar tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Morgan Freeman abimiz bile taa Amerikalardan kalktı geldi ziyaret etti bu tapınağı. bkz. belgesel “Story of God”.

 

Öğle yemeği molamız Urfa’nın gelenekselleşmiş patlıcan kebabı, haşhaş kebabı, şıllık tatlısı ve daha birçok lezzetini en iyi şekilde yapan Çulcuoğlu Restoranda olacak. Urfa Kebabını yerken yanında içeceğiniz bol köpüklü ayran ve sıcacık lavaş damağınızda ayrı bir lezzet bırakacak. Tabi meşhur Urfa acı biberini tadarken hissedeceklerinizi merak etmiyor değiliz.

 

Geleneksel Urfa lezzetlerini tattığımız öğle yemeğinin ardından binlerce yıllık tarihe sahip ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu müzeler şehrinde sıradaki durağımız Şanlıurfa Arkeoloji ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi. Arkeoloji Müzesinde insan boyutlarında yapılmış olan dünyanın en eski heykeli Balıklıgöl Adamı’nın yanı sıra prehistorik tarihlerden, Roma, Bizans ve İslam dönemlerine kadar bulunmuş en önemli eserleri göreceğiz. Haleplibahçe Mozaik Müzesini ise Amazon Savaşçı Kadın Mozaiğinin Instagram’da patlamasıyla bilmeyen kalmadı gibi.

 

Çoğunluğu Roma döneminden kalma kaya mezarlarının bulunduğu Edessa Nekropolü ve Urfa’nın simgesi halini almış Balıklıgöl’ü de gördükten sonra eski kent merkezine döndüğümüzde Urfa’nın yakıcı sıcaklarından ayrılıp, asırlık çınar ağaçlarının gölgesinde serinlemek ve Peygamberler Şehri Urfa’nın efsanelerinde kaybolmak için kısa bir kahve molamız var. Güneydoğu’da yetişen menengiç ağacının meyveleri kahve çekirdeği haline getirilip, bir içenin tiryakisi olduğu menengiç kahvesi halini alıyor. Biz de Balıklıgöl’ün huzur veren manzarasına karşı kahve keyfi yapmasak olmazdı.

 

Günün kapanışını ise şehrin tarihi sokaklarını keşfettikten sonra, bir Urfa geleneği haline gelmiş olan sıra gecesi ile yapıyoruz. Gülizar Konuk Evinde eğlenceye doyacak ve Urfa kültürünü yakından tanıyıp, otelimize dinlenmeye çekileceğiz.

 

2.Gün: Harran Ören Yeri, Harran, Bazda Mağarası, Soğmatar ve Şuayip Antik Kentleri

 

İkinci günümüz, 1969’dan beri Urfalıların vazgeçilmezi haline gelen Ciğerci Aziz Usta’da erken bir kahvaltıyla başlayacak. Kahvaltı sonrası ilk durağımız eski Urfa’nın yaklaşık 50 kilometre uzağında bulunan Harran Ören yeri. M.Ö. 5000’lerde kurulduğu tahmin edilen ve eski Asur döneminden günümüze dek birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu antik kentte farklı kültür ve dinlerin izlerine şahitlik edeceğiz. Ören yerinde göreceğimiz eski Harran Kümbet evleri kerpiçten hazırlanmış ve konik kubbelere sahip. Bu evler yazın çöl sıcağı, kışın da dondurucu soğuklardan koruyarak insanların Mezopotamya iklimine karşı korunmalarını sağlamış.

 

Eski Harran Kümbet evlerinin ardından görülmesi gereken bir diğer nokta olan Bazda Mağaraları’na geçeceğiz. Aslında Bazda Mağaraları, Harran bölgesi ve çevresindeki yapıların inşa edilmesinde gerekli üretimi sağlayan ve geçmişi 13. yüzyıla uzanan taş ocakları. Ancak bu bölgeden kesilen taşlar sayesinde dönemin en önemli mağarası ortaya çıkmış.

 

Kümbet evlerinin atmosferinde geleneksel Urfa lezzetleri ile bir ziyafet tadında geçecek öğle yemeğinin ardından sıradaki durağımız Soğmatar Antik Kenti olacak. Roma döneminden kalma bu antik kentin ay ve gezegen tanrılarına ibadet için kullanıldığı tahmin ediliyor. Kentteki mağara ve tepelerde, tanrılara adanmış anıt mezar, kabartma ve dinsel motifler epey ilginizi çekecek.

 

Harran’daki son durağımız ise Doğu Roma İmparatorluğu döneminden günümüze taşınan Şuayip Antik Kenti. Güneydoğunun Efes’i olarak da bilinen Şuayip kenti, birçok kaya mezarı ve kesme taşların birleşmesinden oluşuyor. İnanç merkezi olmasının yanı sıra Eski Roma ve Emeviler döneminden izler taşıyor.

 

Akşam saatlerinde eve dönmek için havalimanına doğru yola çıkacağız. İstanbul'a dönüş yolunda herkes birbirine şu cümleleri fısıldayacak; ''buralara bu zamana kadar neden gelmemiştik ?''

Uçuş

 ucus

Rota

 rota

 

 


 


 

 

Program

 

 

program

 

 

* Programımızın şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Konaklama

otel 


 

* Otelimizin şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Yemek

 
yemek

Deneyimler

 
deneyimler default

Ücret

 
 
 
 
ucret
odeme

taksit

btm ltd tursab logo

Kaydol

Bu seyahate katılmak için lütfen aşağıdaki formdan bilgilerinizi giriniz. Kontenjan 15 kişi bu yüzden ilk 15 kişi seyahati satın aldıktan sonra gezi kayıtlarını kapatıyoruz.

 
btm ltd tursab logo

Hatırlatmalar

 
hatirlatmalar default

İptal ve İade

 

İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.

 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.