#BaşkaTürlüPeru

Neler Göreceğiz?

machu picchu kapak

 

Başka Türlü Macera'nın rengarenk seyahatlerinden #BaşkaTürlüPeru, dünya gezginleri için artık kutsal bir ziyaret sayılan İnkaların efsanevi şehri Machu Picchu'ya, insanoğlunun en büyük sırlarından biri olan Nazca çizgilerine, Türkiye'deki başka hiçbir turda bulunmayan Peru Amazon Ormanları deneyimine, dünyaca ünlü Peru mutfağını yakından tanıyacağımız lezzet turuna, Huacachina'da kum tepelerinde yapacağımız sandboardinge, penguenlere, timsahlara, İnkalara doğru olacak. Aramızda kalsın, biz kendisine kısaca #BaşkaTürlüPeru diyoruz.

 

Ülkede ilk durağımız İstanbul'dan Air France Hava Yolları ile Paris aktarmalı olarak uçacağımız Lima olacak ama biz vakit kaybetmeden ülkenin kuzeydoğusuna, Amazonlara doğru yola çıkıp dünyaca ünlü ormanlara ve vahşi yaşama selam vereceğiz. Sonra sıradaki durak yeniden başkent olacak, Lima gece hayatına bir göz atacağız. Sabah erken saatlerde yeniden yola koyulup insanlığın en büyük gizemlerinden Nazca çizgilerini kısa bir uçak yolculuğu ile seyredeceğiz. Penguenlerle buluşmaya Ballestas Adaları'na, sonra da kum tepelerinde yuvarlanmak için çölde bir vaha tadındaki Huacachina'yla buluşmaya gelecek sıra. Kutsal Vadi'yi ziyaret edip kapanışı ise yeryüzünün en özel manzalarından birine sahip olan kayıp şehir Machu Picchu ile yapacağız.

 

Elbette bu plan içinde ''başka türlü'' pek çok şey var yine. Kendine has deneyimlerle süslediğimiz rotada Amazonların derinliklerinde geçireceğimiz saatler de var, macera dolu tırmanışlar ve lezzet turları da. Hatta gece kulüpleri bile var. Özetle sıra dışı bir seyahat deneyimine hazır olun. Seyahatin detayları için sizi şöyle aşağıya alalım.

 

Başlangıç : İstanbul - Lima

 

Yolculuğumuzun ilk durağı tabii ki İstanbul. Havalimanında buluştuktan sonra bizi Paris aktarmalı olarak Peru'nun başkenti Lima'ya götürecek yolculuğumuza başlayacağız. Uzun bir yolculuk bizi bekliyor. Sağlam bir uyku da iyi olur ama uçakta uyuyamam derseniz önerimiz her zamanki gibi güzel bir kitap ya da film. Tavsiyemiz Latin Amerika'nın en özel hikayelerinden birini; Che Guevara'nın efsanevi yolculuğunu anlatan Motosiklet Günlükleri. Özellikle filmin son kısımlarında rotamızdan bazı tanıdık noktalar göreceksiniz.

 

1. gün: Lima - Iquitos

 

Uçağımız okyanusu ve Güney Amerika kıtasını boylu boyunca geçip başkent Lima'ya ulaştığında gün yavaş yavaş karanlığa dönmeye başlayacak. Kısa bir uçak yolculuğu daha bekliyor bizi. Ülkenin kuzeydoğusundaki Amazonların kalbine, dünyanın karayolu ulaşımı olmayan en büyük şehri Iquitos'a bir uçak yolculuğumuz daha var, sonrasında hemen otelimizde dinlenmeye çekileceğiz.

 

2. gün: Amazonlar

 

1600xamazon 

 

Vahşi hayatta sabahlar erken başlar, biz de hemen ortama uyum sağlayacağız, zira bugün yapacak çok şeyimiz var. İlk durağımız Amazon şifacılarıyla ünlü Belen Pazarı. Amazon'da yetişen bitkilerden yapılan bu ilaçlar arasında neler mi var? Boa yılanı yağından tutun da, 51 şifalı otun karışımıyla yapılan bağışıklık güçlendirici karışımlara kadar yüzlerce ilaç. Amazon şifacılarının her derde bitkisel bir devası bulunuyor.

 

Belen pazarından sonra Amazon Nehri üzerinde yolculuğumuza başlayacağız. Hemen belirtelim; Başka Türlü Macera'nın hayvan istismarına karşı olan tavrına ve sürdürülebilir turizm hassasiyetine bu seyahatte de devam edeceğiz, bu nedenle yapacağımız tüm gözlemler doğal habitatlarda olacak. Tüm yolculuğumuz boyunca profesyonel Amazon rehberlerimiz tecrübelerine ve yüksek sezilerine dayanarak bizlere Amazonlar'da gerçek bir deneyim yaşatacak.

 

Gezimizin ilk durağı Itaya Nehri ve Nanay Nehri'nin birleşip Amazon Nehri'ne dönüştüğü nokta. Ama öncelikle bu bölgede yaşayan, Amazon'a özgü pembe ve gri yunuslara selam vermemiz gerekiyor. Daha sonra yaklaşık iki saat süren bir yolculukla hem bu efsanevi nehrin tadını çıkaracağız hem de farklı hayvanları görme imkanı yakalayacağız. Öğle yemeğimiz bu geceki konaklamamızı da yapacağımız, Amazon Ormanları'nın ortasında kurulu ekolojik otelimizde. Odalarımıza yerleşip, öğlen yemeğimizi de mideye indirdikten sonra ormanın içine dalmaya gelecek sıra. Bu yürüyüş sırasında Amazon şifacılarının kullandığı şifalı bitkileri tanıyacak, dev ağaçlarla fotoğraf çektirip, bazı maymun ve tembel hayvan türlerini gözlemleyebileceğiz. Gün yerini geceye bırakmaya hazırlandığında biz de kano ile nehire açılacağız, çünkü buralara kadar gelmişken güneşi Amazon'da batırmamak olmaz.

 

Otelimizdeki akşam yemeğini ardından odalarımıza çekileceğinizi sanıyor olabilirsiniz ama yanılıyorsunuz, aksine Amazonlar'daki en maceralı anlarımız daha şimdi başlıyor, rehberlerimiz eşliğinde ıssız Amazon Ormanı'nın derinliklerine gireceğiz daha. Vahşi hayvanların birçoğu gündüz saatlerinde saklanıp geceleyin ortaya çıkıyor, biz de onları rahatsız etmeden karanlıkta takip edeceğiz. Gece keşfimizde görmemiz olası hayvanlar yılan, kurbağa, yarasa, akrep ve tarantula çeşitleri. Kapanışı ise yine nehirde yapacağız elbette, akşam çayı için küçük bir timsah çeşidi olan Cayman timsahlarına konuk olacağız.

 

Artık dinlenme vakti, Amazon tabiatına uygun şekilde inşa edilmiş eko otelimizde güzel bir uyku bizi bekliyor. Ama elbette meydan okuma devam edecek, alarmınız çaldığında hava hala karanlık olacak.

 

 

3. gün: Amazon Ormanları - Lima

 

Amazon'da günlerin oldukça erken başladığını söylemiştik. Biz de bu sabah erkenden kalkıp yine botla Amazon Nehri'ne açılacağız. Zira ormanda yaşayan kuşları gözlemlemenin en doğru zamanı bu saatler. Özellikle tucan ve macaw papağanları olmak üzere Amazon'a özgü kuş çeşitleri, maymunlar, tembel hayvanlar ve daha birçok hayvanı görme şansımız olacak. Güneşin doğuşunu da yine nehir üzerinde izleyeceğiz. Kahvaltı için otelimize geri döndükten sonra, Amazon'un en ilginç deneyimlerinden olta ile pirana avlamaya çıkacağız. Bakalım yıllarca belgesellerde gördüğünüz bu yırtıcı balıkların dişleri gerçekten sivri mi?

 

Otelimizde yediğimiz öğle yemeği ardından yine botumuzla önce Iquitos'a, ardından uçağımızla başkent Lima'ya geri döneceğiz. Bu benzersiz Amazon macerası size unutulmaz gelebilir ama her şey daha yeni başlıyor. Lima'da bizi bekleyen aracımızla otelimize yerleştikten hemen sonra Lima gecelerine akacağız.

 

 

4. gün: Nazca Çizgileri, Huacachina

 huacachina

 

Bugün sıra dışı bir gün çünkü dünyaca ünlü Nazca çizgileriyle tanışacağız. Havalimanında gerekli bilgileri edindikten sonra insanoğlunun en büyük sırlarından birinin uzandığı yüzlerce kilometrelik çöl üzerinde süzülmeye gelecek sıra. Hatırlatalım; toprağa işlenmiş dev çizgilerin bir araya getirdiği desenler ve çeşitli geometrik şekiller havadan bakıldığında gözalıcı ve alışılmadık bir manzara sunuyor ve bu çizgilerin gizemi halen çözülemedi. Biz de mutlaka havada durumu değerlendiririz, kimbilir belki biz çözeriz bu gizemi.

 

Yemek sonrası Huacachina’ya doğru yola koyulacağız. Gözlerinize inanmakta biraz zorlanabilirsiniz ama evet, çölde bir vaha burası. Buggy denilen ve kum tepeleri arasında rahatlıkla hareket edebilen araçlarla bir aşağı bir yukarı gezdikten sonra sıra gelecek biraz adrenaline. Sandboard yapıp bol bol kumların keyfini çıkardıktan sonra, konaklama için kum tepeleri arasındaki kampımıza ulaşacağız.  Akşam yemeğinde nefis bir barbekü var.

 

 

5. gün: Ballestas Adaları, Cusco

 

Evet, doğru tahmin ettiniz, güne yine çok erken başlayacağız ve aracımızla Paracas’a doğru hareket edeceğiz. Zira ''ekonomik Galapagos adaları'' olarak bilinen Ballestas adalarına gitmek için kullanacağımız tekne gün doğduğunda El Chaco iskelesinde bizi bekliyor olacak. Deniz aslanları, foklar ve rengarenk kuşların yanı sıra mağaraları da gördükten sonra iskeleye geri döneceğiz. Adada oldukça az sayıda kalmış olan penguenleri de görme şansımız yüksek.

 

Bu şaşırtıcı deneyim sonrası aracımızla başkent Lima’ya geri döneceğiz ve oyalanmadan ülkenin doğusundaki Cusco'ya uçacağız. Seyahatin yıldızı Machu Picchu'yu bekletmek olmaz.

 

 

6. gün: Cusco, Kutsal Vadi, Pisac

 gun6Kapak

 

Kristof Kolomb Amerika kıtasını keşfedip İspanyollar kıtayı baştan başa sömürgeleştirmeden önce kıtada oldukça farklı medeniyetler yaşıyordu. Bunlardan en büyüğü And Dağları'nın eteklerinde yaşayan İnkalardı. Özellikle tarım ve astroloji konusunda gelişmiş bir seviyeye ulaşan medeniyet en kalabalık zamanında 10 milyon kişilik bir nüfusa ulaşmıştı ve imparatorluğun sınırları Peru'dan Ekvator ve Şili'ye dek uzanmıştı. İleri bir şehircilik anlayışına sahip olan İnkaların özellikle Peru'nun dağlık bölgelerinde inşa ettikleri şehirler ve bu şehirler için kurdukları teraslar, su yolları ve drenaj sistemlerinin epey hayranlık uyandırıcı olduğunu söyleyelim.

 

Biz de bugün İnkaların masalsı dünyasına Kutsal Vadi'nin gözde şehri Pisac ile giriş yapacağız. Cusco'ya yaklaşık 1 saat mesafedeki Pisac rengarenk yerel pazarıyla meşhur. İtiraf edelim, bu pazardaki el yapımı pançolardan alıp Machu Picchu'da poz vermeye bayılıyoruz. Pisac pazarını arkamızda bırakarak İnkaların ileri şehircilik anlayışına en güzel örneklerden biri Ollantaytambo'ya doğru ilerleyeceğiz.

 

Günün son durağı ise ormanların arasındaki tren yolculuğu sonrası ulaşacağımız Aguas Calientes. Machu Picchu'nun eteklerinde yer alan ve adından da anlaşılabileceği gibi sıcak sular anlamına gelen bu kasabada yorgunluğumuzu atacağız, zira bizi yarın oldukça büyülü ve yorucu bir gün bekliyor.

 

 

7. gün: Machu Picchu

 

machu picchu kapak
 

Bu sabah gün doğumuyla beraber dünyanın yedi harikasından birine, İnkaların efsanevi şehri Machu Picchu'ya konuk oluyoruz. İnka medeniyetinin sırlarını konuşacağız uzun uzun. Her bölümde şaşkınlığınız daha da artacak ve sonunda şehrin dağların arasında yer alması sebebiyle tüm kıtayı işgal eden İspanyolların gözünden kaçmış olmasına şükredeceksiniz.

 

Seyahat dünyasında ''gezginlerin haccı'' olarak bilinen Machu Picchu ziyaretimizi tamamladıktan yani hacı olduktan sonra yeniden trenle Cusco'ya döneceğiz. Şehirde alışveriş için bir kaç saatimiz olacak ama henüz Peru'yla işimizin bitmediğini söyleyelim. Akşam yemeği için kendi çiftliklerinde ürettiği organik ürünlerle hazırlanan menüleriyle sıra dışı deneyim sunan bir restoran tercih ettik, Rucula'da yerimiz hazır.

 

 

8. gün: Cusco

 

Fiziksel açıdan epey yorucu bir hafta geçirmiş olacağız. Bu yüzden ülkedeki son günümüzün tamamını kendimizi ödüllendirmek için mimarisiyle ve tarzıyla kalbimizi çalan Cusco'ya ayırdık. Bugün erken kalkmak, bedenimize meydan okumak yok. Kolonyal sokaklar, kahve kokusu, güzel yemekler ve biraz da anı olması için alışveriş var.

 

Öğle yemeğimiz için bir sürprizimiz var. Gastronomi dünyasının yükselen yıldızı Peru mutfağının en güzel örneklerini tatmak üzere lezzet turuna çıkacağız. Parmakları yemek serbest. Akşam yemeğinde Peru'da bizi en çok neyin etkilediğini konuşmak için güzel bir fırsat.

 

9. gün: Eve dönüş

 

Artık eve dönme vakti, önce Lima'ya ardından da yine Paris aktarmalı olarak İstanbul'a döneceğiz.

 

Eve dönüş için oldukça uzun bir yolumuz var. Dönüş uçaklarında bu sefer kitap okumaktansa uyumayı tercih edeceğinizi düşünüyoruz zira günlerdir yorulan bünyelerin biraz dinlenmeye ihtiyacı olabilir.

 

Uçuşlar

 
flight1
 
flight2

Rotamız

 
rota

Program

 
program

Konaklama

Bizim için konaklama yalnızca geceyi geçireceğimiz bir yatak değil başlı başına bir deneyim. Bu yüzden kalacağımız yerleri özenle seçiyoruz. Aşağıda isimlerini verdiğimiz otellerin booking.com puanlarını ve fotoğraflarını detaylı inceleyebilirsiniz :)

 

peruKonaklama

Yemek

peruYemek

Vize

peruVize

Deneyimler

 
deneyimler

Ücret

 

ucret

 

odeme planı 

taksit

Hatırlatmalar

hatirlatmalar nisan

Kaydol

 
Seyahate kayıt olmak için lütfen aşağıdaki formu doldurun. 

İptal ve iade

 
İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.
 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.