#BaşkaTürlüMeksikaKüba

Detaylar

 

meksika kuba kapak 

Çok sevdiğimiz #BaşkaTürlüMeksikaKüba seyahatimize bir yenisini daha ekledik. Birbirinden keyifli deneyimlere yer verdiğimiz bu programda ne tür deneyimler yaşayacağız, nasıl bir seyahat olacak özetle bahsedip sonra detaylara geçelim.

 

Maya ve Aztek tarihine ışık tutan piramitlere tanıklık edip, sokaklarından müzelerine Küba devriminin izlerini süreceğiz. Mexico City'nin sanat ve tarih temalı yürüyüşüne karşılık Küba'da mojito yapımının sırlarını öğrenip en lezzetli daiquirileri içeceğimiz keşifler de var. Kristal berrak cenotelerden beyaz kumsallara ve turkuaz sulardan rengarenk resiflere, Meksika'da koy koy gezmeye hazır olun! Kimi zaman kolonyal bir casa particular'da kimi zaman tarihi bir çiftlik evinde kaldığınızı, bazen de lüks bir kamp çadırında uyanıp okyanusa koştuğunuzu hayal edin. Bu seyahatte konaklamalar başlı başına birer deneyim. Havana rooftop'larında salsa yaparken Meksika'da şamanik Maya ayinine katılmak unutulmaz bir kültürel deneyim olacak. Meksika'da gurme restoranlar, tasarım kafeler ve sanat galerilerine ev sahipliği yapan dünya mirası kolonyal şehir sokaklarını adımlarken Küba'nın rengarenk caddelerini klasik Amerikan arabalarıyla gezmekten çok keyif alacağınıza eminiz. Hepsinin ötesinde merkezine sıcakkanlı Meksikalı ve Kübalıları koyacağımız yine #BaşkaTürlü bir seyahat olacak.

 

Başlangıç: İstanbul'dan Küba'ya uçuş

 

Türk Hava Yolları'nın direkt seferi ile İstanbul'dan Havana'ya uçarak #BaşkaTürlüMeksikaKüba seyahatini başlatacağız. Yolumuz uzun olduğuna göre okumak için Jose Canton Navarro'nun "Küba Tarihi"ni, izlemek içinse Netflix yapımı 8 bölümlük "The Cuba Libre Story" belgeselini tavsiye ediyoruz. Meksika kültürünü biraz anlamak için, eğer hala izlemediyseniz eğlenceli bir animasyon olan "Coco" filmini de mutlaka izleyin deriz.

 

1. Gün: Havana

 

1600xhavana kapak

 

Havana güne yeni başlarken biz de Küba topraklarına ayak basmış olacağız. Havana sokaklarını keşfetmeye doyamayacağımız bir gün bizleri bekliyor. Konaklama deneyimimiz Kübalı ailelerin özel izinle işlettiği tarihi evleri olan farklı 'casa particular'lar olacak. Şehir merkezinde bulunan casa particularlarımıza yerleştikten sonra uzun uçuşumuzun yorgunluğunu atmak için güzelce dinlenip ardından otantik restoranımız Nao Paladar'da Küba lezzetleriyle tanışacağız.

 

Öğle yemeğimizin ardından Küba'yı anlamak için kendimizi Eski Havana sokaklarına ve şehrin nabzının attığı meydanlara atacağız. Bu eskilerde bir kale-şehir olan Havana'nın yıllar içerisinde geçirdiği değişime kendi gözlerimizle şahit olmanın en iyi yolu. Daracık sokaklarını ve rengarenk yapılarıyla, Havana'nın kalbi olan 16. yüzyıldan kalma Obispo Caddesinde de Kübalılarla kaynaşacağız. 

 

Deyim yerindeyse Havana sokaklarında kaybolduğumuz yürüyüşün ardından Küba lezzetlerine doyacağımız bir akşam yemeğimiz olacak. Günün kapanışını ise size bırakıyoruz. Dileyenler Havana'nın en eğlenceli kulüplerinden Fabrica de Arte Cubano'ya gidip Küba gecelerine akabilir ya da casa particulara dönüp rahat bir uyku çekebilirler.

 

 

2. gün: Havana

 

cuba day 2

 

Bugünkü ilk durağımız Devrim Müzesi. Küba'nın yakın tarihinde neler yaşandığını, devrimin ne hüzünlü aşamalardan geçtiğini tüm çıplaklığıyla gördüp tarihe tanıklık ettikten sonra öğle yemeğimizi yiyeceğiz. Midelerimizi Küba lezzetleriyle şenlendirdikten sonra sıra klasik Amerikan arabalarıyla şehri selamlamada.

 

Havana'nın en unutulmaz deneyimlerinden klasik Amerikan arabalarıyla şehirde keyifli bir tur atıp soluğu Devrim Meydanında alıyoruz. Bolca fotoğraf çektirdikten sonra araçlarımıza atlayıp şehrin en özel noktalarından Hotel Nacional'in önüne park edeceğiz. Burada mojitolarımızı Karayip Denizinin nefes kesici manzarasına karşı yudumladıktan sonra sırada bir başka ikonik deneyim var. Atatürk büstünün de yer aldığı Liderler Parkı'nı ziyaret etmek için Havana'ya özgü sarı renkli, yuvarlak 'coco taksi'lere bineceğiz. Coco taksilerle yapacağımız eğlenceli turumuzun ardından, Havana'nın salaş teraslarından birine "kendi mojitomutuzu yapmaya" gidiyoruz. 

 

Başka Türlü Macera elbette sizleri düşündü! Seyahatten aylar sonra evinizde arkadaşlarınıza kendi yaptığınız mojitoyu ikram edip 'nerede öğrendin bu kadar iyi mojito yapmayı?' diye soranlara vereceğiniz cevabı şimdiden söylüyoruz; 'tabii ki Küba'da'. Sonrasında da sıra "salsa dersimize" gelecek. Salsa önemli çünkü akşam yemeğini şehrin en güzel roof-top'larından Casa Alta'da yedikten sonra bu figürleri çılgın Küba sokaklarında sergilemek isteyebilirsiniz. 

 

3. gün: Havana - Mexico City

 

trinidad kapak

 

Küba'daki son günümüzde ülkenin en meşhur ihracat ürünü olan, dünyaca ünlü Küba purolarının da üretildiği Partagas Puro Fabrikası. Puro yapımına kendi gözlerimizle şahit olduktan sonra soluğu birçoğu el yapımı ürünlerden oluşan Almacenes Çarşısında alıyoruz. Küba mutfağında keşfetmedik lezzet bırakmayacağımız öğle yemeğimizin ardından da yepyeni bir kültürle tanışmak için havaalanına doğru yola çıkacağız.

 

Seyahatimizin ikinci bölümü için Meksika'ya uçuyoruz! Gece Mexico City'ye indikten sonra otelimize yerleşip geceyi burada geçireceğiz.

 

 4. Gün: Mexico City

 

mex zocalo kapak

 

Sabah erken saatlerde Mexico City keşfimiz başlıyor. Meksika'yı bir güneş sistemi gibi düşünecek olursak Mexico City için bu sistemin güneşidir diyebiliriz. Bu sebepten yüz yıllar önce Azteklerin kurduğu şehrin her köşesinden tarih, sanat ve kültür fışkırıyor. Şehirde 150'den fazla müze olduğunu söylersek ne demek istediğimiz anlaşılacaktır.

 

Meksika'da ana meydanlara Zocalo deniliyor ve her şehirde bir Zocalo var. Biz de şehri buradan tanımaya başlayalım istedik. Bu bölgenin en büyük özelliği geçmişte Aztek İmparatorluğu'nun başkenti olan Tenochtitlan şehrinin merkezi olması. Hatta Aztekliler burayı dünyanın da merkezi olarak kabul ediyorlardı. Meydanın hemen yanında bulunan Templo Mayor şehrin ana tapınağıydı. Bugün bu tapınağın kalıntıları halen meydanın yanında görülebiliyor.

 

Meksika'nın en önemli sanatçılarının eserlerine ev sahipliği yapan Palacio de Bellas Artes yani Güzel Sanatlar Sarayı ile başlayan yürüyüşümüz, Metropolitan Katedrali, Tenochtitlan şehir kalıntıları ile devam eden kültür yürüyüşümüz Palacio Nacional'da son bulacak. Palacio Nacional’de bulunan mural yani duvar resimlerine bayılacaksınız. Adeta Meksika tarihinin tasvir edildiği bu müzedeki eserler bazı sanat severler tarafından dünyanın en iyi muralları olarak kabul ediliyor. Resimlerin en meşhuru Meksika'da mural hareketini kuran kişi olarak bilinen Diego Rivera'ya ait. Birçok insan kendisini Frida Kahlo'nun eşi olarak biliyor.

Kültür yürüyüşümüz Meksika lezzetleriyle tanışacağımız öğle yemeğinin ardından şehrin diğer yakasına gidiyoruz. Palacio Nacional'de eserlerini gördüğümüz Diego Bey'in eski eşi Frida Kahlo'nun geçmişte yaşadığı ve çalışmalarını yaptığı, şu anda müze olan evi ziyaret vakti. Ev ziyareti sonrası Mexico City'de güneşi batırmış olacağız. Günün kapanışını ise şehir merkezindeki restoranımızda akşam yemeğini yiyip otele dönerek yapacağız.

 

 

5. Gün: Teotihuacan, Merida

 

teotihuacan kapak

 

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp 2300 yıllık tarihe ev sahipliği yapan Teotihuacan antik şehrine hareket ediyoruz. Bu şehrin kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmiyor. Ancak Aztekler öncesi Orta Amerika'nın en büyük kenti imiş kendisi. Kent o kadar eski ki Aztekler o tarihten 1000 yıl sonra geldiklerinde bile kent harabe halindeymiş. Bu devasa şehri gezip piramitlerine tırmandıktan sonra öğle yemeğimizi buraya yakın yerel bir restoranda yiyeceğiz ve yönümüzü havalimanına çevireceğiz. Çünkü sırada yepyeni bir şehir ve bölge var. Merida yolcusu kalmasın!

 

Öğleden sonra yine bir kolonyal şehir olan Merida'ya inmiş olacağız. Merida, İspanyolların Meksika'yı ele geçirmesinden sonra Yucatan yarımadasının kültürel merkezi olmuş. Tahmin edebileceğiniz gibi kolonyal merkezi renkli binalarla dolu keyifli bir şehir. Müzeler, katedraller, açık pazarlar, kahve kokan kafeler ve harika lezzetler sunan restoranlardan bolca bulunuyor. Belediye sarayı ve katedrali de göreceğimiz şehir meydanı turumuzun ardından akşam yemeğinde Merida mutfağıyla tanışacağız. Akşam yemeğimiz için de bölge mutfağını yansıtan bir restoran seçtik. 

 

Maya mutfağının lezzetlerine doyduktan sonra özel aracımız bizi alıp harika bir haciendaya götürecek. Haciendalar İspanyollar döneminde malikane şeklinde tasarlanmış çiftlik evleri. Doğanın içinde 18. yüzyıldan kalma tarihi hacienda bu gece konaklayacağımız yer olacak. Deneyime dönüştürdüğümüz bu konaklamayı unutamayacaksınız.

 

6. Gün: Izamal, Chichen Itza

 

izamal kapak

 

Haciendamızdaki sakin ve keyifli kahvaltı sonrası Merida'dan yönümüzü sarı şehir İzamal'e çevireceğiz. Buraya sarı şehir denilmesinin basit bir sebebi var, şehirdeki binalar sarı renkle boyanmış :) İspanyollar İzamal'a geldiklerinde şehrin ana Maya tapınağını yıkıp tapınağın taşlarından San Antonio de Padua manastırını inşaa etmişler. Bugün bu manastırın altında halen Maya tapınağının kalıntıları bulunuyor. Manastır gezisi sonrası şehir merkezinde bir yürüyüş yapıp yönümüzü dünyanın yeni yedi harikalarından birine Chichen Itza'ya çevireceğiz.


chichen itza kapak

 

Chichen Itza'yı gündüz gözüyle görüp tarihini öğrenip hakkındaki efsaneleri dinlemeye doyamayacağız. Antik kent oldukça büyük ve hikayelerle dolu olduğu için günümüzün geri kalanını Chichen Itza'ya ayırıyoruz. 

 

Maya mutfağından esintiler taşıyan akşam yemeğimizin sonrasında nefes kesen bir deneyim yaşayacağız; Chichen Itza harabelerine gece gezisi. Evet hava karardıktan sonra Chichen Itza'yı bir de gece ziyaret etmekten bahsediyoruz. Antik şehrin en görkemli piramiti Kukulcan üzerinde Maya hikayelerinin betimlendiği harika bir lazer ışık gösterisine katılacağız. Antik kentte geçirdiğimiz büyüleyici gecenin ardından kısa bir yolculukla Valladolid'e otelimize yola koyulacağız.

 

 

7. Gün: Cenoteler: Ik Kil ve Dzitnup ve Tulum Plajı

 

Kahvaltı sonrası en sevdiğimiz doğa deneyimlerine başlıyoruz, cenoteler! Bundan 30 milyon yıl önce Meksika'nın Yucatan yarımadasına isabet eden meteorlar bu bölgede birçok çukur oluşturdu. Bu çukurların içi zamanla su ile doldu ve kireçtaşı yapılı çukurlar daha da büyüyerek cenoteler hatta mağaralar meydana geldi. Peki burada nasıl deneyim yaşayabiliriz diye merak edebilirsiniz. Bu yapıların içini dolduran kristal mavi tatlı sular hem harika bir manzara sunuyor hem de bu sularda yüzmek inanılmaz keyifli. Belki de cenoteler Meksika'da en keyif alacağınız deneyim olabilir. Bugün yarımada içerisinde bulunan yaklaşık 6000 cenoteden, Ik Kil ve Dzitnup adlı cenotelere gideceğiz. İlerleyen günlerde başka cenoteler de olacak rotamızda.


xpu ha kapak

 

Tüm öğleden sonramızı cenotelere harcayıp ferahladıktan sonra artık Karayip denizi bizi çağırıyor. Deniz kenarında bulunan glamping konaklamamız seyahatimizin öne çıkan deneyimlerinden biri. Glamping kelimesi İngilizce "glamorous" ve "camping" kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Yani lüks bir kamp gibi düşünebilirsiniz. Odalar çadırlardan oluşuyor ve içi birçok otele göre daha konforlu. Seyahatimizin kalan kısmında da bu lüks kampta konaklayacağız. 

 

 

8. Gün: Cozumel Adası

cozumel kapak

 

Okyanus kokusu ve dalga sesine uyandığımız bir sabahın ardından tropikal meyveler eşliğinde bir kahvaltı ile Tulum günlerimiz başlıyor. Bugün maviye doyacağımız bir gün olacak. Çünkü dünyanın en iyi resiflerinden birine ev sahipliği yapan Cozumel adasına gidiyoruz. Playa del Carmen'den bir feribotla Cozumel adasına ulaşıp ardından, özel teknemizle Karayip denizinde açılacağız. Adanın sakin ve turkuaz koylarında yüzme ve şnorkel molamızı verip yaklaşık 4 saat süreyle koy koy gezerek, mavinin elli tonuna ve harika resiflerle dolu bir su altına tanık olacağız. Akşam Playa del Carmen'e dönünce Tulum mutfağı ile tanışıp arkasından alışık olduğumuz mezcal kokteylleri eşliğinde Playa del Carmen gece hayatı ile devam edeceğiz.

 

9. Gün: Tulum Harabeleri, Grand Cenote, Cenote Azul 

 

cenote azul kapak

 

Yemek, doğa, tarih ve kültür hepsinin bir araya geldiği Yucatan yarımadası bize göre Meksika'nın en keyifli bölgesi. Bugün Tulum harabeleri ile güne başlayalım istedik. Mayalardan günümüze kadar kalmayı başarmış 800 yıllık bu harabelerin en ilginç kısmı masmavi Karayip denizinin hemen yanında olması. Dalga sesleri eşliğinde harabelerin hikayelerini dinleyip öğle yemeği sonrası cenote keşfi için yönümüzü önce Grand Cenote'ye daha sonra Cenote Azul'e çevireceğiz. Berrak bir suyu olan bu iki cenoteden çıkmak istemeyeceksiniz. Gopro'nuzu yanınıza almayı unutmayın çünkü cenotelerin dışı kadar su altı da çok fotojenik. Öğle yemeğini otelimizin hemen yanındaki beach clubta yiyip günün geri kalanını Playa del Carmen'de geçireceğiz.

 

Meksika'ya veda edeceğimiz son günümüzde özel bir akşam yemeğimiz olacak. Meksika'da yemekler o kadar lezzetli ki günde 3 öğün biraz yetersiz kalıyor aslında, günde 5 öğün yemek daha mantıklı sanki. Akşam yemeğinden sonra dileyen Playa del Carmen gecelerine akabilir ya da glampingin tadını çıkarabilir.

 

 

10. Gün: Türkiye'ye dönüş 

 

Sabah erken saatlerde özel aracımızla 1 saat mesafedeki Cancun uluslararası havalimanına ulaşacağız. Yine Türk Hava Yolları'nın direkt uçuşu ile İstanbul uçağında yerimizi alacağız.

Uçuş

flight

Rota

harita

rota3


 


 

 

Program

program ocak 2020 meksikakuba

* Programımızın şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Konaklama

otel 2020 ocak meksikakuba


 

* Otellerimizin şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Yemek

 
yemek 2020 meksikakuba

Vize

 
vize 2020 meksikakuba

Deneyimler

 
deneyimler 2020 meksikakuba

Ücret

 
ucret
 
odeme

taksit

btm ltd tursab logo

Kaydol

Bu seyahate katılmak için lütfen aşağıdaki formdan bilgilerinizi giriniz. 
 
 
 
btm ltd tursab logo

Hatırlatmalar

 
hatirlatmalar 2020 meksikakuba

İptal ve İade

 

İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.

 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.