#BaşkaTürlüFas

Detaylar

kapak

 

Başka Türlü Macera sizi, ülkeye yaptığımız her seyahatte bizi tekrar tekrar şaşırtan Fas'ın gizemli sokaklarına, uçsuz bucaksız çöllerine ve egzotik şehirlerine davet ediyor.


Bu ülkeyi sadece çok meşhur birkaç şehriyle tanımlamak mümkün değil. Labirentler diyarı Fes ve yılan oynatıcıların başkenti Marakeş elbette şahane ancak Sahra Çölü'nde yıldızlar altında uyumadan ya da masmavi sokaklarında kaybolacağımız Şafşavan'ı görmeden "Fas'ı gezdim" diyemezsiniz. 


Bir yanda Atlas Okyanusu ve Akdeniz'e komşu masmavi kıyılar ile Atlas Dağları'nın görkeminin ardına saklanan Sahra Çölü, diğer yanda ise tarih kokan rengarenk otantik sokaklar, bu daracık sokakların arasından karşınıza beklenmedik bir anda çıkan rüya gibi Riadlar. Kasım ayında direksiyonu yeniden Kuzey Afrika'nın incisi Fas'a kırıyoruz.


1. gün: İstanbul - Kazablanka - Rabat

 

Yolculuğumuzun ilk durağı tabii ki İstanbul. Havalimanında buluştuktan sonra bizi Fas’ın Kazablanka şehrine götürecek uçakta yerimizi alacağız. Yaklaşık 5 saatlik, aktarmasız ve konforlu bir yolculuk bizi bekliyor.

 

1280xkazablanka
Fas'taki ilk durağımız 1942 yılında çekilen ve sinema tarihinin en özel yapımlarından biri olarak kabul edilen filme de adını veren Kazablanka şehri. Dünyanın en büyük camilerinden biri olarak kabul edilen Hassan II Camii'ni gördükten sonra geceyi geçireceğimiz Rabat'a doğru hareket edeceğiz.    

 

 

Yaklaşık 1 saatlik bir yolculukla Atlas Okyanusu'nun hemen kıyısında yer alan Fas'ın başkenti Rabat'a ulaşacağız. Akşam yemeğimiz için özel bir yer seçtik, Rabat'ın en özel lezzet noktalarından birinde Dar Naji'de eğlenceli bir akşam yemeğine hazır olun. 

 

2. gün: Chefchaouen (Şafşavan) 

 

safsvBuyuk

 

Güne Fas'taki 4 imparatorluk şehrinden biri olan Rabat'ta başlıyoruz. Fas'taki tarihi şehirlerin hemen hepsinde yer alan ve bir nevi kale içi olarak ifade edebileceğimiz kasbahların güzel örneklerinden biri olan Udayas Kasbah'ın sokaklarında dolaşıp, Atlas Okyanusu'nu yukarıdan izleyeceğiz. Rabat'taki gezimizin ardından #BaşkaTürlüFas'ın en özel duraklarından biri için yola koyulacağız.

 

Bugünkü asıl odağımızda masmavi bir şehir var. Masmavi derken ciddiyiz, renk cümbüşünden gözünüzü alamayacaksınız. Fas'ın kuzeyindeki Rif dağlarının tam ortasına kurulu küçük bir kasaba olan Şafşavan'da sokaklar, kaldırımlar, merdivenler, kapılar yani hemen her şey büyüleyici bir mavi renge boyanmış. Riadımız mavi şehrin tam ortasında. Odalara yerleştikten sonra öğle yemeği için şık bir restorana gidiyoruz. Ardından kendimizi Şafşavan'ın masmavi sokaklarına atabiliriz.

 

Akşam yemeği için lokal ve küçük bir restoran tercih ettik, içinde sadece birkaç masayla hizmet veren ancak Faslıların bile bize "Burayı nasıl keşfettiniz?" dediği bir lezzet durağı; Lala Mesouda. 

 

 

3. gün: Şafşavan - Fes

 

kap

  

Şafşavan ulaşması epey bir zor nokta ve gerçekten de ölmeden önce görülmesi gereken bir şehir. Bu yüzden burada vaktimizi biraz daha uzun tutuyoruz; sabah kahvaltısı sonrası sokaklara döneceğiz; okula giden çocukları, evlerinin önünü süpüren Faslıları seyredeceğiz.

 

Şafşavan Fas'taki rotamızın en kuzeyindeki şehir, dolayısıyla maviye doyduktan sonra artık yüzümüzü güneye dönme vakti gelmiş olacak ve yönümüzü Fas'ın kültür hazinesi Fes şehrine çevireceğiz. Kalacağımız riada doğru daracık sokaklardan ilerlerken şaşkınlık biraz daha artıyor, bazı sokaklar var ki genişliği yalnızca 30 santimetre. Ancak bu sokakları geçip riada girdiğimizde içerideki gösterişe inanamayacaksınız. Riadlar Fas insanın ruhunu anlatıyor, dışarıya karşı duvarlarla kapalı ancak içeride güzel ve özenli. Akşam yemeğimiz riadımızın terasında; eski şehri izlerken sohbet de cabası.  

 

4. gün: Fes

 

1280xfes 

Bu sabah uyandığınızda gözlerinizi dünya üzerindeki diğer şehirlere pek benzemeyen, dar sokakların şaşaalı konaklara açıldığı, dünyanın en eski üniversitesine, nakış gibi işlenmiş medreselere ve rengarenk tabakhanelere ev sahipliği yapan 1200 yaşında bir kente açacaksınız.

 

Fes'teki ilk durağımız tüm şehre kuş bakışı göz atmamızı sağlayacak Panorama Noktası, ardından da eskiden Yahudi mahallesi olarak kullanılan ve sinagogları ile mimari kültüründen izler bulabileceğimiz Mellah. Old town olarak bilinen Fes Medina bölgesinin her bir sokağı bakırcılar, restoranlar, ayakkabıcılar, giysi dükkanları ve çok daha fazlasının bulunduğu bir nevi kapalıçarşı. Kalabalık ve dar sokakların arasında ilerlerken dünyadaki en eski üniversite olan Al Quaraouiyine Camii, 14. yüzyılda inşa edilmiş seramikleri ile otantik Fas mimarisinden izler taşıyan Al-Attarine Medresesi ve tabakhaneler de uğrak noktalarımız arasında olacak. 

 

Öğle yemeğimizi Fas'ın ruhuna yakışır bir biçimde otantik bir restoranda yedikten sonra, yine Fas kültürüne ait naneli çaylarımızı içeceğiz. Yeniden sokaklara döndüğümüzde Dar el Makhzen yani Kraliyet Sarayı'na gidiyoruz, günün sonunda ise Ruined Garden'da akşam yemeğimizi yerken kendinize şöyle diyeceksiniz: ''Bu şehrin bir eşi daha yok.''

 

 

5. gün: Midelt Atlas - Erfoud - Merzouga

 

1280xsahra

 

Bugün çöl yolculuğumuz başlıyor. Yol üzerinde önce Ifrane'e gideceğiz, ardından Atlas Dağları üzerindeki ormana uğrayıp maymunları ziyaret edeceğiz. Öğle yemeğimiz Midelt Atlas’ta. Tur otobüslerinin topluca konakladığı yol üstü tesislerinin aksine şehrin içinde bize kendi elleriyle hazırlayacağı yemekler için Atika Hanıma konuk olacağız. Sıklıkla belirtiyoruz; seyahatlerde yerel değerler ve lokal lezzetler bizim için çok önemli. 

 

Öğle yemeğinden sonra Ziz vadisini ve kanyonları geçerek önce Erfoud’a sonrasında da Merzouga’ya yani Sahra Çölü’ne ulaşacağız. Konaklayacağımız çadırlara ulaşmak pek de kolay değil ancak bir masalı andıran saatlerimizin de bu sırada başlayacağını unutmayalım. Aracımızla Sahra Çölü'nün uçsuz bucaksız kum tepeleri arasında yol alacağız ve kısa bir yolculuğun ardından yıldızların altında uyuyacağımız kampa ulaşacağız. Kampta konforu üst düzeyde tuttuk ama isteyenlere yıldızların altında uyumak serbest.

 

 

6. gün: Toudra Kanyonu - Dades Vadisi   

 

1280xtoudra

 

Çölde sabahlar erken başlıyor; özellikle de gün doğumunu kum tepelerinden izlemek isteyenler için. Sessizlik içinde çölde gündoğumunu izlemek belki de ömrünüzde bir kere yapabileceğiniz bir deneyim olacak. Kahvaltı sonrası yönümüzü bu kez batıya çevirip Marakeş’e doğru ilerlemeye başlayacağız. Ancak yolda bizi yine sürprizler bekliyor. Önce Toudra Kanyonu’nda pırıl pırıl bir nehir boyunca yürüyeceğiz, sonrasında da virajlarıyla pek çok fotoğraf karesinde gördüğünüz Dades Vadisi'ne ulaşacağız.  

 

Vadi manzaralı otelimizde yemeklerizi yiyip, naneli çaylarımızı içerken sessizliği dinlemek de günün en güzel anı olacak.

 

 

 7. gün: Ouarzazate - Ait Ben Haddou - Marakeş

 

1280xait ben

 

Kahvaltı sonrası tekrardan yola çıkıp Ouarzazate’ye ulaşacağız. İlk durağımız Unesco Dünya Miras Listesi'ndeki Ait Ben Haddou köyü. Bu köy özellikle Game Of Thrones hayranları için farklı bir yere sahip, Khaleesi'nin bütün kölelerini özgürleştirdiği Yunkai şehri aslında tam da burası. Dolayısıyla köyün sokaklarında dolaşırken bir gözümüzün gökyüzünde olmasında fayda var, kim bilir belki de alevler saçan bir ejderhayla karşılaşırız. Hemen belirtelim Gladyatör ve Babil gibi bazı filmler de yine burada çekilmişler.

 

Öğle yemeğimiz için tavsiyemiz bu bölgeye özel bademli tavuk. Yemeğin ardından yolculuğumuz Atlas dağları üzerindeki kanyonların arasından devam edecek ve akşama doğru kızıl şehir Marakeş’e ulaşmış olacağız. Akşam yemeği için yine özel bir randevumuz var, şehirde çok sevdiğimiz bir Lübnan restoranı olan Naranj'da yerimiz hazır olacak.

 

  

8. gün: Marakeş

 

1280xmarrakech

 

Ve son durak Marakeş pek çoklarına göre Fas'ın en güzel şehri. Binaların rengi ve güneşin batışı bu şehri bambaşka bir hale getiriyor. Dünya mimarisine kalıcı izler bırakmış Fas'ın en büyük camisi olan Koutoubi Camii, 12. yüzyılın maneviyatını yansıtıyor. Bahia Sarayı'nın ardından 14. yüzyıldan beri dini eğitim veren ve günümüzde müze olarak kullanılan Ben Youssef Medresesine ulaşacağız. Öğle yemeğinden önce şehrin karmaşasından uzaklaşacağımız, 300'den fazla bitki çeşidinin olduğu ve yapımı yaklaşık 40 sene sürmüş olan Yves Saint Lauren'in cenneti Majorelle Bahçelerinde soluklanıyoruz. Yemek vakti geldiğinde ise sürdürülebilir turizm anlayışımıza uygun olarak, ihtiyaç sahibi kadınların güçlendirilmesine katkıda bulunan Amal restorandayız.

 

Sihirbazların ve yılan oynatıcılarının cirit attığı Cehennem Meydanında yerli halka karışıp, Marakeş Çarşısını gezeceğiz. Veda ise her zamanki gibi çok özel. Akşam yemeğimizi Nomad'ta yedikten sonra, bu fantastik şehrin gecelerine Marakeş'in en sevdiğimiz noktası Jad Mahal'e akacağız. Bakalım şehrin gündüzleri mi güzel yoksa geceleri mi ?  

 

 

9. gün: Marakeş - Kazablanka - İstanbul

 

Hatıralarımızı bavullarımıza doldurup eve dönme zamanı. İstanbul uçuşumuz için yeniden Kazablanka’nın yolunu tutacağız. Eve döndüğümüzde arkadaşlarınıza yıldızların altında geçirdiğiniz çöl gecelerini, mavi şehir Şafşavan'ı, Fes'in labirentlerini ve Marakeş'in gecelerini anlatabilirsiniz :)

 

 

Uçuşlar

 

flight
 

Rotamız

rota 

 

Program

 

program

*Program şartlar doğrultusunda değişebilir. 

 

Konaklama

otel 1


Fas gezilerimizin önemli deneyimlerinden biri de konakladığımız Riadlar ve Darlar. Bu oteller aslında geçmişte zengin ailelerin oturduğu eski konaklar. Yukarıda verdiğimiz isimlerden yola çıkarak internette bu konakların fotoğraflarına bakmanızı ve hatta booking.com puanlarını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz :) İyi eğlenceler.

Bu Riadlarda oda sayısı sınırlı olduğu için bazı şehirlerde birbirine lokasyon ve kalite olarak çok yakın iki Riad ya da Dar seçildi.

Geziye çift olarak katılma zorunluluğu bulunmuyor. Tek başına geziye katıldığın takdirde geziye katılan başka bir gezgin ile oda arkadaşı olabilirsin :)

Düşük ihtimalli olsa da bazı özel durumlarda konaklama seçeneklerinin değişebileceğini belirtelim ancak olası değişikliklerin de tatmin edici olacağını bilmenizi isteriz.

Yemek

yemek 1

Vize

3

Deneyimler

deneyim

Ücret

ucret

 fasKasim2019OdemePlani

 

taksit


btm ltd tursab logo

 

 

 

Kaydol

Bu geziye katılmak istersen lütfen aşağıdaki formdan bilgilerini gir. 
 
 

btm ltd tursab logo

 

Hatırlatmalar

hatirlatmalar default

İptal ve iade

İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.
 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.