#BaşkaTürlüMardin

Detaylar

gun2Kapak

 

Başka Türlü Macera hafta sonu seyahatlerine yine çok özel bir bölgeyle devam ediyor; aslında geçmişi oldukça eskilere dayansa da ülke gündemimize son yıllarda girebilmiş masalsı topraklarla. Dar sokakların yıllara meydan okuyan camilere, kiliselere, medreselere açıldığı, UNESCO'nun koruma altına aldığı taş ve düş şehri Mardin'le başlayacak olan yolculuğumuz kadim Süryani manastırlarına ve insanlığın en eski yerleşim birimlerinden biri olarak bilinen güzeller güzeli Dara Antik Şehri'ne kadar uzanacak. Çantanızı hazırlayın; #BaşkaTürlüMardin Mezopotamya masallarına konuk olmaya gidiyor.


1. gün: İstanbul'dan Mardin'e uçuş, Deyrulzafaran, Dara harabeleri, Mor Gabriel Manastırı, Midyat


İstanbul'dan sabah çok erken saatlerde kalkacak Türk Hava Yolları uçağımız yaklaşık 2 saatlik bir uçuş sonrası Mardin'e inecek ve maceramız başlamış olacak.  

 

İlk durağımız Dara Harabeleri, Nusaybin yolu üzerindeki Oğuz Köyü yakınlarında bulunan ve şimdilerde Mezopotamya'nın Efes'i olarak değerlendirilen bölgede antik yerleşimlerin yanı sıra Babil ve Pers Krallıklarına ait çok sayıda tarihi mezar da bulunuyor.

 

Öğlen yemeği molamız Beyazsu deresinin hemen kenarında. Midyat ve Nusaybin ilçeleri arasında yer alan Beyazsu, bölgenin kurak coğrafyasında, serin, berrak suyu ve yöreye özgü ağaçları ile çölde vaha tadında. Nitekim Mardin ve diğer ilçelerin içme suyu da Beyazsu kaynağından temin ediliyor. Derenin üzerine kurulmuş masalarda oldukça keyifli ve lezzetli bir yemek bizi bekliyor.

 

Yemek sonrası yönümüzü bölgenin belki de en özel noktası Mor Gabriel Manastırı'na çevireceğiz. Dünyanın ayakta duran en eski süryani ortodoks manastırı olarak bilinen yapı bir süredir ülkemizdeki siyasi tartışmaların da odağında biliyorsunuz. Bir nevi doğunun Vatikan'ı olarak değerlendirilen ve yaklaşık 1300 yıldır ayakta olan manastırın tamamı Mardin yöresine özgü taşlardan inşa edilmiş. 

 

Günün kapanışını Midyat'ın eski sokaklarında ve tarihi Gelüşke Hanı'nda yaptıktan sonra bambaşka bir deneyim için akşam yemeğimize doğru yol alacağız, masallardan fırladığını düşüneceğiniz dillere destan Cercis Murat Konağı'na konuk oluyoruz. 

 

 

2. gün: Mardin

Güneydoğu'daki ikinci günümüze Başka Türlü Macera seyahatlerinde sık sık yaptığımız gibi yine erken başlayacağız ve oyalanmadan kendimizi eski Mardin'in taş sokaklarına atacağız, ilk olarak Kasımiye Medresesi bizi bekliyor olacak. Yapımına Artuklular döneminde başlanan medrese mimari açıdan oldukça ilgi çekici, rivayete göre medrese avlusundaki havuzda akan su tasavvufi bir anlatımı gizliyor. Suyun akışı ile doğumdan ölüme kadar insan ömrü ve sonrası betimlenmiş. Çeşmeden çıkan su doğumu, döküldüğü nokta gençliği, ince uzun oluk olgunluk dönemini ve suların bir havuzda toplanması ise ölümü simgeliyor. Son olarak bu su kanallarla toprağa aktarılıyor ve su topraktan tekrar can buluyor.

 

Süryani Kilisesi'nin en önemli merkezlerinden biri olan ve 1932 yılına kadar 640 yıl boyunca Süryani Ortodoks patriklerinin ikametgah yeri olan Deyrulzafaran Manastırı olacak. Manastırın en az kendisi kadar ilgi çekici bir nokta da manastırın üzerine inşa edildiği Güneş Tapınağı. Tarihi milattan önceki zamana kadar uzanan tapınak Mardin'in görkemli tarihine de ışık tutuyor adeta.

 

Gün içinde pek çok durağımız olacak; bunlar arasında adını erken dönem Hristiyan efsanelerinden alan 1500 yaşındaki Mor Benham (Kırklar) Kilisesi, terasındaki Mezopotamya manzarasını çok sevdiğimiz Zinciriye Medresesi, bölge tarihinin değerini hakkıyla anlatan ve bizce Mardin'in en özel noktalarından Mardin müzesi, şehrin simgesi Ulu Cami, 18. yüzyıl sonlarında dönemin meşhur Ermeni mimarlarından Lole'ye yaptırılan ancak zaman içinde önce PTT binası sonrasında ise Uygulama Oteli olarak kullanılan Şatana ailesi evi ve tarihi Kız Meslek Lisesi gibi noktalar var.

 

Ama sokaklardaki dar geçitlerden (yani abbaralardan) geçip oradan oraya dolanırken elbette pek çok lezzet molamız da olacak; mesela öğle yemeğini fıstıklı kebabını yerken kendinizi hayal aleminde hissedeceğiniz Kebapçı Yusuf'ta yiyeceğiz. Çay molasını ise müthiş manzarasıyla Mezopotamya Çay Bahçesi'ne sakladık.

Akşam saatlerinde eve dönmek için havalimanına doğru yola çıkacağız. İstanbul'a dönüş yolunda herkes birbirine şu cümleleri fısıldayacak; ''buralara bu zamana kadar neden gelmemiştik ?'' 

 

btm ltd tursab logo

 

 

 

 

 

Uçuşlar

mardinUcus

Rotamız

mardinRota2 

Program

mardinEkim2019Program

Konaklama

mardinNisanKonaklama

Yemek

MardinYemek

Ücret

mardinEkim2019Ucret

mardinEkim2019OdemePlani

taksit

Deneyimler

mardinDeneyimler

Hatırlatmalar

hatirlatmalar ekim

Kaydol

 
Seyahate kayıt olmak için lütfen aşağıdaki formu doldurun. 

İptal ve iade

 

İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.

 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.