#BaşkaTürlüVietnamKamboçya

Detaylar

kapak 1

 

En sevilen rotalarımızdan #BaşkaTürlüVietnamKamboçya seyahatinin bir yenisinin vakti daha geldi. Bir tarafta doğa harikası Halong Körfezi'nde teknede yıldızların altında bir gece geçireceğimiz, şehirlerini üç tekerlekli bisikletlerle keşfedeceğimiz, üst düzey restoranlarında yemek yerken sokak lezzetlerini de tadacağımız, Mekong deltasını ada ada gezeceğimiz, Cu Chi tünellerinde yakın tarihin izlerini takip edeceğimiz Vietnam, diğer tarafta ise dünyada eşi benzeri bulunmayan Angkor Wat ve yerel kültürün izlerini taşıyan Tonle Sap gölü ile Kamboçya. Seyahatin detayları için sizi şöyle aşağıya alalım.

 

1. gün: İstanbul

 

Yolculuğumuzun ilk durağı tabii ki İstanbul. Cuma gecesini Cumartesi'ye bağlayan saatlerde havalimanında buluştuktan sonra, bizi Vietnam'ın Ho Chi Minh şehrine götürecek Türk Hava Yolları uçağında yerimizi alacağız. Uzun bir yolculuk bizleri bekliyor. Sağlam bir uyku da iyi olur ama uçakta uyuyamam derseniz önerimiz her zamanki gibi güzel bir kitap ya da film. Tavsiyemiz Stanley Kubrick'in en önemli eserlerinden "Full Metal Jacket" ve Robin Williams'ın efsaneleştiği "Günaydın Vietnam" filmleri ya da Netflix'te bulabileceğiniz "The Vietnam War" kısa belgesel dizisi. Her biri özellikle Vietnam Savaşı ve etkileri üzerine müthiş detaylar içeriyor. Ayrıca Netflix yapımı "Street Food" belgesel dizisinde "Ho Chi Minh Kenti" ve Anthony Bourdain'in "No Reservations" belgeselinde "Vietnam: There is no place like home" bölümlerini izleyerek Vietnam yemek ve sokak kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.

 

2. gün: Ho Chi Minh City

 

kapak day2

 

Saat farkından dolayı Ho Chi Minh şehrine indiğimizde akşam olmuş olacak. Vize işlemlerini hallettikten sonra, havaalanında bizi bekleyen aracımız ile otele gideceğiz. Yorgunluğa yenik düşmek yok çünkü akşam yemeğinde dekoruyla gözlere ve yemekleriyle damaklara hitap eden Cuc Gach Quan'a gidiyoruz. Brad Pitt ve Angelina Jolie de Vietnam'a geldiğinde yemek için bu restoranı tercih etmişlerdi :)

 

Vietnam'daki ilk gecemizin Cumartesi'ye denk geldiğini hatırlatalım. Bu yüzden akşam yemeğinden sonra bir sürprizimiz var. 2018'de "World Luxury Restaurant Awards" tarafından 1. seçilmiş, Ho Chi Minh şehrine tepeden bakan muhteşem manzaralı Chill Sky Bar'da ilk içecekler bizden. Zaten hangi Başka Türlü Macera seyahatinin gecelere akmadığını gördünüz ki? 

 

3. gün: Mekong Deltası ve Ho Chi Minh Şehri

 

kapak day3 

 

Mekong Deltası, Mekong Nehri'nin kollar haline Güney Çin Denizi'ne döküldüğü bölge ve Güneydoğu Asya'nın can damarı olarak da biliniyor. Yaklaşık 39.000 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahip olan Mekong Deltası bölge insanı için hayati önem taşıyor. Gerek pirinç üretimi, gerekse balıkçılık deltanın verimli olan noktalarında can buluyor.

 

Biz de sabahın erken saatlerinde deltayı keşfe başlıyoruz; ilk durağımız bölgenin başkenti konumundaki My Tho. Şehirdeki iskeleden ahşap botlarımıza binip, nehir üzerinde ilerlerken etrafta sıkça göreceğimiz pirinç tarlalarını ve köylerini dikkatle izlerseniz deltanın neden bu kadar önemli olduğunu da kolaylıkla anlayabilirsiniz. 

 

Öğle yemeğimizi Vietnam mutfağına uygun bir şekilde çeşitli tropik meyveler ve nehir balıklarından oluşan menümüzle yaptıktan sonra, Ho Chi Minh City'e geri döneceğiz. Çünkü Mekong deltasından sonra sırada unutamayacağınız deneyim var. Şehre ulaştığımızda tam 16 motosikletli bizi bekliyor olacak. Herkes kaskını taktıysa motosikletlerin arkasına atlayıp şehir turuna başlamaya hazırız. Fransız kolonyal dönemlerinden kalan Opera Binası, tarihi Posta Binası, Caodai Tapınağı, China Town ve Notre-Dame Katedrali gibi noktaları dolaşırken şehrin çeşitli noktalarında molalar verip yerel lezzetlerden tadacağız. Ho Chi Minh City'nin güzelliklerini keşfedeceğimiz bu geceyi kolay kolay unutamayacaksınız :)

 

 

4. gün: Cu Chi Tünelleri ve Kamboçya Phare Sirki  

 

kapak day4

 

Uzun yıllar boyunca Güneydoğu Asya'nın önemli bir bölümünü sömürge olarak kullanan Fransızlar, çekildiklerinde bölgeye yayılan komünizm dalgası ciddi bir karmaşaya da neden oldu. Komünizm ve milliyetçilik yanlısı iki karşı kutup arasındaki karmaşa şiddete doğru evrilince Birleşmiş Milletler konuya müdahale etti, bölge Kuzey ve Güney Vietnam olarak ikiye bölündü. Tahmin edilebileceği gibi komünizm yanlısı Kuzey Vietnam S.S.C.B. ve Çin, Güney Vietnam ise A.B.D. tarafından destekleniyordu. Bölgede siyasi istikrar bir türlü sağlanamadı; Güney Vietnam'ın da komünist rejimle yönetilmesini arzu eden Kuzey Vietnam bir takım askeri girişimlerinde bulunmaya başlayınca A.B.D. de Güney Vietnam'a askeri yardımda bulunma kararı aldı. Bu da uzun yıllar sürecek acımasız bir savaşın fitilini ateşlemiş oldu. 

 

Bu savaşlar sırasında en dikkat çekici noktalarında biri de o zamanki adıyla Saigon yakınlarındaki Cu Chi Tünelleri. Fransız egemenliği sırasında inşa edilen ve 25 yıl boyunca toplam 17.000 kisinin gerilla savaşı için kullandığı tüneller aslında tam bir mühendislik harikası. Nispeten minyon yapılı Vietnamlılar tünellerde rahatça hareket ederken iri yapılı Amerikalı askerler bu dar, karanlık ve havasız tünellerde hareket bile edememişler. Tünellere girebilenler de bu havasız ve karanlık ortamda başarılı olamadı.

 

Toplam uzunluğu 250 kilometreyi bulan tünel ağında havalandırma ve mutfak gibi pek çok ihtiyaç düşünülmüş ve en önemlisi girişlerin hemen hepsinde çeşitli tuzaklar bulunuyor. Cu Chi tünelleri A.B.D.'nin yakın tarihte yaşadığı en büyük askeri fiyasko olan Vietnam Savaşı'nın en meşhur simgelerinden biri. Biz de gezimizin bu gününde önce Savaş Müzesi'ni sonra da tünelleri yerinde görmek için bölgeye gidiyoruz. Cu Chi tünellerinden sonra havalimanına hareket edeceğiz ancak yol üzerinde önce bir yemek molamız var.

 

Öğle yemeğimizde Vietnam'ın en meşhur lezzeti "Pho" yemeği ile tanıştıktan sonra rotamızı Kamboçya'ya çeviriyoruz. Bekle bizi Vietnam, geri döneceğiz !

 

 

kapak baska

 

Yaklaşık 1 saatlik bir uçuş sonrası Kamboçya'nın Siem Reap şehrine ineceğiz. Siem Reap'e geldiğimiz akşam çok beğeneceğiniz bir etkinliğe davetliyiz, Phare Sirki. Kamboçya’da sirk gösterisi ne alaka şimdi diyebilirsiniz. 

 

İsmi sirk olsa da Phare bir sirkten daha fazlası, tam bir sürdürülebilir turizm örneği. Kızıl Khmer rejimi sırasında mülteci kampında bir grup insan terapi için bir sanat öğretmeninden çizim ve sanat dersleri alırlar. Rejim sonrası 1994’te evine dönen gruptan 9 kişi bu yeteneklerini yoksullar ve sosyal problemleri olan gençler ile paylaşmak için bir vakıf kurarlar ve Phare sirkinin temelleri atılır.

 

Bugün Phare sirkinin sunduğu dans, tiyatro, canlı müzik, akrobasi ve nefes kesen sirk sanatları yakın tarihten ve modern toplumdan özgün hikayeleri anlatıyor. Ayrıca bu gösterilerde hiçbir hayvan kullanılmıyor. Zaten Başka Türlü Macera olarak hayvan haklarının korunmadığı hiçbir etkinlikte bulunmuyoruz. Gösteri öncesi akşam yemeğimizi de Sirk Cafe'de yiyeceğiz.

 

 

5. gün: Angkor Wat 

 kapak day5

 

 

Seyahatimizin bu bölümünü assoliste ayırdık desek yanlış olmaz herhalde. UNESCO Dünya Miras Listesi'nin en özel üyelerinden, yaklaşık 900 yaşındaki Angkor Kompleksi'nde bizi uzun bir gün bekliyor. Gün doğumunu Angkor Wat'ın önünde izledikten sonra kahvaltı için otelemize döneceğiz. Kahvaltı sonrası gizemli gülümsemesiyle ünlü Bayon, "Tomb Raider" filminin de çekildiği Angkor Thom ve Ta Prohm gibi noktaları keşfedeceğiz. Kimilerine göre dünyanın en güzel tapınağı olarak değerlendirilen Angkor Wat ise bugünün son durağı olacak.

 

Akşam yemeğimiz için Siem Reap'de özel bir restoran seçtik. Mekan tasarımı ve yemeği ile başlı başına bir deneyim ancak burayı özel yapan, ismi "İyi Arkadaşlar" anlamına gelen Kaliyan Mith organizasyonu tarafından işletiliyor oluşu. Kaliyan Mith sokak çocuklarına yardım  eden bir NGO, yemeğimizi burada yiyerek biz de kar amacı gütmeyen bu organizasyona katkı sağlamış olacağız.  

 

 

6. gün: Tonle Sap Gölü

 

kapak day6 

 

Tarihle olan randevumuzun ardından sıra gelecek yerel yaşamı yerinde görmeye. Siem Reap'in güneyinde yer alan Kampong Phluk Nehri'nde başlayacak tekne yolculuğumuzda önce bir köye konuk olacağız. Burada yaşayan köylülerin hayatı oldukça ilgi çekici, değişen su seviyesine adapte olabilmek için bazıları 9 metreye kadar uzanan kazıklar üzerine kurulmuş evlerde yaşıyorlar. Sonrasında Tonle Sap gölüne doğru ilerleyerek ormanın içerisinden geçeceğiz. Gölün üzerindeki yaşamlara konuk olmak bizce bu seyahatin en unutulmaz deneyimleri arasında yer alıyor.

 

Tonle Sap gölü ile vedalaşıp direksiyonu yeniden Siem Reap'a kıracağız çünkü Vietnam'a dönmemiz gerekiyor, rotamız bu sefer ülkenin kuzeyindeki Hanoi şehri. 

 

7. gün: Hanoi

 

kapak day7

 

 

Vietnam Asya'nın güneydoğu kıyıları boyunca S şeklinde bir coğrafyaya yayılması sebebiyle farklı özellikleri karakterinde barındıran bir ülke. Ülkenin kuzeyindeki dağlık bölgeler yıllara meydan okuyan pirinç teraslarına ve yerel halklara ev sahipliği yaparken, ülkenin güneyi ise verimli Mekong Deltası ve okyanus kıyısındaki tarihi şehirleri ile ön plana çıkmış. Ülke her ne kadar dünya kamuoyunda yakın tarihte A.B.D. ile yaşanan savaşla gündeme gelse de başkent Hanoi'nin Güneydoğu Asya'nın en eski başkenti olduğu göz önünde bulundurulduğunda ülkedeki kültür hazinesinin değeri daha net anlaşılıyor.

 

Biz de bu kültür hazinesinin derinliklerine inmeye başkentten başlıyoruz. Gün içindeki duraklarımız arasında savaş sırasında önce Fransa'ya ardından da A.B.D.'ye karşı verilen özgürlük mücadelesinin lideri Ho Chi Minh'nin mozolesi, aslında Vietnam'ın ilk üniversitesi olarak inşa edilen ancak sonraki yıllarda Konfüçyus tapınağı haline gelen Edebiyat Tapınağı, şehrin doğal güzelliklerinden Hoan Kiem Gölü ve üzerindeki adaya inşa edilen Ngoc Son Tapınağı gibi noktalar var.

 

Öğle yemeğimiz için şehrin dokusunu yansıtan bir restoran tercih ettik. Yemeğin ardından sıra şehirde bir Vietnamlı gibi gezmekte. Ülkede sıklıkla karşılaşacağımız ve "cyclo" adı verilen 3 tekerlekli bisikletlerle şehrin altını üstüne getireceğiz. Konvoy yapıp, korna çalmak serbest. 

 

Akşam saatlerinde yine özel bir deneyim bizleri bekliyor; Hanoi sokak lezzetleri yürüyüşü. Şehrin tarihi kısmında yer alan otelimizin olduğu bölge, sokak lezzetleri açısından tam bir cennet. Tecrübeli Vietnamlı rehberimizin eşliğinde bu hareketli sokaklarda hem yürüyüp hem de birçok farklı mekanda Vietnam'ın yerel lezzetlerini tadacağız. Anthony Bourdain'ın Hanoi'deki favori salaş restoranlarından biri de listemizde olacak. Cesaretinizi ölçmek isterseniz "yılan şarabınız" bizden. Akşam yemeği sonrasında da tabii ki Hanoi'nin gece hayatını şöyle bir yoklayacağız.

 

 

8. gün: Halong Körfezi

 

kapak day8

 

Yeni ''Dünya Harikaları'' oylaması sürerken doğa dalında en önemli adaylardan biri de Vietnam'ın kuzeydoğusunda yer alan Halong Körfezi'ydi. Aslında bu adaylığı da boş yere değildi. Yerel dilde ''Alçalmakta Olan Ejderha Körfezi'' anlamına gelen bölge, kireçtaşı ve kalker kayalardan oluşan yaklaşık 500 milyon yaşındaki binlerce adaya ev sahipliği yapıyor. İnsana ait izlerin on binlerce yıl öncesine dayandığı körfezde onlarca endemik türün de olduğunu belirtirsek, bu adaylığın ne kadar haklı olduğu daha rahat anlaşılabilir. Nitekim  Vietnamlıların umutları boşa çıkmadı ve Halong Körfezi ''Dünyanın Yeni 7 Doğa Harikası'' listesine alındı.

 

Biz de listenin diğer üyeleri Güney Afrika'daki Masa Dağı ve Filipinler'deki Puerto Princesa Yeraltı Nehri'ne yaptığımız gibi Halong Körfezi'ni de rotamıza ekledik, hem de epey özel bir şekilde. Hanoi'deki sabah kahvaltımızın ardından öğle saatlerinde Halong Körfezi'ne ulaşmış olacağız. Küçük bir bot aracılığı denize açılıp, meşhur Cai Trap kanalına selam verdikten sonra da konforlu ana teknemize ulaşacağız. Kamaralarımıza yerleştikten sonra teknemiz körfezde ağır ağır süzülürken, öğle yemeğimiz bizi bekliyor olacak. Yemek sonrası yüzme molası tüm yorgunluğumuzu alacak. Ancak günün en keyifli aktivitesini sona sakladık. Kanolarımıza binip adacıklar arasında kürek çekerek bu harika koyda doğa ile başbaşa kalacağız.

 

Akşam yemeğinden önce teknemizin güvertesindeki barda "Happy Hour" yaparken gün batımını izleyeceğiz. Tabii isteyenler Vietnam yemekleri dersimize de katılabilir. Yemekten sonra üst güvertede yıldızların altında kokteyllerimizi yudumlayıp, geceyi bu doğa harikası körfezde teknemizin kamaralarında geçireceğiz.

 

 

9. gün: Halong Körfezi ve Hanoi

 

kapak day9 

 

Teknede günler erken başlıyor, güne sabahın ilk ışıklarında teknenin güvertesinde Halong körfezi manzarasında Tai-Chi yaparak başlayacağız. Kahvaltıdan sonra sarkıt ve dikitlerden oluşan Sung Sot mağarası keşfimiz var.  Ha Long körfezinin en iyilerinden olan bu mağara yalnızca bir manzara noktası değil aynı zamanda arkeolojik bir bölge. Bu deneyim sonrası teknemize dönüp öğle yemeğini yedikten sonra Ha Long gezimiz de bitmiş olacak. 

 

Günün ikinci yarısında yaklaşık 2 saat sürecek bir yolculuk ile Hanoi'ye doğru yola koyuluyoruz. Sosyal medyada Vietnam'la özdeşleşmiş olan bir trenle yerinde tanışacağız. Yerel yaşamın tam ortasından geçen bu treni meraklı gözlerle izledikten sonra, sizce de ülkeye veda etmeden önce güzel bir Vietnam masajını hak etmedik mi? Haftanın yorgunluğunu bir saat süren Vietnam masajı ile atacağız. Sonrasında da doğruca havaalanına; masaj sonrası uzun bir uyku için eve dönüş uçuşu şahane bir fırsat olacak :)

 

 

btm ltd tursab logo

Uçuş

vietnamKasim2019Ucus

 

Seyahat sırasındaki iç uçuşları ise Vietnam'ın bayrak taşıyıcı hava yolu olan Vietnam Hava Yolları ile yapacağız.

 

 

Rotamız

İstanbul'dan THY ile aktarmasız Ho Chi Minh diğer adıyla Saigon şehrine uçacağız ve #BaşkaTürlüVietnamKamboçya maceramızın başlangıç noktası burası olacak.

 

Vietnam ve Kamboçya içindeki rotamız ise şu şekilde.

 

rota2 


 

 

Program

 
program vietnam kasim 2019

Konaklama

Bizim için konaklama yalnızca geceyi geçireceğimiz bir yatak değil başlı başına bir deneyim. Bu yüzden kalacağımız yerleri özenle seçiyoruz. Beş yıldızlı oteller yerine daha özel ve butik otelleri tercih ediyoruz. Aşağıda isimlerini verdiğimiz otellerin booking.com puanlarını ve fotoğraflarını detaylı inceleyebilirsiniz.

 

konaklama yeni
 

* Otellerimizin şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Yemek

yemek defaut 1

Vize

vize default

Deneyimler

 
deneyimler default

Ücret

 
vietnamUcret
vietnamKasım2019OdemePlani
taksit

Kaydol

Seyahate kayıt olmak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.
 


 
 

Hatırlatmalar

hatirlatma kasim

İptal ve iade

 

İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.

 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.