#BaşkaTürlüMeksika

Detaylar

oaxaca kapak

Seyahat etmenin en keyifli olduğu ülkelerden Meksika'ya çok özel bir zamanda, Ölüler Günü Festivali'nde harika bir program hazırladık. #BaşkaTürlüMeksika nasıl bir seyahat olacak?

Ölüler Günü'nde çiçekler ve mumlarla dekore edilmiş mezarlıklarda şarkılar eşliğinde başlayıp sokaklarda kuru kafalar, catrinalar eşliğinde karnavallar ile devam edeceğimiz, lezzet turu ile avokadodan tacoya, kakaodan mezcale uzanan birçok yerel lezzeti tadarak Meksika mutfağının altını üstüne getireceğimiz, kristal gibi berrak cenote sularında yüzüp turkuaz Karayip denizinde dünyanın en güzel resiflerinden bazılarına tanıklık etmek için koy koy gezeceğimiz, kuş sesleriyle uyandığımız çiftlik evleri haciendalardan okyanusa koştuğumuz glamping konaklamalarına mest olacağımız, kafeler, restoranlar ve sanat galerileri ile dolu, dünya mirası listesine girmiş rengarenk kolonyal şehirlerden dünya harikası piramitlere Azteklerin ve Mayaların izini süreceğimiz, yüzlerce yıl önce Azteklerin açtığı su kanallarında tekne gezisi yapıp Meksikalıların neşeli mariachi şarkılarına eşlik edeceğimiz, Chichen Itza'da Maya tarihini gece vakti ışıklı bir gösteri ile izleyip şamanik Maya temazcal törenleri ile içimizdeki kötü enerjileri atacağımız, hepsinin ötesinde seyahatimizin merkezine sıcakkanlı Meksikalıları koyacağımız #BaşkaTürlü bir seyahat olacak.

Başlangıç: İstanbul'dan Meksika'ya uçuş

Türk Hava Yolları'nın direkt seferi ile İstanbul'dan Mexico City'ye uçarak #BaşkaTürlüMeksika seyahati başlayacak. Yolculuk sırasında Ölüler Günü ile ilgili bir animasyon yapım olan "Coco" filmini tavsiye ediyoruz. Hatta bu filmi izlemeden Meksika’ya inmiş olmayın mümkünse :) Film uçuş sırasında oturduğunuz koltuğunuzun eğlence sisteminde de yer alıyor.

1. Gün: Oaxaca

oaxaca day1 kapak

 

Sabah çok erken saatlerde başkent Mexico City'ye indikten sonra Ölüler Günü kutlamalarının en renkli geçtiği şehir olan Oaxaca'ya hareket edeceğiz. Merak etmeyin birkaç gün sonra Mexico City'yi gezmek için geri döneceğiz. Tarihi şehir merkezindeki otelimize yerleştikten sonra artık sokakları keşfe başlayabiliriz. Oaxaca'da olduğumuza göre #BaşkaTürlüMeksika’ya mutfaktan başlamak şart oldu çünkü Oaxaca Meksika'nın gastronomi şehirlerinin başında geliyor. Meksika'daki ilk öğle yemeğimiz için harika lezzetler sunan geleneksel bir restoran seçtik. Bakalım Oaxaca mutfağı hakkındaki ilk izlenimleriniz nasıl olacak.

Yemek sonrası bu tarihi kolonyal şehrin sokaklarını adımlamaya başlayacağız. Oaxaca o kadar eski bir şehir ki MÖ 11 bin yıl öncesine ait yaşam izleri bile bulunuyor. Aztekler Oaxaca'ya daha 1500'lü yıllarda gelmişler. Yine aynı dönemde İspanyollar bölgeyi ele geçirmişler ve kolonyal dönem başlamış. Şehirde kiliseler, müzeler, sanat galerileri, kafeler ve bolca restoran var. Bu yüzden eski şehir içinde yürüyüş çok keyifli. Yürüyüş rotamızda Zocalo meydanı, Oaxaca pazarı ve Espacio Zapata adında harika bir galeri var. Ölüler Günü festivali nedeniyle kostümlü insanlar, sunaklar, kuru kafalar ve çiçekler ile donatılmış rengarenk bir şehir göreceğiz. Bu renkli yürüyüş sonrası akşam yemeği öncesi biraz dinlenmek iyi olur çünkü bu gece mezarlıkta randevumuz var!

Gece mezarlığa gitmek Ölüler Günü ritüelinin bir parçası. Peki nedir bu Ölüler Günü? Meksika'da ne anlama geliyor? Ölüler Günü bir cadılar bayramı etkinliği değil. Bu kutlamanın kökleri bundan binlerce yıl öncesine Aztek ve Toltek medeniyetlerine dayanıyor. Bu medeniyetler ölen sevdiklerinin arkasından ağıt yakmak yerine yılın belirli günlerinde onları hatırlamayı, mezarlarını ziyaret etmeyi ve onlara yiyecekler sunmayı tercih etmişler. Bu gelenek günümüze kadar gelmiş ancak Hristiyanlığın yaygınlaşmasıyla beraber festival bu inançtan da etkilenmiş. Havanın kararmasıyla birlikte biz de unutulmaz bir deneyim için Xoxocotlan mezarlığına hareket edeceğiz. Mezarlıkta yalnız olacağımızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü birçok Meksikalı da bu gece mezarlıkta olacak ve tabii ki onların kaybettikleri sevdikleri de. Yani en azından Meksikalılar böyle düşünüyorlar. Buradaki sıra dışı atmosfere eminiz şaşıracaksınız çünkü mezarlıkta bir festival havası bizi bekliyor. Ölmüşlere sunulan turuncu çiçekler, mumlar ve yiyecekler ile dekore edilmiş bir mezarlık ile karşılaşacaksınız. Etrafta mariachi müzikleri yapan, şarkı söyleyen ve yiyip içen insanlar görmek çok normal. Bu unutulmaz deneyim sonrası otelimize geri döneceğiz. Ama merak etmeyin ertesi gün kutlamalar devam edecek.

 


2. Gün: Oaxaca

Kahvaltı sonrası kendimizi yine kuru kafalar ve sunaklar ile donatılmış Oaxaca sokaklarına atacağız. Ama önce yüzlerimizi boyayıp Catrina oluyoruz! Catrina iskelet şeklinde bir kadın figürü ve Meksika'da Ölüler Günü'nün simgesi olarak kullanılıyor. Biz de kendi seçtiğimiz figürler ile sokak sanatçılarına yüzümüzü boyatıp bir Meksikalı gibi Oaxaca gezimize devam edeceğiz. Rotamızda Santo Domingo kilisesi ve hemen yanındaki Oaxaca Kültürler Müzesi var. Müzede Meksika'nın İspanyollar öncesi ve sonrası tarihi hakkında bilgiler alacağız.

Şehir gezisi sonrası artık Başka Türlü Macera'nın klasikleşen deneyimi, lezzet turuna başlayabiliriz. Oaxaca'nın Meksika'nın gastronomi şehirlerinden biri olduğundan hatta bunların başında geldiğinden bahsetmiştik. Meksikalı lezzet uzmanımızla birlikte şehrin turistik olmayan birçok yerel lezzet noktasını gezip Oaxaca yemeklerini tadacağız. Yalnızca tatmakla kalmayıp bu yemeklerin içeriği ve tarihi hakkında da bilgiler alacağız. Lezzet yürüyüşü sırasında bir mezcal atölyesini de gezip hem mezcalin yapım aşamalarını görüp hem tadım yapmak da deyim yerindeyse bu pastanın üstündeki çilek olacak. Her ne kadar Meksika tekila ile meşhur olsa da mezcal aslında Meksika'da daha popüler bir içecek. Ayrıca kokteyllerde de bolca kullanılıyor. Oaxaca aynı zamanda bir kakao şehri. Ama kakao Meksika'da yalnızca tatlı olarak kullanılmıyor bu yüzden kakao ile yapılan yemeklere ve sıcak çikolataya bayılacaksınız.

Lezzet yürüyüşünü tamamlayıp öğleden sonra çok seveceğiniz bir botanik bahçesi koyduk programa. Bahçede daha önceden görmediğiniz egzotik yerel bitkileri görüp hakkında bilgiler alacağız. Ölüler Günü kutlamalarına devam etmek için kendimizi şehir merkezinde yükselen Meksika müziklerine, çeşitli grupların kostümler ile yürüyüşlerine bırakmamak için bir sebep yok değil mi? Oaxaca'da gündüz aktivitelerimizi bu şekilde tamamlayıp akşam tekrar dışarı çıkacağız. Yemek için seçtiğimiz restoranın yalnızca atmosferi değil kokteylleri de harika. Akşam yemeği sonrası sokaklarda yine keyifli bir yürüyüş bizi bekliyor. Oaxaca'nın hakkını vermiş olmanın gururuyla son gecemizi geçirmek için otelimize geri döneceğiz.

 


3. Gün: Mexico City

mex zocalo kapak

 

Sabah erken saatlerde Mexico City şehrine uçarak Oaxaca'ya veda ediyoruz. Otelimize yerleştikten sonra Mexico City keşfimiz başlıyor.

Meksika'yı bir güneş sistemi gibi düşünecek olursak Mexico City için bu sistemin güneşidir diyebiliriz. Bu sebepten yüz yıllar önce Azteklerin kurduğu şehrin her köşesinden tarih, sanat ve kültür fışkırıyor. Şehirde 150'den fazla müze olduğunu söylersek ne demek istediğimiz anlaşılacaktır.

Meksika'da ana meydanlara Zocalo deniliyor ve her şehirde bir Zocalo meydanı var. Biz de şehri buradan tanımaya başlayalım istedik. Bu bölgenin en büyük özelliği geçmişte Aztek İmparatorluğu'nun başkenti olan Tenochtitlan şehrinin merkezi olması. Hatta Aztekliler burayı dünyanın da merkezi olarak kabul ediyorlardı. Meydanın hemen yanında bulunan Templo Mayor şehrin ana tapınağıydı. Bugün bu tapınağın kalıntıları halen Zocalo meydanının yanında görülebiliyor. Meydanı gezdikten sonra öğle yemeğimiz için Templo Mayor harabelerini gören güzel bir teras restoranda yerimizi ayırttık bile. Öğle yemeği sonrası kültür yürüyüşümüze başlıyoruz. Metropolitan Katedrali ile başlayan yürüyüş Güzel Sanatlar Sarayı, Plaza Garibaldi ve şeffaf duvarları arasında kaybolacağımız, bilgeliğin tapınağı Vasconcelos mega kütüphanesi ile devam edecek. Kültür yürüyüşümüz Palacio Nacional ile son bulacak. Palacio Nacional’de bulunan mural yani duvar resimlerine bayılacaksınız. Adeta Meksika tarihinin tasvir edildiği bu müzedeki eserler bazı sanat severler tarafından dünyanın en iyi muralları olarak kabul ediliyor. Resimlerin en meşhuru Meksika'da mural hareketini kuran kişi olarak bilinen Diego Rivera'ya ait. Birçok insan kendisini Frida Kahlo'nun eşi olarak biliyor. Diego Bey'in sanat eserlerini gördükten sonra eski eşi Frida Kahlo'nun geçmişte yaşadığı ve çalışmalarını yaptığı şu anda müze olan evi görmek için şehrin diğer yakasına gidiyoruz.

Ev ziyareti sonrası Mexico City'de güneşi batırmış olacağız. Yine özel bir akşam yemeği sonrası otelimize döneceğiz. Çünkü ertesi gün harika deneyimler bizi bekliyor.

 

 

4. Gün: Teotihuacan, Aztek Kanalları

teotihuacan kapak

 

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp 2300 yıllık tarihe ev sahipliği yapan Teotihuacan antik şehrine hareket ediyoruz. Bu şehrin kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmiyor. Ancak Aztekler öncesi Orta Amerika'nın en büyük kenti imiş kendisi. Kent o kadar eski ki Aztekler o tarihten 1000 yıl sonra geldiklerinde bile kent harabe halindeymiş. Bu devasa şehri gezip piramitlerine tırmandıktan sonra öğle yemeğimizi buraya yakın yerel bir restoranda yiyeceğiz ve yönümüzü Aztek kanallarına çevireceğiz.

Aztek medeniyeti tarımla yakından ilgileniyordu bu yüzden tatlı su ihtiyacı son derece önemliydi. Hem tarım yapmak hem de ulaşımda kullanmak için şehirde kanallar inşaa ettiler. Biz de Xochimilco bölgesindeki kanallar arasında bir tekne gezintisine çıkacağız. Kanalda mariachi şarkılar eşliğinde gezinti yapan Meksikalılar bu yolculuğu daha da keyifli hale getiriyor. Kanal gezisi sonrası havalimanına hareket ediyoruz. Çünkü sırada yepyeni bir şehir ve bölge var. Merida yolcusu kalmasın!

Akşam saatlerinde yine bir kolonyal şehir olan Merida'ya inmiş olacağız. Buradan özel aracımız bizi alıp harika bir haciendaya götürecek. Haciendalar İspanyollar döneminde malikane şeklinde tasarlanmış çiftlik evlerine verilen ad. Doğanın içinde 18.yy'dan kalma tarihi hacienda bu gece konaklayacağımız yer olacak. Deneyime dönüştürdüğümüz bu konaklamayı unutamayacaksınız.

 

 

5. Gün: Merida, İzamal

izamal kapak

 

Haciendamızdaki sakin ve keyifli kahvaltı sonrası Merida şehir merkezine hareket ediyoruz. Merida İspanyolların Meksika'yı ele geçirmesinden sonra Yucatan yarımadasının kültürel merkezi olmuş. Tahmin edebileceğiniz gibi kolonyal merkezi renkli binalarla dolu keyifli bir şehir. Müzeler, katedraller, açık pazarlar, kahve kokan kafeler ve harika lezzetler sunan restoranlardan bolca bulunuyor. Meksika'nın en keyifli yanlarından biri de her bölge değiştirdiğinizde karşınıza bambaşka lezzetler çıkması. Şehri gezdikten sonra Merida mutfağıyla tanışmaya gelecek sıra, öğle yemeği için bölge mutfağını yansıtan bir restoran seçtik. Hatırlatalım, Başka Türlü Macera seyahatlerinde turistik, açık büfe yemek noktalarını kullanmıyoruz. Her bölgenin en özel mutfağını araştırıp yemekleri deneyime dönüştürmeye önem veriyoruz. Yemeklerde dilediğiniz kadar yiyebiliyorsunuz :)

Midelerimizi Merida mutfağıyla şenlendirdikten sonra kahve bizi çağıracak. Şehrin en güzel kahvelerinden birini yapan bir kafede kahve molamız var. Kahve sonrası Merida'dan ayrılıp yönümüzü sarı şehir İzamal'e çevireceğiz. Buraya sarı şehir denilmesinin basit bir sebebi var, şehirdeki binalar sarı renkle boyanmış :) İspanyollar İzamal'a geldiklerinde şehrin ana Maya tapınağını yıkıp tapınağın taşlarından San Antonio de Padua manastırını inşaa etmişler. Bugün bu manastırın altında halen Maya tapınağının kalıntıları bulunuyor. Manastır gezisi sonrası şehir merkezinde bir yürüyüş yapıp yönümüzü dünyanın yeni yedi harikalarından birine Chichen Itza'ya çevireceğiz.

Önce Chichen Itza'nın çok yakınındaki otelimize yerleşeceğiz. Akşam yemeği sonrası nefes kesen bir deneyim yaşayacağız; Chichen Itza harabelerine gece gezisi. Evet hava karardıktan sonra Chichen Itza'ya gitmekten bahsediyoruz. Antik şehrin en görkemli piramiti Kukulcan üzerinde Maya hikayelerinin betimlendiği harika bir lazer ışık gösterisine katılacağız.

 

6. Gün: Chichen Itza, Cenoteler: Ik Kil ve Dzitnup

chichen itza kapak

 

Bu sabah muhtemelen dün gece izlediğimiz ışık gösterisinin değerlendirmesi yaparak kahvaltı yapacağız :) Kahvaltı sonrası Chichen Itza'yı gündüz gözüyle görmek, tarihini öğrenip hakkındaki hikayeleri dinlemek için yönümüzü tekrar buraya çevireceğiz. Antik kent oldukça büyük ve hikayelerle dolu olduğu için yarım günümüzü burada geçireceğiz. Öğle yemeği sonrası en sevdiğimiz deneyimlere yaklaşıyoruz, cenoteler!

Bundan 30 milyon yıl önce Meksika'nın Yucatan yarımadasına isabet eden meteorlar bu bölgede birçok çukurlar oluşturdu. Bu çukurların içi zamanla su ile doldu ve kireçtaşı yapılı çukurlar daha da büyüyerek cenoteler hatta mağaralar meydana geldi. Peki burada nasıl deneyim yaşayabiliriz diye merak edebilirsiniz. Bu yapıların içini dolduran kristal mavi tatlı sular hem harika bir manzara sunuyor hem de bu sularda yüzmek inanılmaz keyifli. Belki de cenoteler Meksika'da en keyif alacağınız deneyim olabilir. Yarımada içinde yaklaşık 6000 tane cenote bulunuyor. Biz sizin için en güzel 10 cenotenin listesini çıkarıp tek tek keşif yapıp en güzel 4 tanesi programa koyduk. Bugünkü programımızda bunlardan 2 tanesine, Ik Kil ve Dzitnup adlı cenotelere gideceğiz. İlerleyen günlerde başka cenoteler de olacak rotamızda.

Tüm öğleden sonramızı cenotelere harcayıp ferahladıktan sonra artık Karayip denizi bizi çağırıyor. Deniz kenarında bulunan glamping konaklamamız seyahatimizin öne çıkan deneyimlerinden biri. Glamping kelimesi İngilizce "glamorous" ve "camping" kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Yani lüks bir kamp gibi düşünebilirsiniz. Odalar tekli çadırlardan oluşuyor ve içi birçok otele göre daha konforlu. Öyle ki bazı çadırların önünde jakuzi bile var. Seyahatin kalan 4 gecesinde bu kampta konaklayacağız. Akşam yemeği sonrası kendi plajımızda bir partiye kim hayır diyebilir ki?

 

 

7. Gün: Cozumel Adası

cozumel kapak

 

Okyanus kokusu ve dalga sesine uyandığımız bir sabahın ardından tropikal meyveler eşliğinde bir kahvaltı ile Tulum günlerimiz başlıyor. Bugün maviye doyacağımız bir gün olacak. Çünkü dünyanın en iyi resiflerinden birine ev sahipliği yapan Cozumel adasına gidiyoruz. Playa del Carmen'den kalkan özel teknemizle Karayip denizine doğru açılacağız. Yarım saatlik yolculuk sonrası adaya ulaşacağız ancak biz adanın sakin ve turkuaz koylarının bulunduğu arka kısmına doğru yolculuk edeceğiz bu yüzden 1 saat sonunda ilk yüzme ve şnorkel molamızı veriyoruz. Yaklaşık 4 saat süreyle koy koy gezip mavinin elli tonuna ve harika resiflerle dolu bir su altına tanık olacağız. Akşam Playa del Carmen'e dönünce Tulum mutfağı ile tanışıp arkasından alışık olduğumuz mezcal kokteyleri eşliğinde Playa del Carmen gece hayatı ile devam edeceğiz.

8. Gün: Tulum Harabeleri, Grand Cenote, Cenote Azul, Temazcal Töreni

cenote azul kapak

 

Yemek, doğa, tarih ve kültür hepsinin bir araya geldiği Yucatan yarımadası bize göre Meksika'nın en keyifli bölgesi. Bugün Tulum harabeleri ile güne başlayalım istedik. Mayalardan günümüze kadar kalmayı başarmış 800 yıllık bu harabelerin en ilginç kısmı masmavi Karayip denizinin hemen yanında olması. Dalga sesleri eşliğinde harabelerin hikayelerini dinleyip öğle yemeği sonrası cenote keşfi için yönümüzü önce Grand Cenote'ye daha sonra Cenote Azul'e çevireceğiz. Berrak bir suyu olan bu iki cenoteden çıkmak istemeyeceksiniz. Gopro'nuzu yanınıza almayı unutmayın çünkü cenotelerin dışı kadar su altı da çok fotojenik.

Günün son deneyimi yine #BaşkaTürlü olacak cinsten. Kötü enerjinizi atmaya hazır olun, şamanik temazcal törenine katılıyoruz. Eski bir Maya ritüeli olan temazcal, Maya dilinde ısı evi anlamına geliyor. Kubbeli bir yapının içinde taşların ısıtılması, tütsülerin yakılması ile insanların ruhunu temizlemek, onları iyileştirmek için yapılan bir tören. Şamanlar bir buçuk saat süren tören esnasında bizi epeyce terletecek ve içimizdeki kötülükleri dışarıya çıkaracaklar.

Artık rahatladığımıza göre akşam yemeği için dışarı çıkabiliriz. Meksika'da yemekler o kadar lezzetli ki günde 3 öğün biraz yetersiz kalıyor aslında, günde 5 öğün yemek daha mantıklı sanki :)

 9. Gün: Plaj Keyfi

xpu ha kapak

 

Meksika'da o kadar çok yer gezip deneyim yaşadık ki son günümüzü de harika atmosferi olan glamping otelimizde ve plajında geçirelim istedik. Hem Türkiye'ye dönüş öncesi enerji depolamış olacağız hem de seyahatte yaşadığımız deneyimleri sindirmiş olacağız. İşte #BaşkaTürlüMeksika böyle bir şey :)

10. Gün: Türkiye'ye dönüş

Sabah erken saatlerde özel aracımızla 1 saat mesafedeki Cancun uluslararası havalimanına ulaşacağız. Yine Türk Hava Yolları' nın aktarmasız uçuşu ile İstanbul uçağında yerimizi alacağız.

Uçuş

 
 
TK 181
IST MEX
21:45
15 saat 15 dakika
04:00
30 Ekim Çarşamba 2019 31 Ekim Perşembe 2019
İstanbul
Mexico City
     
     
TK 181
CUN IST
10:10
12 saat 5 dakika
06:15
9 Kasım Cumartesi 2019 10 Kasım Pazar 2019
Cancun İstanbul

Rota

 

rota
 


 

 

Program

 

Seyahatten yaklaşık 1 hafta önce 19 Ekim Cumartesi günü İstanbul Galata'da Başka Türlü Macera seyahat merkezinde tanışmak için toplanacağız. 

 

program dayofdead

* Programımızın şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Konaklama

 

Konaklamanın da bir deneyim olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden kalacağımız yerleri özenle seçiyoruz. Meksika'da kalacağımız tüm otellerin bir karakteri var. Kimisi 18. yy'dan kalma bir çiftlik evi kimisi okyanus kıyısında lüks bir kamp çadırı.

 

otel

 


 

* Otellerimizin şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Yemek

 

yemek

Vize

 
vize

Deneyimler

 

#BaşkaTürlüMacera deneyim odaklı seyahatler düzenler. #BaşkaTürlüMeksika'da hayat boyu unutulmaz deneyimler yaşayacağız;

 

Oaxaca'da Ölüler Günü kutlamalarına katılacağız.

 

Meksika mutfağını lezzet uzmanımızla lezzet yürüyüşünde tanıyacağız.

 

Cenotelerin buz gibi berrak sularında yüzüp Karayip denizinin turkuaz sularında şnorkel yapacağız.

 

200 yıllık bir çiftlik evinde bir gece geçireceğiz.

 

Unesco dünya mirasına girmiş birçok harabe ve kolonyal şehir göreceğiz. 

 

Dünyanın yeni yedi harikasından Chichen Itza'yı hem gece ışık gösterisiyle hem de gündüz göreceğiz.

 

Azteklilerin yüzyıllar önce açtığı su kanallarında tekne gezintisi yapacağız.

 

Unesco'nun kültür mirası ilan ettiği şamanik temazcal töreninin bir parçası olacağız. 

Ücret

 

ucret

odeme tablosu

 

taksit

btm ltd tursab logo

Kaydol

Bu geziye katılmak için lütfen aşağıdaki formdan bilgilerinizi giriniz. Gezi kontenjanı 15 kişi bu yüzden ilk 15 kişi geziyi satın aldıktan sonra gezi kayıtlarını kapatıyoruz.

 
btm ltd tursab logo

Hatırlatmalar

 

 

Her seyahat öncesinde olduğu gibi #BaşkaTürlüMeksika öncesinde de Galata'daki seyahat merkezimizde buluşup hem tanışacağız, hem de seyahatle ilgili son detayları konuşacağız.

 

Yine her seyahat öncesinde olduğu gibi tüm hazırlıklar için size bir bilgi dosyası göndereceğiz.

 

#BaşkaTürlüMeksika seyahatinde ortalama hava sıcaklığı 25 ve 30 derece arasında değişen değerlerde olacak. Kasırga ve yağmur sezonu sona ermiş olacak.

 

Orada Meksika kültür ve tarihi hakkında bilgiler vereceğiz ancak Meksika hakkında ön araştırma yapmanız çok yararlı olur.

 

Adınıza seyahat sigortasını yapıyoruz. Aşılar gibi seyahat öncesi önlemler kendi sorumluluğunuzdadır. Gidilen ülkeye göre detaylı bilgiler burada yer alıyor.

http://www.seyahatsagligi.gov.tr/

 

İptal ve İade

 

İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.

 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.