#BaşkaTürlüİran

Detaylar

Bu seyahatin detaylarını PDF olarak indirebilirsiniz.nasr el mulk kapak2

 

Sıra dışı rotalarımıza bir yenisini ekledik. Edebiyatıyla, sinemasıyla, mutfağıyla, tarihiyle, farklı inanışlarıyla ve en önemlisi sıcak kanlı insanlarıyla bizleri mest eden İran'a, beş duyumuza hitap eden, deneyim dolu bir seyahat hazırladık. Tarihin büyük bölümünde Pers İmparatorluğunun hüküm sürdüğü, kapalı kutu bu coğrafyada seyahat etmenin ne kadar keyifli olacağını merak ediyorsanız detaylar için sizi her zamanki gibi aşağıya davet ediyoruz.

 

1. Gün: İstanbul

 

Perşembe gecesi Türk Hava Yolları ile İstanbul'dan kalkan uçağımız İran'a hareket ederken sıra dışı maceramız da başlamış olacak. Yaklaşık 3.5 saat süren bir yolculuk sonrası İsfahan'a inmiş olacağız ve otelimize yerleşip geceyi bu şehirde geçireceğiz.

 

2. Gün: İsfahan

 

imam meydanı 

 

Geçmişte Safevi devletine başkentlik yapan İsfahan mimarisi, hayal edilemeyecek ölçüde zenginliği ve güçlü politikasıyla dünyanın en harika şehirlerinden biriymiş. Büyük bir coğrafyaya hükmeden Pers İmparatorluğunun kalbi diye bilinir, şehir hakkında "İsfahan dünyanın yarısıdır" anlamına gelen bir kalıp cümle kullanılırmış, "İsfahan nesf e jahan".

 

En'leri seviyoruz bu yüzden geleneksel bir kahvaltı sonrası güne dünyanın halka açık en büyük alanlarından biri olan İmam meydanı ile başlamak iyi fikir diye düşündük. 17. yy'dan kalma bu meydanda bulunan Şah Camii ise İslam mimarisinin şaheserlerinden biri. İçerisi özenle işlenmiş çinilerle donatılmış bir yapı. Meydandaki diğer bir yapı Şeyh Lütfullah camisi de geçmişte Şahın haremi olarak kullanıldığı için kadınlar camisi olarak biliniyor. Meydandan henüz ayrılmıyoruz çünkü Safevi hükümdarlarının odalarında müzik dinlediği ve balkonundan polo maçlarını izlediği Ali Qapu sarayını da göreceğiz. Meydandaki son noktamız ise Qaisarieh çarşısı. Yüzlerce zanaatkara ev sahipliği yapan ve geleneksel el sanatları ürünlerin satıldığı bir çarşı burası. Gezimizin ilk sarayı Chehel Sotun'un özellikle aynalar bölümüne bayılacaksınız. 

 

Sırada Başka Türlü Macera gezilerinin klasikleşen bir deneyimi var, lezzet turu! Gittiğimiz her ülkede o ülkenin mutfağını gerçek anlamıyla tanımak için bölgeyi çok iyi tanıyan, lezzetler konusunda uzmanlarla yemek turu yapmayı çok seviyoruz. İran'da bu deneyim için İsfahan şehrini seçtik. Bize turistik olmayan mekanlarda İran'ın gerçek lezzetleriyle tanıştıracak yerel rehberimizle lezzet turu yaptıktan sonra geceyi yine İsfahan'da geçireceğiz.

 

 3. Gün: İsfahan

 

Si o se Pol by Diego Delso 

 

Saraylara kaldığımız yerden devam ediyoruz bugün de. Farsça'da "sekiz cennet" anlamına gelen Hasht Behesht sarayı her ne kadar dekorasyonu zarar görse de İsfahan'ın en lüks saraylarından biri. Buradan ayrılıp yönümüzü başka bir meydana çevirelim o zaman. İran'da kompleks bir kültür, kozmopolit bir yapı var. Ermeni meydanında bulunan birkaç kiliseyi ziyaret edince bunu anlamak zor olmayacak. Bu kiliselerden en ilginç olanı Vank katedralindeki İslamik ve Avrupai elementler bizce İran'ın kompleks yapısını özetlemeye yeterli.

 

İsfahan'daki gezimize Zayande nehri üzerinde bulunan birçok tarihi taş köprüden Si-o-se-pol köprüsü ile başlayıp Khaju köprüsü ile devam edeceğiz. Bu köprüler kemerli oldukları için akustik bir yapıya sahipler. Bu yüzden burada kendi halinde şarkı söyleyen insanlara rastlamak çok sıradan. Hayır, şarkı söylemek isteyenlere engel olmuyoruz ama şarkı konusunda seçiciyiz. Aleyna Tilki'den parçalar okuyan bir seyahat şirketi olmadığımızı zaten biliyorsunuz. Burada söylenen şarkıların çoğunluğu karşılıksız aşk ve ihanet üzerine bu yüzden parçanızı şimdiden düşünmeye başlayın. Bu köprüde sanatını icra eden İran'lı arkadaşlarla da konuşup sohbet edeceğiz.

 

Gün burada bitmiyor elbette. İran sizi sıra dışı bir deneyim ile şaşırtmaya devam ediyor. Pers yogası! Zurkhaneh ya da pehlivanlık olarak bilinen bu ata sporu içerisinde dövüş sanatı, jimnastik, dayanıklılık eğitimi ve müzik barındırıyor. Zurkhaneh Farsça'da dayanıkılık evi anlamına geliyor. UNESCO tarafından "insanlığın somut olmayan kültürel mirası" olarak tescillenmiş bu ritüeli yapan İran'lıları yerinde izleyeceğiz. Geceyi yine İsfahan'da geçireceğiz.

 

 4. Gün: Yezd

 

Rooftops of Yazd, Dusk, Iran by Julia Maudlin 

 

Sabah saatlerinde İsfahan'dan ayrılıp İran seyahatimizin sıra dışı noktalarından biri Yezd şehrine hareket edeceğiz. Çöl kıyısında bulunan bu kentte zerdüştlük kültü (evet kült) halen devam ediyor. Zerdüştlük, günümüzden 3500 yıl önce İran'da kurulan, yaklaşık MÖ 6. yüzyıldan MS 7. yüzyıla kadar 3 büyük Pers İmparatorluğu'nun dini olan, içerisinde dualizm ve ölümden sonra yaşam inanışın ilk örneklerini barındıran, dünyanın en eski tek tanrıcı vahiy dinidir. Bu dine inananlar Zerdüştçü olarak adlandırılıyor ve bedenen öldükten sonra dirilip Ahura Mazda'nın huzuruna çıkıp orada sorgulanacaklarına inanıyorlar.

 

Bu yüzden bugüne Zerdüşt ateş tapınağı ile başlıyoruz. Rivayete göre burada göreceğiniz ateş son 1500 yıldır hiç sönmemiş. Bu tapınak zerdüştler için önemli bir hac merkezi. Yerel rehberimizden bu din hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra Yezd şehrini gezmeye devam edeceğiz.

 

İran'da birçok farklı din ve bu dinlere ait birçok mezhep bulunuyor. Sıradaki durağımız ise Amir Chakhmaq meydanında bulunan Hussainiya adında Şii'ler için kutsal bir mekan. Bu mekanda Şiiler toplanarak özellikle Kerbala savaşı için ağıtlar yakıyorlar.

 

Güzel bir mimariye sahip Yezd şehrinin çöl kenarında kurulduğundan bahsetmiştik. Yazın aşırı yükselen sıcaklığın etkisini azaltmak ve havalandırma sağlamak için bazı evlerde rüzgar kuleleri denilen yapılar bulunuyor. Bu büyük kulelerden en büyüğü Dowlat Abad adında çok hoş bir bahçede bulunuyor. Bakalım bu serinliği hissedebilecek misiniz? Günün yorgunluğunu bu yemyeşil bahçede atmamız gerekiyor çünkü akşama sazlı sözlü harika bir deneyim bizi bekliyor. Bu güzel deneyimde geleneksel bir İran gecesi yaşayacağız. Setar denilen müzik aletini ve İran müziklerini canlı dinlemekle kalmayıp "story telling" dediğimiz hikaye anlatımını yine bu işin üstadlarından dinleyeceğiz. Tabii ki en güzel yemekler eşliğinde. Yaklaşık 3 saat sürecek deneyim sonrası geceyi geçirmek için otelimize döneceğiz. Geceyi Yezd'de geçireceğiz.

 

 5. Gün: Persepolis

 

persepolis kapak

 

Sabah erken saatlerde Yezd'den ayrılıp Şiraz şehrine hareket edeceğiz. Yaklaşık 5 saat sürecek bir kara yolculuğu bekliyor bizi. Bu yolculuğun en keyifli kısmı yol üzerindeki 2500 yıllık efsanevi Persepolis. Bu antik kent MÖ 550 yılından itibaren Pers hanedanlıklarından Ahamenişler'e başkentlik yapıyormuş, ta ki Büyük İskender gelip şehri yerle bir edene kadar. Büyük İskender'in bu hareketine anlam veremeyen bazı tarihçilere göre antik dönemde Persepolis'ten daha gösterişli bir kent yokmuş. Günümüze kadar gelmeyi başarmış birçok gösterişli mitolojik heykel ve kalıntı bu şehri gezmek için yeterli bir sebep. Ah be İskendercim yapılır mı bu be, bir cariyenin gazına gelip yıkılır mı bir şehir serzenişleriyle şehri gezmeyi bitirip Şiraz'a hareket ederek günümüzü tamamlıyoruz. Geceyi Şiraz'da geçireceğiz.

 

 6. Gün: Şiraz

 

Sabah erken saatlerde İran'ın güzide eserlerinden Nasır El-Mülk camisi ile Şiraz rotamıza başlıyoruz. Bu nokta İran'ın güzelliğini tokat gibi yüzümüze çarpan yerlerden bir tanesi, aşırı renkli bir gün başlangıcı olacak. Şiraz'daki rotamıza bu şaheser ile başlamamızın elbette önemli bir sebebi var. Sabah erken saatlerde caminin pencerelerine vuran gün ışığı renkli camlardan süzülerek çinilerle süslü cami içerisine düşüyor ve harika görüntüler ortaya çıkıyor. Renklerin adeta dans ettiği bu atmosfere bayılacaksınız.

 

Bu görsel zevk sonrası renklere veda edip bu defa koku duyumuza hitap edecek bir noktaya hareket edeceğiz. Narenjestan bahçesi, isminden de anlaşılacağı üzere portakal kokulu bir mekan. Qavam evi olarak da bilinen bu konak geçmişte yönetimde söz sahibi Qavam ailesinin evi olarak kullanılmış ve Avrupa mimarisinden esintiler bulunan füzyon bir yapı. Şiraz merkezindeki rotamıza Kerim Han kalesiyle devam edip şehrin en canlı noktalarından Vakil pazarına ulaşacağız. Kapalı çarşıya benzeyen bu tarihi yapı Şiraz'ın en hareketli pazarı ve yüzyıllardır ayakta duruyor. İçerisinde yüzlerce mağaza, birkaç bahçe ve hatta kervansaray bulunacak kadar büyük bir çarşı. Şirazdaki son noktamızı da duygulara hitap eden İran edebiyatının önde gelen şairlerinden Hafez'in bahçe mezarına ayırdık. Dolu dolu geçen bir gün ve akşam yemeği sonrası geceyi yine Şiraz'da geçireceğiz.

 

7. Gün: İstanbul'a dönüş

 

Uçağımız sabah çok erken saatlerde. Şiraz'dan kalkan Türk Hava Yolları uçağı direkt olarak İstanbul'a hareket edecek. Yaklaşık 4 saatlik bir uçuş sonrası aynı gün sabah 05:40'da İstanbul'a inmiş olmayı bekliyoruz.

 

btm ltd tursab logo

Uçuş

flight

Rota

 

rota 


 

 

Program

 

Seyahatten yaklaşık 1 hafta önce 13 Nisan Cumartesi günü İstanbul Galata'da Başka Türlü Macera seyahat merkezinde tanışmak için toplanacağız. 

 

program

* Programımızın şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Konaklama

 

Bizim için konaklama yalnızca geceyi geçireceğimiz bir oda değil başlı başına bir deneyim. Bu yüzden kalacağımız yerleri özenle seçiyoruz. Beş yıldızlı oteller yerine daha özel ve butik otelleri tercih ediyoruz. İran'da booking.com hizmet vermiyor bu yüzden aşağıda isimlerini verdiğimiz otellerin tripadvisor puanlarını ve fotoğraflarını detaylı inceleyebilirsiniz.

 

konaklama 

* Otellerimizin şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Yemek

yemek

Vize

vize

Deneyimler

 

#BaşkaTürlüMacera deneyim odaklı seyahatler düzenler. #BaşkaTürlüİran'da bizi bekleyen deneyimlere bir bakalım;

 

deneyimler

Ücret

 

ucret

odeme

 

taksit

btm ltd tursab logo

Kaydol

Bu geziye katılmak için lütfen aşağıdaki formdan bilgilerinizi giriniz. Gezi kontenjanı 15 kişi bu yüzden ilk 15 kişi geziyi satın aldıktan sonra gezi kayıtlarını kapatıyoruz.

 
btm ltd tursab logo

Hatırlatmalar

 
hatırlatmalar

İptal ve İade

 

İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.

 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.