#BaşkaTürlüÜrdün

Neler Yapacağız?

Bu seyahatin detaylarını PDF olarak indirebilirsiniz.

petra single


Soğuk kış aylarının ardında ilkbahar geldiğinde Başka Türlü Macera'nın da Ürdün zamanı gelmiş demektir. Kısa süren ancak yine dolu dolu geçecek bir Ürdün seyahati programı hazırladık. Duraklarımız arasında dünyanın yedi harikasından gizemli Petra antik şehri, rengarenk su altıyla Kızıldeniz, yıldızlara eşlik edeceğimiz bedevi çölü Wadi Rum, adrenalin dolu Wadi Mujib kanyonu ve dünyanın en alçak noktası Lut Gölü var. Programımıza biraz daha detaylı bakmak için sizi şöyle aşağıya alalım.

1. gün: İstanbul'dan Amman'a uçuş

İstanbul'dan kalkacak Türk Hava Yolları uçağımız yaklaşık 3 saatlik bir uçuş sonrası Ürdün'ün başkenti Amman'a inecek. Gece saatlerinde indiğimiz havalimanında aracımız bizi karşılayacak ve oradan otelimize hareket edeceğiz.

2. gün: Şeria Nehri - Lut Gölü - Wadi Mujib

1280xbethany

Amman’dan sabah ayrılıp Bethany olarak bilinen bölgeye, Şeria Nehri'ne hareket edeceğiz. Bu sıra dışı nokta İsa peygamberin vaftiz edildiği yer olarak biliniyor. Bu yüzden de Hristiyanlar için oldukça kutsal. Şeria Nehri'nin diğer bir özelliği de İsrail ile Ürdün arasındaki sınır olması. Nehrin diğer tarafında yani bulunduğumuz noktadan yaklaşık 5 metre ötesi İsrail toprakları. Nehrin İsrail yakasından da suya giren insanlara o kadar yakın olacağız ki rahatlıkla konuşup sohbet edebiliriz. Ses dalgaları için vize gerekmiyor :)


1280xlutxv

Bethany'den ayrılıp yönümüzü Lut Gölü diğer adıyla Ölüdeniz'e çevireceğiz. Bu göl deniz seviyesinin 400 metre altında ve dünyanın en alçak noktası. Gölün diğer bir özelliği de tuz oranının normal deniz suyuna göre 10 kat fazla olması. Bu yüzden bu gölde batmak mümkün değil. Batabilen arkadaşları şimdiden tebrik ediyoruz, havuza filan hiç girmesinler. Bu kaldırma kuvvetini deneyimlemek için mayonuzu ve yarım kalan kitabınızı getirmeyi unutmayın. Çünkü dünyanın en alçak noktasında ve en tuzlu suyunda hem yüzüp hem de kitap okuyabiliriz!


Suda yüzmek için pek fazla enerji harcamamış olsak da deniz acıktırmış olacak. Öğle yemeğimizi Lut Gölü manzarası eşliğinde yedikten sonra yönümüzü Mujib vadisine çevireceğiz.


1280xwadimujib2


Wadi Mujib kanyonuna ulaştıktan sonra macera dolu saatler bizi bekliyor. Dar bir kanyonun yüksek duvarlarının arasından bir yürüyüşe başlayacağız. Bu normal bir yürüyüş değil çünkü bu kanyonun içinden su akıyor ve kimi zaman suyun yüksekliği birkaç metreyi buluyor. Parkurun akıntıya ters yöndeki bu kısımlarını yüzerek geçeceğiz. Bu yüzden can yeleklerimizi ve yüzme kıyafetlerimizi giymemiz şart. Kanyonun enfes manzarasının eşliğinde geçireceğimiz bir buçuk saatlik yürüyüş sonunda bir şelaleye ulaşacağız ve gidiş yolunu tamamlamış olacağız.

Dönüş yolunda ise kendimizi akıntıya bırakacağımız için kanyonun duvarlarının üzerinden gökyüzünü izleyerek başladığımız noktaya döneceğiz. Henüz yeterli adrenalin seviyesine ulaşamayanlar için “zipline" yapma fırsatı da bulunuyor.

Bu yorucu ve eğlenceli aktivite sonrası Wadi Mujib’den ayrılıp dünya harikası Petra’ya çevireceğiz yönümüzü. 3. gün: Petra - Wadi Rum

1280xpetraxis

Bugünkü programımızda Ürdün'ün en önemli eseri, dünyanın yedi harikasından biri, Nebatilerin gül kırmızısı şehri Petra var. Petra Nebatiler olarak bilinen topluluk tarafından MÖ 1. yy'da kayaların oyulmasıyla yapılmış büyüleyici bir antik kent. UNESCO Petra şehrini insanoğlunun en kıymetli kültürel miraslarından biri olarak gösteriyor. Burayı gezmek için biraz enerji harcayacağız çünkü şehir oldukça büyük alana sahip.

Şehrin en gözde bölgesi hazine olarak adlandırılan kısım. Hazineden sonra devasa bir tiyatro ile Kraliyet Mezarları, Müze ve Qasr Al Bint gibi daha birçok bölüm ile karşılaşacağız. Petra çok etkileyici ve büyük bir şehir bu yüzden epey yorucu bir gün olacak çünkü günün ilerleyen saatlerinde 900'ün üzerinde basamakla ulaşılan ve asla tamamlanamayan Manastır'a tırmanmakla kalmayıp hazine binasını en güzel açıdan görmek için Kubtha Yolu'nu da yürüyeceğiz. Yorgunluğu atmak için çölde uyumaktan daha iyi bir yöntem olamaz, o yüzden Mars yüzeyine benzeyen Wadi Rum çölüne çevirme zamanı.

 

 

Wadi Rum’daki konforlu kamp alanımıza ulaştıktan sonra çölün üzerinden gün batımını izleyeceğiz. Dikkat bu andan itibaren fazlaca yıldıza maruz kalacağız. Çünkü Wadi Rum'da yıldızlar geceleri çok güzel parlıyorlar. Geceyi Wadi Rum’da konforlu kampımızda geçireceğiz.

 

1280xwadirumnight FotorMilky Way by Lawrence Murray

 


4. gün: Wadi Rum - Akabe

1280xwadirum

Gün doğumunu izledikten sonra güzel bir çöl kahvaltısı bizi bekliyor. Wadi Rum’u keşfetmek için jeep safari araçlarına binip çölün derinliklerine hareket edeceğiz.

Bu vadiye neden Mars yakıştırması yapıldığını kendi gözlerimizle göreceğiz. Wadi Rum çölü dünya üzerindeki diğer çöllerden çok farklı. Kızıl kumların üzerinde sıra dışı şekillere sahip dev kayalar bulunuyor. Bu yüzden birçok meşhur filme ev sahipliği yapıyor. Indiana Jones, Lawrence of Arabia, Transformers gibi filmlerin bazı sahneleri bu coğrafyada çekildi. Doğanın bu görsel şöleni eşliğinde Wadi Rum keşfimizi tamamlayıp Akabe’ye hareket edeceğiz.

 

 

Öğle yemeği için soluğu Akabe'de çok sevdiğimiz Al-Shami'de alacağız. Çeşit çeşit kebaplar bizi bekler. 

 

Yemek sonrası sıra gelecek Kızıldeniz'le tanışmaya, kendisinin dünyadaki en güzel sualtı yaşamına ev sahipliği yaptığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden buradaki sualtı yaşamına tanıklık etmek için birkaç opsiyonumuz var. Dalış yapmayı biliyorsanız sizin adınıza bir dalış gezisi düzenleyeceğiz. Bu durumda grupta dalış sertifikası olmayan arkadaşlara hava atabilirsiniz. Eğer dalış tecrübeniz yok ise yine de denizin keyfini çıkarma şansımız olacak. Dileyenler tüm öğleden sonralarını kumsalda denizle başbaşa geçirebilirler. Son opsiyon da elbette şehrin keyfini çıkarmak, denizle arası iyi olmayan dostlarımız için şehrin sokakları oldukça ilgi çekici.

 

Akşam saatlerinde veda yemeği için Akabe'nin meşhur restoranı Ali Baba'nın yolunu tutacağız. Ürdün lezzetlerine doyamayanlar için bu son şans çünkü eve dönme vakti gelmiş olacak artık. Türk Hava Yolları ile Akabe havalimanından İstanbul'a hareket etme zamanı. 

 

 

btm ltd tursab logo

Uçuşlar

flight

Rotamız

rotav2

Program

program

Konaklama

urdunKonaklama

Yemek

2

 
 

Ücret

 
ucret
guncel odeme
 taksit
btm ltd tursab logo

Vize

3

Deneyimler

deneyimler

Hatırlatmalar

 
 
hatırlatmalar

Kaydol

Bu geziye katılmak istersen lütfen aşağıdaki formdan bilgilerini gir. Geziye 15 kişi ile gidiyoruz bu yüzden ilk 15 kişi geziyi satın aldıktan sonra maalesef gezi kayıtlarını kapatıyoruz. 
 
  
btm ltd tursab logo
 
Soruların veya diğer satın alma seçenekleri için bizi arayabilir ya da bize WhatsApp üzerinden yazabilirsin.
 
Telefon: 0 212 251 9447
Whatsapp: 0 533 264 3489

İptal ve iade

İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.
 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.