#BaşkaTürlüHatay

Detaylar

Bu seyahatin detaylarını PDF olarak indirebilirsiniz.

 

#BaşkaTürlüHaftaSonu'ya yakışacak başka türlü bir rotayla, deneyim dolu bir Hatay seyahatinin detaylarını okuyorsunuz. Hatay'ın MÖ yüz bin yılına dayanan tarihi ve burada yaşamış birçok farklı medeniyetin sağladığı kültürel çeşitlilik elbette mutfağa da yansımış. Bunu farkeden UNESCO'dan yetkili takım elbiseli abiler ilk uçakla İstanbul aktarmalı Hatay'a gelmişler, gezip görmüşler, kebablardan mezelerden götürmüşler. Dünyanın en büyük 2. mozaik müzesini gezip şaşkınlıklar içinde kalmışlar ve şehre notunu verip Hatay'ı 26. gastronomi şehri ilan etmişler. Buraya gelin gezin, ufkunuzu açın diye de dip not düşmüşler.

 

1. Gün: İstanbul - Hatay Yolculuğu

 

İstanbul'dan Cuma gecesi kalkan THY uçağı ile Hatay'a hareket edip otelimize yerleşeceğiz ve #BaşkaTürlüHaftaSonu için enerji depolayacağız. Yarın erken saatlerde #BaşkaTürlüHatay başlıyor.

 

2. Gün: Antakya

 

Sabah kahvaltı için özel bir mekana, Karaksı'ya gidiyoruz. Burada Antakya'ya özgü katıklı ekmek, tuzlu yoğurt, sünme peynir, küflü çökelek, attün, tereyağı, bal ve tandır ekmeği ile donatılmış bir masadan bahsediyoruz. Bu geleneksel kahvaltı sonrası Antakya içerisinde bulunan dünyanın en büyük 2. mozaik müzesi olan Antakya Arkeoloji Müzesi var sırada. Dünyanın ilk mağara kilisesi olarak bilinen St. Pierre Kilisesini gezdikten sonra tüm Antakya'yı tepeden gören harika bir manzara için Habibi Neccar dağının ortasında bulunan bir seyir terasında molamız var.

 

Sonraki duraklarımız Katolik kilisesi, Havra, Anadolu'nun ilk camisi olan Habibi Neccar camii, Sinagog ve Ortodoks kilisesi gibi şehrin dini merkezleri. Tabii ki bu noktalar arasında Antakya'nın dar sokaklarında fotografik bir yürüyüş olacak. Yolumuzun sonu tarihi Uzun çarşıya uzanıyor. Baharatçılar çarşısına geçip Antakya’ya özgü birçok baharat ile tanıştıktan sonraki duraklarımız kuyumcular çarşısı ve ayakkabıcılar çarşısı olacak.

 

Çarşı içerisinde bulunan Vedat Milor'un da programında yer verdiği ve çok beğendiği Pöç kasabında Antakya'ya özgü tepsi kebabı ve kağıt kebabının yapılışını izleyerek öğrenip tariflerini de alacağız. Daha sonrada bu leziz kebapların tadına kasabın hemen karşısındaki fırında bakmadan çıkmıyoruz elbette. Yemek çıkışında yine özel bir lezzet noktamız var, Çınaraltı. Burada ünü dünyaya yayılmış kömürde Antakya künefesinin yine hem yapılışını öğrenip hem de tadına bakacağız. Künefe sonrası kahve ve çay keyfi yapıp tekrar yürüyüşümüze kaldığımız yerden devam edeceğiz. Uzun çarşının her bir sokağı farklı bir meslek grubuna ayrılmış durumda. Yeme içmeden el işi ve ahşap hatta ipek ürünlere kadar her şeyi bulabileceğiniz rengarenk bir merkez. Burada vakit geçirdikten sonra dinlenmek için otelimize döneceğiz. Çünkü akşam yemeğimizi Antakya'nın en güzel restoranlarından Konak'ta yiyeceğiz. Antakya mutfağının dile geldiği bu mekanda özellikle mezelere bayılacaksınız. Kapanışı künefeyle yapmadan otele dönmek yok elbette.

 

3. Gün: Antakya - İstanbul Yolculuğu

 

Dün akşam ne yedik ya, yok yok iyi yedik konuşmaları eşliğinde kahvaltıda buluşup sonrasında Samandağ’a doğru yola çıkıyoruz. İlk olarak Musa ağacının bulunduğu Hıdırbey köyü var rotamızda. Bir köye geldiğinizde gidilecek ilk nokta elbetteki köy meydanındaki kahvedir. Kahvede çaylarımızı katıklı ekmek ve bol sohbet eşliğinde yudumladıktan sonra artık köy yürüyüşü yapabiliriz. Bu yürüyüş sırasında köylülerin elleriyle yaptıkları nar ekşisi, zeytinyağı, biber salçası, zeytin gibi ürünler karşımıza çıkacak.

 

Sırada Türkiye’nin tek Ermeni köyü ve Antakya'da ilk organik tarımın yapıldığı yer olan Vakıflı köyü var. Köy meydanında bulunan kiliseyi ziyaret ettikten sonra kilisenin bahçesinde çeşitli meyve ve çiçeklerden yapılmış Likör tadımı bizi bekliyor.

 

Dor mabedi Antakya'daki antik kalıntılardan yalnızca bir tanesi ve 2300 yaşında. Dor Mabedinde bir taraftan Çevlik plajı manzarası izlerken bir taraftan da el yapımı şarap ve meyve suyu tadımı yapacağız. Buradan ayrıldıktan sonra Roma döneminden kalma Titus Tünellerine hareket ediyoruz. Geçmişte su tüneli olarak kullanılan bu yol üzerinde yürüyüş yaptıktan sonra artık öğle yemeği vaktimiz gelmiş olacak.

 

Öğle yemeğinde deniz ürünleri ve Çevlik mezeleri bekliyor bizi. Menümüzde Samandağ’da yetiştirilen domates, biber, roka ve maydanozlardan yapılan mevsim salatası, bol sarımsaklı patlıcan salata, el yapımı humus, zeytin salatası, karides tabağı, kalamar tava, ızgara deniz levreği ve kireçte bekletilerek yapılan kabak tatlısı var. Yemek sonrasında Samandağ’a adını veren St. Simon Manastırı'na çıkıp aynı zamanda Simon tepesindeki rüzgar tribünlerini de görmeni imkanı bulacağız. Son olarak Harbiye Şelalesini de görüp İstanbul'a dönüş için havalimanına hareket ediyoruz.

 

btm ltd tursab logo

Uçuş

flight

Rota

 

rota2
 


 

 

Program

 

Seyahatten yaklaşık 1 hafta önce 11 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Galata'da Başka Türlü Macera seyahat merkezinde tanışmak için toplanacağız. program

 


* Programımızın şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Konaklama

 

Konaklama yalnızca geceyi geçireceğimiz bir oda değil başlı başına bir deneyim. Bu yüzden kalacağımız yerleri özenle seçiyoruz. Beş yıldızlı oteller yerine daha özel ve butik otelleri tercih ediyoruz. Liwan otel de böyle bir yer. 1920 yılında Elektik mimari ile inşa edilmiş bir bina. Geçmişte binanın ilk sakini de Suriye'nin ilk Cumhurbaşkanı Suphi BEREKET olmuş.

 

otel


* Otelimizin şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Yemek

 

yemek
 

Deneyimler

 

#BaşkaTürlüMacera deneyim odaklı seyahatler düzenler. #BaşkaTürlüHatay'da bizi bekleyen deneyimlere bir bakalım;

 

deneyimler 

Ücret

ucret 

 odeme

 

 

taksit

btm ltd tursab logo

Kaydol

Bu geziye katılmak için lütfen aşağıdaki formdan bilgilerinizi giriniz. Gezi kontenjanı 15 kişi bu yüzden ilk 15 kişi geziyi satın aldıktan sonra gezi kayıtlarını kapatıyoruz.

 
btm ltd tursab logo

Hatırlatmalar

 
 hatıtlatmalar

İptal ve İade

 

İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.

 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.