#BaşkaTürlüFas

Neler Göreceğiz?

Bu gezinin detaylarını pdf olarak indirebilirsiniz.

kapak

Başka Türlü Macera sizi ülkeye yaptığımız her seyahatte bizi tekrar tekrar şaşırtan Fas'ın gizemli sokaklarına, uçsuz bucaksız çöllerine ve egzotik şehirlerine davet ediyor.

Fas, Başka Türlü Macera seyahatleri içinde ayrı bir yere sahip çünkü yıllar önce ilk seyahatlerimizden birini Fas'a düzenlemiştik. Bu yüzden kendisi bizim için otantik olduğu kadar özel de bir yer.

Bu ülkeyi sadece çok meşhur birkaç şehriyle tanımlamak mümkün değil. Zira labirentler diyarı Fes ve yılan oynatıcıların başkenti Marakeş elbette şahane ancak Sahra Çölü'nde yıldızlar altında uyumadan ya da masmavi sokaklarında kaybolacağımız Şafşavan'ı görmeden ''ben Fas'ı gördüm'' demek mümkün mü?

Bir yanda Atlas Okyanusu ve Akdeniz'e komşu masmavi kıyılar ile Atlas Dağları'nın görkeminin ardına saklanan Sahra Çölü, diğer yanda ise tarih kokan rengarenk otantik sokaklar, bu daracık sokakların arasından karşınıza beklenmedik bir anda çıkan rüya gibi Riadlar. Kasım ayında direksiyonu yeniden Kuzey Afrika'nın incisi Fas'a kırıyoruz.

1. gün: İstanbul - Kazablanka, Rabat

Yolculuğumuzun ilk durağı tabi ki İstanbul. Havalimanında buluştuktan sonra bizi Fas’ın Kazablanka şehrine götürecek Türk Hava Yolları uçağında yerimizi alacağız. Yaklaşık 5 saatlik, aktarmasız ve konforlu bir yolculuk bizi bekliyor. Öğleden sonra ulaşacağımız Kazablanka’da bizi aracımız karşılayacak. 


1280xkazablanka
Fas'taki ilk durağımız 1942 yılında çekilen ve sinema tarihinin en özel yapımlarından biri olarak kabul edilen filme de adını veren Kazablanka şehri. Havalı otelleri, barları ve kafeleriyle şehrin göz bebeği La Corniche'yi ve dünyanın en büyük camilerinden biri olarak kabul edilen Hassan II Camii'ni gördükten sonra geceyi geçireceğimiz Rabat'a doğru hareket edeceğiz.    

Yaklaşık 1 saatlik bir yolculukla Atlas Okyanusu'nun hemen kıyısında yer alan Fas'ın başkenti Rabat'a ulaşacağız. Akşam yemeğimiz için özel bir yer seçtik yine, Rabat'ın en özel lezzet noktalarından birinde, Dar Naji'de eğlenceli bir akşam yemeğine hazır olun.

 

2. gün: Rabat, Chefchaouen (Şafşavan)

 

safsvBuyuk

 

Fas'taki 4 imparatorluk şehrinden biri olan Rabat'ta yoğun bir öğleden sonra bizi bekliyor. Fas'taki tarihi şehirlerin hemen hepsinde yer alan ve bir nevi kaleiçi olarak ifade edebileceğimiz kasbahların güzel örneklerinden biri olan Udayas Kasbah'ın sokaklarında dolaşıp Atlas Okyanusu'nu yukarıdan izleyeceğiz. Rabat'ta çok vakit kaybetmemeliyiz çünkü #BaşkaTürlüFas'ın en özel duraklarından biri için yola koyulmamız gerekiyor. Öğle yemeğimiz de yol üzerinde şirin bir restoranda olacak.

Bugünkü asıl odağımızda masmavi bir şehir var. Masmavi derken ciddiyiz, renk cümbüşünden gözünüzü alamayacaksınız. Fas'ın kuzeyindeki Rif dağlarının tam ortasına kurulu küçük bir kasaba olan Şafşavan'da sokaklar, kaldırımlar, merdivenler, kapılar yani hemen her şey büyüleyici bir mavi renge boyanmış. Riadımız mavi şehrin tam ortasında, odalara yerleşir yerleşmez sokaklara atacağız kendimizi.

 

Akşam yemeği için bu mavi sokaklar arasında küçük bir restoran tercih ettik sizler için, içinde sadece birkaç masayla hizmet veren ancak içerdeki Faslıların bile bize ''Burayı nasıl buldunuz'' dedi bir lezzet durağı; Lala Mesouda.

 

3. günŞafşavan - Fes

 

Şafşavan ulaşması epey bir zor nokta ve gerçekten de ölmeden önce görülmesi gereken bir şehir. Bu yüzden vaktimizi biraz uzun tutuyoruz burada; sabah kahvaltısı sonrası sokaklara döneceğiz yeniden; okula giden çocukları, evlerinin önünü süpüren insanları seyredeceğiz uzun uzun.

 

Şafşavan Fas'daki rotamızın en kuzeyindeki şehir, dolayısıyla maviye doyduktan sonra artık yüzümüzü güneye dönme vakti gelmiş olacak ve yönümüzü Fas'ın kültür hazinesi Fes şehrine çevireceğiz. Fes'e ilk ulaştığımızda herkesin tepkisi genelde aynı oluyor; ''Nasıl bir yer burası böyle ?'' Kalacağımız riada doğru daracık sokaklardan ilerlerken şaşkınlık biraz daha artıyor çünkü bazı sokaklar var ki genişliği sadece 30 santimetre. Ancak bu sokakları geçip riada girdiğimizde içerideki gösterişe inanamıyorsunuz. Zira riadlar Fas insanın ruhunu anlatıyor, dışarıya karşı duvarlarla kapalı ancak içeride güzel ve özenli.

Akşam yemeğimiz riadımızın terasında; eski şehri izlerken sohbet de cabası.  

 

4. gün: Fes

 1280xfes

 

Bu sabah uyandığınızda dünya üzerindeki diğer şehirlere pek benzemeyen, dar sokakların müthiş konaklara açıldığı, dünyanın en eski üniversitesine, nakış gibi işlenmiş medreselere ve rengarenk dabakhanelere evsahipliği yapan 1200 yaşında bir kente açacaksınız gözlerinizi. Tüm gün bu sokaklarda nefes alacağız. Öğle yemeğimizi yiyeceğimiz restorana adım atana dek nasıl bir yere gittiğimize şaşırmanız olası. Ancak yemeğimizi yerken etrafa bakmaktan gözlerinizi alamayacaksınız. Naneli çaylarımızı içtikten sonra yeniden sokaklara döndüğümüzde attığımız her adım, döndüğümüz her köşe, girdiğimiz her yeni sokak bizi biraz daha şaşırtacak ve günün sonunda Ruined Garden'da akşam yemeğimizi yerken kendinize şöyle diyeceksiniz: ''Bu şehrin dünyada eşi benzeri yok.''

 

5. gün: Midelt Atlas - Erfoud - Merzouga

 

1280xsahra

 

Bugün çöl yolculuğumuz başlıyor. Yol üzerinde önce Ifrane'e, ardından Atlas Dağları üzerindeki yemyeşil ormana uğrayıp maymunları ziyaret edeceğiz. Öğle yemeğimiz Midelt Atlas’ta. Tur otobüslerinin topluca konakladığı yol üstü tesislerinin aksine şehrin içinde bize kendi elleriyle hazırlayacağı yemekler için Atika hanıma konuk olacağız. Sıklıkla belirtiyoruz; seyahatlerde yerel değerler bizim için çok önemli. Sonrasında Ziz vadisini ve kanyonları geçerek önce Erfoud’a sonrasında da Merzouga’ya yani Sahara Çölü’ne ulaşacağız. Ancak konaklayacağımız çadırlara ulaşmak pek de kolay değil malesef, nitekim bir masalı andıran saatlerimiz de tam bu sırada başlayacak. Aracımızla Sahra Çölü'nün uçsuz bucaksız kum tepeleri arasında yol alacağız ve kısa bir yolculuğun ardından yıldızların altında uyuyacağımız kampa ulaşacağız. Kampta konforu üst düzeyde tuttuk ama isteyenlere yıldızların altında uyumak serbest.

  

 

6. gün: Toudra Kanyonu - Dades Vadisi  

 

1280xtoudra

 

Çölde sabahlar erken başlıyor; gündoğumunu kum tepelerinden izlemek isteyenler için özellikle. Sessizlik içinde çölde gündoğumunu izlemek belki de ömrünüzde bir kere yapabileceğiniz bir deneyim olacak, dolayısıyla günün ilk ışıklarıyla ''Koğuuuuş kalk!'' diye bağırmamız mümkün. Kahvaltı sonrası yönümüzü bu kez batıya çevirip Marakeş’e doğru ilerlemeye başlayacağız. Ancak yolda bizi yine sürprizler bekliyor. Önce Toudra Kanyonu’nda pırıl pırıl bir nehir boyunca yürüyeceğiz sonrasında da virajlarıyla pek çok fotoğraf karesinde gördüğünüz Dades Vadisi'ne ulaşacağız. Evet Fas'ı pek çok insan çöl ve eski şehirlerden ibaret sanır ama aslında doğa da oldukça cömert davranmıştır bu topraklara. 

 

Vadi manzaralı otelimizde yemeklerizi yiyip naneli çaylarımızı içerken sessizliği dinlemek de günün en güzel anı olsa gerek.

 

7. gün: Ouarzazate - Ait Ben Haddou - Marakeş

 

1280xait ben

 

Kahvaltı sonrası yola devam edeceğiz ve Ouarzazate’ye ulaşacağız. İlk durağımız Unesco Dünya Miras Listesi'ndeki Ait Ben Haddou köyü. Bu köy özellikle Game Of Thrones hayranları için farklı bir yere sahip zira sevgili Khaleesi'mizin bütün kölelerini özgürleştirdiği Yunkai şehri aslında tam da burası. Dolayısıyla köyün sokaklarında dolaşırken bir gözümüzün gökyüzünde olmasında fayda var, kimbilir alevler saçan bir ejderhayla karşılaşırız belki. Hemen belirtelim Gladyatör ve Babil gibi bazı filmler de yine burada çekilmiş.

 

Öğle yemeğimiz için tavsiyemiz bu bölgeye özel bademli tavuk. Yemeğin ardından yolculuğumuz Atlas dağları üzerindeki kanyonların arasından devam edecek ve akşama doğru kızıl şehir Marakeş’e ulaşmış olacağız. Yılan oynatıcıların ve sihirbazların sokaklarında cirit attığı şehirdeki akşam yemeği için yine özel bir randevumuz var, şehirde çok sevdiğimiz bir Lübnan restoranı olan Naranj'da yerimiz hazır olacak.

 

8. gün: Marakeş

1280xmarrakech

 

Ve son durak Marrakeş pek çoklarına göre Fas'ın en güzel şehri, kızıl şehir. Binaların rengi ve güneşin batışı bu şehri bambaşka bir hale getiriyor. Büyücülerin, yılan oynatıcıların cirit attığı Cehennem Meydanı'nda, Yves Saint Lauren'in cenneti Majorelle Bahçeleri'nde, labirenti andıran sokaklarında uzun uzun dolaşıp bu çok özel şehri keşfedeceğiz. Yemek vakti geldiğinde ise Le Jardin gibi, Naranj gibi, Nomad gibi otantik mekanlar bizi bekliyor olacak. Veda ise her zamanki gibi çok özel. Dileyenlerle bu fantastik şehrin gecelerine, Marakeş'in en sevdiğimiz noktası Jad Mahal'e akacağız, bakalım şehrin gündüzleri mi güzel yoksa geceleri mi ? 

 

 

9. gün: Marakeş - Kazablanka - İstanbul

 

Hatıralarımızı bavullarımıza doldurup eve dönme zamanı. İstanbul uçuşumuz için yeniden Kazablanka’nın yolunu tutacağız. Eve döndüğümüzde arkadaşlarınıza çöl gecelerini, mavi şehir Şafşavan'ı, Fes'in labirentlerini ve Marakeş'in gecelerini anlatabilirsiniz artık :)

 

Uçuşlar

fasUcus 

 

 

 

Rotamız

Fas, Afrika kıtasının kuzeyinde yer alan bir ülke. İstanbul'dan Fas'ın en büyük ve modern şehri Kazablanka'ya uçacağız ve #BaşkaTürlüFas maceramızın başlangıç noktası burası olacak.

fasRota 

 

Program

fasProgram

*Program şartlar doğrultusunda değişebilir. 

 

Konaklama

fasKonaklama


Fas gezilerimizin önemli deneyimlerinden biri de konakladığımız Riadlar ve Darlar. Bu oteller aslında geçmişte zengin ailelerin oturduğu eski konaklar. Yukarıda verdiğimiz isimlerden yola çıkarak internette bu konakların fotoğraflarına bakmanızı ve hatta booking.com puanlarını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz :) 


Bu Riadlarda oda sayısı sınırlı olduğu için bazı şehirlerde birbirine lokasyon ve kalite olarak çok yakın iki Riad ya da Dar seçildi.

Geziye çift olarak katılma zorunluluğu bulunmuyor. Tek başına geziye katıldığın takdirde geziye katılan başka bir gezgin ile oda arkadaşı olabilirsin :)

Düşük ihtimalli olsa da bazı özel durumlarda konaklama seçeneklerinin değişebileceğini belirtelim ancak olası değişikliklerin de tatmin edici olacağını bilmenizi isteriz.

Yemek

fasYemek

Vize

3

Bu Gezi Farklı

9

Ücret

fasUcret

fasOdemePlani 

taksit


btm ltd tursab logo

 

 

 

Kaydol

Bu geziye katılmak istersen lütfen aşağıdaki formdan bilgilerini gir. Geziye 15 kişi ile gidiyoruz bu yüzden ilk 15 kişi geziyi satın aldıktan sonra maalesef gezi kayıtlarını kapatıyoruz.


btm ltd tursab logo
Soruların veya diğer satın alma seçenekleri için bizi arayabilir ya da bize WhatsApp üzerinden yazabilirsin.
 
Telefon: 0 212 251 9447  
 Whatsapp: 0 533 264 3489

Hatırlatmalar

fasHatirlatmalar

İptal ve iade

İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.
 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.