#BaşkaTürlüLübnan

Neler Yapacağız?

Bu seyahatin detaylarını pdf olarak indirebilirsiniz.

gun1Kapak


Hiç merak ettiniz mi neden Beyrut'a Orta doğu'nun Paris'i denir? Orta doğu karmaşasının tam ortasında kalmış coğrafi olarak küçük bir ülke olan Lübnan nasıl çıkarmıştır Amin Maalouf'u, Halil Cibran'ı? Tarih boyunca 7 kez yıkılıp yeniden inşa edilen, yıllarca iç savaşın pençesinde kıvranan Lübnan şimdilerde nasıl da dillere destan lezzetlere, sabahlara kadar süren eğlence dolu gecelere evrildi? İşte #BaşkaTürlüMacera bu merakın peşine düştü yine. Kitaplardan okumak, belgesellerden izlemek yetmedi yine, dedik ki yerinde görelim, yerinde tadalım, yerinde yaşayalım. Böylece ortaya yine dolu dolu geçecek #BaşkaTürlüLübnan çıktı. Duraklarımız arasında dünyanın en güzel şehirlerinden Beyrut, antik şehirlerin kraliçesi Baalbek, dünyanın yedi doğa harikasından biri olmaya aday Jeita Mağaraları, Akdeniz'i doyasıya izleyebileceğiniz Harissa tepesi ve gün batımının doyasıya yaşandığı antik liman kenti Byblos var. Ama daha da önemlisi bolca Lübnan lezzeti, sabahlara dek sürmesi muhtemel dünyaca meşhur Beyrut geceleri var. Programımıza biraz daha detaylı bakmak için sizi şöyle aşağıya alalım.

1. gün: İstanbul'dan Beyrut'a uçuş

 

İstanbul Havalimanı'ndan kalkacak Türk Hava Yolları uçağımız yaklaşık 2 saatlik bir uçuş sonrası Lübnan'ın başkenti Beyrut'a inecek. Havalimanında aracımız bizi karşılayacak ve doğruca otelimize hareket edeceğiz. Otelimiz oldukça konforlu ve şehrin tam merkezinde. Akşamüstü Beyrut'a hızlı bir giriş yapacağız. İlk akşam yemeğimiz Beyrut'un gözdelerinden Abd el Wahab'da, Arap mimarisinin izlerini göreceğiniz restoranda bir süre sonra bu izleri göremeyeceksiniz çünkü o sırada parmaklarınızı yemekle meşgul olacaksınız. 

 

Karnımız doyduktan sonra da sıra gelecek eğlence hayatının merkezi Music Hall'a. Lübnan'dan döndüğünüzde arkadaşlarınıza anlatacağınız ilk şey muhtemelen bu gece olacak, çünkü Beyrut gecelerinin eşsiz olduğunu deneyimleyenler kervanına katılmak üzeresiniz.

 

Hatırlatalım; Music Hall'da herhangi bir giriş ücreti yok ancak 80 dolarlık bir minimum harcama limiti var.


2. gün: Beyrut

 

Artık biliyorsunuz, #BaşkaTürlüMacera seyahatlerinde günler erken başlar, geç biter. Oteldeki kahvaltının ardından Beyrut'un simgelerinden Güvercin Kayalıkları'na ilk selamı vererek güne başlayacağız. Ardından da yavaş yavaş sorularımıza cevapları bulmaya gelecek sıra. Sokak sokak gezmeye başlayacağız Beyrut'u. İşte o zaman göreceksiniz 15 yıllık iç savaşın izlerini, Orta doğu'da kargaşanın tam içinde nasıl yaşandığını, birbirinden yıllarca nefret eden farklı dine mensup insanların aslında en iyi arkadaşlar olduğunu. Şimdilerin bohem bölgeleri olan Gemmayzeh ve Mar Mikael ise değişen Lübnan'ı eskiye vurgu yaparak hakkıyla anlatacak. Duvarlarında graffitileri, şirin kafeleri ve keyifli yaşamına hayran kalacaksınız.

 

Sıra öğle yemeğine geldiği zaman ise neden bu mutfağın dünyanın en iyilerinden olduğunu anlamak için rotamızı Tawlet'e çevireceğiz. Bölgenin en meşhur konsept restoranlarından olan Tawlet'te ülke çapındaki pek çok çiftçi ve üreticiden sağlanan organik ürünler yerel dokunuşlarla damak çatlatan lezzetlere dönüşüyor. Dilediğiniz kadar yemek serbest, Lübnan mutfağına giriş seansının hakkını vermemiz gerekiyor.

 

Yemek sonrasında Beyrut çarşılarında, Zaitunay Koyu'nda ve Solidere'de kısa bir tur atıp bambaşka bir deneyime çevireceğiz yönümüzü. Turistlerin pek de bilmediği ara sokaklarda 4 kilometrelik bir lezzet durakları turumuz olacak. Lübnanlıların günlük hayatına, tarihine, yemeklerine konuk olacağız.

 

Geceyi ise yine eğlenerek bitireceğiz, Mar Mikhael'in keyifli noktalarında Amelia'ya konuk olacağız bu gece.

3. gün: Baalbek, Anjar, Ksara

Bugünkü rotamızı doğuya, Beka vadisine doğru çeviriyoruz çünkü dünyanın en görkemli tapınak şehri olarak kabul edilen 5000 yaşındaki Baalbek bizi bekliyor. Doğudan batıya giden ticaret yolunun önemli bir merkezi olan, antik çağın Roma'dan sonraki en önemli dini merkezi olarak bilinen ve yüzyıllar boyunca yaşanan savaşlar sırasında pek çok kez el değiştiren Baalbek; hakimiyeti ele geçiren her medeniyetten izler taşıyor şimdilerde. Dünya üzerinde pek çok esere de öncülük etmiş aynı zamanda; örneğin Ayasofya'nın temelinde, Baalbek'ten getirilen taş blok ve sütunların kullanıldığı biliniyor.

 

Dünyanın "en büyük", "en eski" ve "en gizemli" tapınak şehri gibi nitelemelerle anılan Baalbek'i keyifle gezip, kendi aramızda "adamlar yapmış abi" geyiğini yaptıktan sonra yemek için Lakkis Çiftlikleri'ne uğrayacağız. Yemek sonrasında ise çok özel bir deneyim bekliyor bizi. İlk olarak bölgedeki rahipler tarafından kurulan ve şarap mahzeni olarak kullanılan antik tünellere gireceğiz. E mahzene girmişken meşhur şarapları da tadarız elbette. Ama çok içmek yok çünkü daha Anjar kasabasına gideceğiz. Emeviler zamanından günümüze kadar gelmeyi başarmış ve şimdilerde Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı kasabadaki antik kent epey ilginizi çekecek. Sonrasında ise Beyrut'a döneceğiz çünkü yemeklere ve gecelere kaldığımız yerden devam etmemiz gerekiyor.

 

Akşam yemeğimiz için oldukça özel ve şık bir yer tercih ettik. Ermeni azınlığın hünerlerini sunduğu Mayrig'deyiz bu gece.

 

İlerleyen saatlerde ise Mar Mikhael'e döneceğiz. Beyrut'un en güzel rooftop barlarından Fabrk'da sakince eğlenmek ve gecenin tadını çıkarma sırası.

 

4. gün: Jeita Mağaraları, Harissa, Byblos

gun3Kapak

 

#BaşkaTürlüLübnan'ın son gününde kendimizi kıyı boyunca kuzeye doğru atacağız. İlk durağımız dünyanın yedi doğa harikası adaylarından Jeita Mağaraları olacak. Kısa bir teleferik yolculuğuyla ulaşılan ve binlerce yılın damla damla oluşturduğu dikey ve sarkıtlarla dolu her iki mağaranın da epey etkileyici olduğunu söyleyelim. Üst mağarada derinliklere doğru yürüyüp alt mağarada sandallarla bir gezinti yapınca bunu daha rahat anlayacaksınız zaten.

 

Jeita Mağaraları sonrası kuzeye doğru yolculuğumuz sürecek ve bir süre sonra Harissa'ya doğru yeni bir teleferik yolculuğuna çıkacağız. Tepenin üst kısmındaki Meryem Ana heykelinde uçsuz bucaksız Akdeniz maviliğini ya da etrafta mum yakıp dua edenleri seyretmek arasında tercihi size bırakıyoruz.

 

Yola devam edip daha da kuzeye ulaştığımızda dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri olan Byblos şehrine varacağız. Artık acıkmış ve Lübnan mutfağına henüz doymamış olacağımız için rotamız şehrin incisi olarak bininen Feniqia. Yemek sonrası ağır adımlarla Byblos'un antik limanını gezdikten sonra yeniden Beyrut'a döneceğiz. 

 

İstanbul'a dönmek üzere havalimanına doğru yola koyulduğumuzda artık rahatlıkla tartışabiliriz, en güzel yemeği nerede yemiştik? Abd El Wahab'da mı, Tawlet'te mi, yoksa Mayrig'de mi? Yok yok Feniqia da çok iyiydi.

btm ltd tursab logo

Uçuşlar

Türk Hava Yolları ile İstanbul'dan akşam saatlerinde kalkan uçağımız yaklaşık 2 saatlik bir uçuş sonrası Lübnan'ın başkenti Beyrut'a inmiş olacak. Uçuş detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

flight

*Uçuşlar şartlar doğrultusunda değişebilir. 

 Rota

rota3 

Program

program 
*Program şartlar doğrultusunda değişebilir. 

 

Konaklama

otel 

 

*Şartlar doğrultusunda oteller değişebilir ancak standartları değişmez. Planlanan konaklama 1 odada 2 kişi kalacak şekildedir.

Yemek

lubnanYemek

 
 

Ücret

lubnanUcretodeme

 

taksit

btm ltd tursab logo

Vize

3

Bu Gezi Farklı

 
farklar

Hatırlatmalar

 
hatırlatmalar

Kaydol

Bu geziye sadece 15 kişi ile gidiyoruz. Bu yüzden ilk 15 kişi geziyi satın aldıktan sonra gezi kayıtlarını kapatıyoruz. Seyahate kayıt olmak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.Soruların veya satın alma seçenekleri için bizi arayabilir ya da bize WhatsApp üzerinden yazabilirsin.

Tel: 0212 251 9447
WhatsApp: 0533 264 3489
 
 

İptal ve iade

İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.
 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.