#BaşkaTürlüVietnamKamboçya

Neler Göreceğiz?

Bu seyahatin tüm detaylarını pdf olarak indirebilirsiniz.halong bayv2

 

En sevilen rotalarımızdan #BaşkaTürlüVietnamKamboçya seyahati vakti geldi yine. Bir tarafta doğa harikası Halong Körfezi'nde teknede yıldızların altında bir gece geçireceğimiz, şehirlerini üç tekerlekli bisikletlerle keşfedeceğimiz, üst düzey restoranlarında yemek yerken sokak lezzetlerini de tadacağımız, Mekong deltasını ada ada gezeceğimiz, Cu Chi tünellerinde yakın tarihin izlerini takip edeceğimiz Vietnam, diğer tarafta ise dünyada eşi benzeri bulunmayan Angkor Wat ve yerel kültürün izlerini taşıyan Tonle Sap gölü ile Kamboçya. Seyahatin detayları için sizi şöyle aşağıya alalım.

 

1. gün: İstanbul

 

Yolculuğumuzun ilk durağı tabi ki İstanbul. Cuma gecesini Cumartesi'ye bağlayan saatlerde havalimanında buluştuktan sonra bizi Vietnam'ın Ho Chi Minh şehrine götürecek Türk Hava Yolları uçağında yerimizi alacağız. Uzun bir yolculuk bizi bekliyor. Sağlam bir uyku da iyi olur ama uçakta uyuyamam derseniz önerimiz her zamanki gibi güzel bir kitap ya da film. Tavsiyemiz Stanley Kubrick'in en önemli eserlerinden Full Metal Jacket ya da Robin Williams'ın efsaneleştiği Günaydın Vietnam filmleri. Her ikisi de özellikle Vietnam Savaşı ve etkileri üzerine müthiş detaylar içeriyor.

 

2. gün: Ho Chi Minh City

 

chill

 

Ho Chi Minh şehrine saat farkından dolayı akşam saatlerinde ineceğiz. Vize işlemlerimiz sonrası havalimanında aracımız bizi karşılayıp otelimize götürecek. Henüz yorgunluğumuza yenik düşmek yok çünkü akşam yemeğinde dekoruyla gözlere ve yemekleriyle damaklara hitap eden Cuc Gach Quan'a gidiyoruz. Daha önce Brad Pitt ve Angelina Jolie de Vietnam'a geldiğinde yemek için bu restoranı tercih etmişlerdi.

 

Vietnam'daki ilk gecemizin Cumartesi'ye denk geldiğini hatırlatalım. Bu yüzden yemek sonrası için bir sürprizimiz var. Muhteşem manzaralı Chill Sky Bar'da ilk içecekler bizden. Zaten hangi Başka Türlü Macera seyahatinin gecelere akmadığını gördünüz ki ? :)

 

3. gün: Mekong Deltası ve Ho Chi Minh Şehri

 

Mekong Delta by Rory MacLeod is licensed under CC BY 2.0Mekong Delta by Rory MacLeod is licensed under CC BY 2.0 

 

Güneydoğu Asya'nın bir anlamda candamarı olan Mekong Nehri'nin kollar halinde Güney Çin Denizi'ne döküldüğü bölgeye Mekong Deltası deniliyor. Yaklaşık 39.000 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olan Mekong Deltası bölge insanı için hayati bir önem taşıyor aslında. Gerek pirinç üretimi gerekse balıkçılık deltanın verimli noktalarında can buluyor.

 

Biz de sabahın erken saatlerinde deltayı keşfe başlıyoruz; ilk durağımız bölgenin başkenti konumundaki My Tho. Şehirdeki iskeleden bineceğimiz ahşap botlarla nehir üzerinde ilerlerken etrafta göreceğimiz pirinç tarlalarını ve köylerini dikkatle izlediğinizde neden deltanın bu kadar önemli olduğunu da kolaylıkla anlayacaksınız.

 

Öğle yemeğimizi tropik meyve ve nehir balıklarından oluşan menümüzle yaptıktan sonra Ho Chi Minh City'e geri döneceğiz. Çünkü Mekong deltası sonrası sırada unutulmaz bir deneyim var. Şehre ulaştığımızda tam 16 tane motorsikletli bizi bekliyor olacak. Herkes yerini aldıktan sonra şehir turumuza başlayacağız. Fransız kolonyal dönemlerinden kalan Opera Binası, Tarihi Posta Binası, Caodai Tapınağı, China Town ve Notre-Dame Katedrali gibi noktaları dolaştıktan sonra rotamızdaki son nokta ise yerel ürünlerin satıldığı şehrin meşhur pazarı Ben Thanh olacak. Akşam yemeği de elbette şehrin en gizli lezzet üslerinden birinde. Motosikletlerin arkasında Ho Chi Minh City'nin güzelliklerini keşfedeceğimiz bu geceyi kolay kolay unutamayacaksınız :)

 

 

4. gün: Cu Chi Tünelleri ve Kamboçya Phare Sirki  

 

DSC02217 by Alex Valavanis is licensed under CC By SA 2.0DSC02217 by Alex Valavanis is licensed under CC By SA 2.0

 

Uzun yıllar boyunca Güneydoğu Asya'nın önemli bir bölümünü sömürge olarak kullanan Fransızlar, çekildiklerinde bölgeye yayılan komünizm dalgası ciddi bir karmaşaya da neden oldu. Komünizm ve milliyetçilik yanlısı iki karşı kutup arasındaki karmaşa şiddete doğru evrilince Birleşmiş Milletler konuya müdahele etti ve bölge Kuzey ve Güney Vietnam olarak ikiye bölündü. Tahmin edilebileceği gibi komünizm yanlısı Kuzey Vietnam S.S.C.B. ve Çin, Güney Vietnam ise A.B.D. tarafından destekleniyordu. Bölgede siyasi istikrar bir türlü sağlanamadı; Güney Vietnam'ın da komunist rejimle yönetilmesini arzu eden Kuzey Vietnam bir takım askeri girişimlerinde bulunmaya başlayınca A.B.D. de Güney Vietnam'a askeri yardımda bulunma kararı aldı. Bu da uzun yıllar sürecek acımasız bir savaşın fitilini ateşlemiş oldu. 

 

Bu savaşlar sırasında en dikkat çekici noktalarında biri de o zamaki adıyla Saigon yakınlarındaki Cu Chi Tünelleri'ydi. Fransız egemenliği sırasında inşa edilen ve 25 yıl boyunca toplam 17.000 kisinin gerilla savaşı için kullandığı tüneller aslında tam mühendislik harikasıydı. Nispeten minyon yapılı Vietnamlılar tünellerde rahatça hareket ederken iri yapılı Amerikalı askerler bu dar, karanlik ve havasız tünellerde kıpırdayamamıştı bile. Tünellere girebilenler de bu havasız ve karanlık ortamda başarılı olamamışlardı.

 

Toplam uzunluğu 250 kilometreyi bulan tünel ağında havalandırma ve mutfak gibi pek çok ihtiyaç düşünülmüştü ve en önemlisi girişlerin hemen hepsinde çeşitli tuzaklar bulunuyordu. Cu Chi tünelleri A.B.D.'nin yakın tarihte yaşadığı en büyük askeri fiyasko olan Vietnam Savaşı'nın en meşhur simgelerinden biri. Biz de gezimizin bu gününde önce Savaş Müzesi'ni sonra da tünelleri yerinde görmek için bölgede olacağız. Cu Chi tünelleri sonrası şehre geri döneceğiz. 

 

Öğle yemeğimizde Vietnam'ın en meşhur lezzeti "Pho" yemeği ile tanıştıktan sonra rotamızı Kamboçya'ya çeviriyoruz. Bekle bizi Vietnam, geri döneceğiz !

 

1280xphare

 

Yaklaşık 1 saatlik bir uçuş sonrası Kamboçya'nın Siem Reap şehrine ineceğiz. Siem Reap'e geldiğimiz akşam çok beğeneceğiniz bir etkinliğe davetliyiz, Phare Sirki. Kamboçya’da sirk gösterisi ne alaka şimdi diyebilirsiniz. Gelin size anlatalım.

 

İsmi sirk olsa da Phare bir sirkten daha fazlası, tam bir sürdürülebilir turizm örneği. Kızıl Khmer rejimi sırasında mülteci kampında bir grup insan terapi için bir sanat öğretmeninden çizim ve sanat dersleri alırlar. Rejim sonrası 1994’te evine dönen gruptan 9 kişi bu yeteneklerini yoksullar ve sosyal problemleri olan gençler ile paylaşmak için bir vakıf kurarlar ve Phare sirkinin temelleri atılır.

 

Bugün Phare sirkinin sunduğu dans, tiyatro, canlı müzik, akrobasi ve nefes kesen sirk sanatları yakın tarihten ve modern toplumdan özgün hikayeleri anlatıyor. Ayrıca bu gösterilerde hiçbir hayvan kullanılmıyor. Zaten hayvan haklarının korunmadığı hiçbir etkinlikte bulunmuyoruz. Gösteri öncesi akşam yemeğimizi Sirk Cafe'de yiyeceğiz.

 

5. gün: Angkor Wat 

 

angkor

 

Seyahatimizin bu bölümünü assoliste ayırdık desek yanlış olmaz herhalde. UNESCO Dünya Miras Listesi'nin en özel üyelerinden, yaklaşık 900 yaşındaki Angkor Kompleksi'nde uzun bir gün bekliyor bizi. Gündoğumunu Angkor Wat'ın önünde izledikten sonra kahvaltı için otelemize döneceğiz. Kahvaltı sonrası gizemli gülümsemesiyle ünlü Bayon, Tomb Raider filminin de çekildiği Angkor Thom ve Ta Prohm gibi noktaları adımlamaya gelecek sıra. Kimilerine göre dünyanın en güzel tapınağı olarak değerlendirilen Angkor Wat ise son noktamız olacak.

 

Akşam yemeğimiz için Siem Reap'de özel bir restoran seçtik. Mekan tasarımı ve yemeği ile başlı başına bir deneyim ancak burayı özel yapan ismi "iyi arkadaşlar" anlamına gelen Kaliyan Mith tarafından işletiliyor oluşu. Kaliyan Mith bir NGO ve sokak çocuklarına yardım ediyor. Burada yemek yiyerek biz de kar amacı gütmeyen bu organizasyona katkı sağlamış olacağız.  

 

 

6. gün: Tonle Sap Gölü

 

Tarihle randevumuzun ardından sıra gelecek yerel yaşamı yerinde görmeye. Siem Reap'in güneyinden yer alan Kampong Phluk Nehri'nde başlayacak tekne yolculuğumuzda önce bir köye konuk olacağız. Değişen su seviyelerine adapte olabilmek için kimi 9 metrelik kazıklar üzerine kurulmuş evlerde yaşıyan köylülerin hayatı oldukça ilgi çekici. Sonrasında Tonle Sap gölüne doğru ilerleyerek önce bir ormanın içinden geçeceğiz sonra da yüzen köylerle karşılaşacağız. Gölün üzerindeki yaşamlara konuk olmak bu seyahatin en önemli deneyimlerinden.

 

Tonle Sap Gölü ile vedalaşıp direksiyonu yeniden Siem Reap'e kıracağız zira yeniden Vietnam'a dönmemiz gerekiyor, kendisiyle vedalaşmadan ayrıldığımız için biraz huzursuzmuş. Gönlünü almamız gerekiyor, rotamız bu sefer ülkenin kuzeyindeki Hanoi şehri :) 

 

 

7. gün: Hanoi

 

hanoi bynight

 

Vietnam Asya'nın güneydoğu kıyıları boyunca S şeklinde bir coğrafyaya yayılması sebebiyle farklı özellikleri karakterinde barındıran bir ülke aslında. Ülkenin kuzeyindeki dağlık bölgeler yıllara meydan okuyan pirinç teraslarına ve yerel halklara ev sahipliği yaparken ülkenin güneyi ise verimli Mekong Deltası ve okyanus kıyısındaki tarihi şehirleri ile ön plana çıkmış. Ülke her ne kadar dünya kamuoyunda yakın tarihte A.B.D. ile yaşanan savaşla gündeme gelse de başkent Hanoi'nin Güneydoğu Asya'nın en eski başkenti olduğu göz önünde bulundurulduğunda ülkedeki kültür hazinesinin değeri daha net anlaşılıyor.

 

Biz de bu kültür hazinesinin derinliklerine inmeye başkentten başlıyoruz. Gün içindeki duraklarımız arasında savaş sırasında önce Fransa'ya ardından da A.B.D.'ye karşı verilen özgürlük mücadelesinin lideri Ho Chi Minh'nin mozolesi, aslında Vietnam'ın ilk üniversitesi olarak inşa edilen ancak sonraki yıllarda Konfüçyus tapınağı haline gelen Edebiyat Tapınağı, şehrin doğal güzelliklerinden Hoan Kiem Gölü ve üzerindeki adaya inşa edilen Ngoc Son Tapınağı gibi noktalar var.

 

Öğle yemeğimiz için şehrin dokusunu yansıtan bir restoran tercih ettik, Duong's. Yemeğin ardından sosyal medyada Vietnam'la özdeşleşmiş durumda bulunan trenle yerinde tanışmaya gelecek sıra. Yerel yaşamın tam ortasından geçen bu treni meraklı gözlerle izledikten sonra da şehirde bir Vietnamlı gibi gezmeye gelecek sıra. Ülkede sıklıkla karşılaşacağımız ve cyclo adı verilen 3 tekerlekli bisikletlerle şehrin altını üstüne getireceğiz birlikte. Konvoy yapıp, korna çalabilirsiniz.

 

Akşam saatlerinde özel bir deneyim bizi bekliyor. Hanoi sokak lezzetleri yürüyüşü. Otelimizin çok hareketli bir bölgede şehrin tarihi kısmında yer aldığından bahsetmiştik. Bu bölge sokak lezzetleri açısından bir cennet. Tecrübeli Vietnamlı rehberimizin eşliğinde bu hareketli sokaklarda hem yürüyüp hem de birçok farklı mekanda Vietnam lezzetlerini tadacağız. Bu gece istediğiniz kadar yemek serbest. Cesaretinizi ölçmek isterseniz "yılan şarabınız" bizden. Akşam yemeği sonrasında dileyenlerle Hanoi'nin gece hayatını şöyle bir yoklayacağız elbette.

 

 

8. gün: Halong Körfezi

 

halongbay

 

Yeni ''Dünya Harikaları'' oylaması sürerken doğa dalında en önemli adaylardan biri de Vietnam'ın kuzeydoğusunda yer alan Halong Körfezi'ydi. Aslında bu adaylığı da boş yere değildi. Yerel dilde ''Alçalmakta Olan Ejderha Körfezi'' anlamına gelen bölge, kireçtaşı ve kalker kayalardan oluşan yaklaşık 500 milyon yaşındaki binlerce adaya ev sahipliği yapıyor. İnsana ait izlerin on binlerce yıl öncesine dayandığı körfezde onlarca endemik türün de olduğunu belirtirsek bu adaylığın ne kadar haklı olduğu daha rahat anlaşılabilir aslında. Nitekim Halong Körfezi Vietnamlıların umutlarını boşa çıkarmadı, artık ''dünyanın yeni 7 doğa harikası'' listesinin nadide bir parçası.

 

Biz de listenin diğer üyeleri Güney Afrika'daki Masa Dağı ve Filipinler'deki Puerto Princesa Yeraltı Nehri'ne yaptığımız gibi Halong Körfezi'ni de rotamıza ekledik, hem de epey özel bir şekilde. Hanoi'deki sabah kahvaltımızın ardından öğle saatlerinde Halong Körfezi'ne ulaşmış olacağız. Küçük bir bot aracılığı denize açılıp, meşhur Cai Trap kanalına selam verdikten sonra da konforlu ana teknemize ulaşacağız. Kamaralarımıza yerleştikten sonra teknemiz körfezde ağır ağır süzülürken öğle yemeğimiz de hazır olacak.

 

Yemek sonrası sarkıt ve dikitlerden oluşan Tien Ong mağarası keşfimiz var.  Ha Long körfezinin en iyilerinden olan bu mağara yalnızca bir manzara noktası değil aynı zamanda arkeolojik bir alan.

 

Yemek öncesi gün batımını, teknemizin güvertesindeki barda "Happy Hour" eşliğinde izleyeceğiz. Tabi dileyenler Vietnam yemekleri dersine de katılabilir. Akşam yemeğinden sonra üst güvertede yıldızların altında kokteyllerimizi yudumlayıp geceyi bu doğa harikası körfezde teknemizin kamaralarında geçirerek bu aktiviteyi unutulmaz bir deneyime dönüştürmüş olacağız.

 

 

9. gün: Halong Körfezi ve Hanoi

 

Teknede günler erken başlıyor, sabahın ilk ışıklarında güzel bir deneyim ile başlayacağız güne, teknenin güvertesinde Halong körfezi manzarasında Tai-Chi yaparak. Kahvaltıdan sonra teknemiz Cua Van adındaki yüzen köye doğru yelken açacak. Bu eski balıkçı köyüne ulaştıktan sonra kanolarımıza binip kürek çekerek etrafı keşfedeceğiz. Bu deneyim sonrası teknemize dönüp öğle yemeğini yedikten sonra Ha Long gezimiz de bitmiş olacak.

 

Yaklaşık 2 saat süren bir yolculuk ile Hanoi'ye ulaşmış olacağız. Ülkeye veda etmeden önce güzel bir Vietnam masajını hak etmedik mi sizce de? Haftanın yorgunluğunu bir saat süren bir Vietnam masajı ile atacağız. Sonrasında da doğruca havalimanına; masaj sonrası uzun bir uyku için eve dönüş uçuşu şahane bir fırsat olabilir :)

 

btm ltd tursab logo

Uçuşlar

vietnamUcus

 

Seyahat sırasındaki iç uçuşları ise Vietnam'ın bayrak taşıyıcı hava yolu olan Vietnam Hava Yolları ile yapacağız.

 

vietnamIcUcus

Rotamız

İstanbul'dan THY ile aktarmasız Ho Chi Minh diğer adıyla Saigon şehrine uçacağız ve #BaşkaTürlüVietnamKamboçya maceramızın başlangıç noktası burası olacak.

 

Vietnam ve Kamboçya içindeki rotamız ise şu şekilde.

 

rota2 


 

 

Program

vietnamProgram

Konaklama

 

Bizim için konaklama yalnızca geceyi geçireceğimiz bir yatak değil başlı başına bir deneyim. Bu yüzden kalacağımız yerleri özenle seçiyoruz. Beş yıldızlı oteller yerine daha özel ve butik otelleri tercih ediyoruz. Aşağıda isimlerini verdiğimiz otellerin booking.com puanlarını ve fotoğraflarını detaylı inceleyebilirsiniz.

 

vietnamKonaklama 

* Otellerimizin şartlar doğrultusunda değişebileceğini belirtelim. 

 

Yemek

yemek

Vize

vietnamVize

Deneyimler

deneyimler1

deneyimler2

Ücret

 
vietnamUcret
vietnamOdemePlani
taksit

Kaydol

 
Bu geziye sadece 15 kişi ile gidiyoruz. Bu yüzden ilk 15 kişi geziyi satın aldıktan sonra gezi kayıtlarını kapatıyoruz. Seyahate kayıt olmak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.Soruların veya satın alma seçenekleri için bizi arayabilir ya da bize WhatsApp üzerinden yazabilirsin.

Tel: 0212 251 9447
WhatsApp: 0533 264 3489
 
 

Hatırlatmalar

vietnamHatirlatmalar

İptal ve iade

 

İptal ve İadeler konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne bağlı bir şekilde hazırlanan Satış Sözleşmesine uymakla yükümlüyüz.

 

Bize yazılı olarak bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.

 

1. Seyahatin başlamasından en az 30 gün önce yapılan iptal bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödemiş olduğunuz bedeli size 14 gün içerisinde iade ediyoruz.

 

2. Seyahatin başlangıcına 30 günden az kalan iptal taleplerini maalesef kabul edemiyoruz. Böyle bir durumda tur bedelinin tamamını sizden alıyoruz ancak elinizde olmayan sebeplerden (bunlara mücbir sebepler deniliyor) dolayı seyahati iptal etmek durumunda kaldıysanız, yapmış olduğunuz ödemenin iadesi için adınıza yaptırdığımız Güvence Paketi'ne başvurup sigorta aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi başvurunuzu inceleyecek ve size bu konuda geri dönüş yapacaktır.

 

Size göndereceğimiz satış sözleşmesinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.