Fas

Neler Göreceğiz?

fesBuyuk

 

Başka Türlü Macera sizi ülkeye yaptığımız her iki seyahatte de bizi fazlasıyla şaşırtan Fas'ın gizemli sokaklarına, uçsuz bucaksız çöllerine ve egzotik şehirlerine davet ediyor. 

 

Fas Başka Türlü Macera seyahatlerinde ayrı bir yer taşıyor, zira ilk seyahatlerden birini düzenlediğimiz ülke olarak kendisi bizim için otantik olduğu kadar özel de bir yer. Ancak Fas'ı sadece çok meşhur bir kaç şehriyle tanımlamak mümkün değil. Zira labirentler diyarı Fes ve yılan oynatıcıların başkenti Marakeş elbette şahane ama Sahara Çölü'nde deve sırtında bir berberi gibi dolaşıp, sonrasında yıldızlar altında uyumadan ya da masmavi sokaklarında kaybolacağınız Şafşavan'ı görmeden ''ben Fas'ı gördüm'' demeniz malesef mümkün değil :)

 

Bir yanda Atlas Okyanusu ve Akdeniz'e komşu masmavi kıyılar, bir yanda Atlas Dağları'nın görkeminin ardında saklanan otantik çöller, diğer yanda ise tarih kokan rengarenk sokaklar. Kasım ayı başında direksiyonu yeniden Kuzey Afrika'nın incisi Fas'a kırıyoruz, aramıza katılın.

 

1. gün: İstanbul - Kazablanka

 

Yolculuğumuzun ilk durağı tabi ki İstanbul. Havalimanında buluştuktan sonra bizi Fas’ın Kazablanka şehrine götürecek uçakta yerimizi alacağız. Yaklaşık 5 saatlik konforlu bir yolculuk bizi bekliyor. Gece geç saatlerde ulaşacağımız Kazablanka’da bizi aracımız karşılayacak ve hemen otelimizde dinlenmeye çekileceğiz. 

  

2. gün: Kazablanka - Rabat

 

rabatcropped

 

Fas'taki ilk durağımız 1942 yılında çekilen ve sinema tarihinin en özel yapımlarından biri olarak kabul edilen filme de adını veren Kazablanka. Havalimanından aracımızla önce eski şehir Medina'yı, sonrasında havalı otelleri, barları ve kafeleriyle şehrin göz bebeği La Corniche ve dünyanın en büyük camilerinden biri olarak kabul edilen Hassan II Camii'ni göreceğiz.

Kazablanka'da çok zaman harcamayacağız, çünkü ilerleyen günlerde yapacaklarımız göz önünde bulundurulduğunda şehrin biraz zayıf kaldığını söylemek mümkün. Kazablanka filminin gözbebeği Rick's Cafe'deki öğle yemeği sonrasında yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk bizi Atlas Okyanusu'nun hemen kıyısında yer alan Fas'ın başkenti Rabat'a ulaştıracak. Fas'taki 4 imparatorluk şehrinden biri olan Rabat'ta yoğun bir öğleden sonra bizi bekliyor. Zira Fas'daki tarihi şehirlerin hemen hepsinde yer alan ve bir nevi kaleiçi olarak ifade edebileceğimiz kasbahların güzel örneklerinden biri olan Udayas Rabat'ta. Hem bu kasbahın sokaklarında dolaşıp Atlas Okyanusu'nu yukarıdan izleyeceğiz, hem de Fas'ın efsanevi kralı 5. Mohammed'in mozolesini görerek ülkede sıklıkla karşılaşacağımız mimariyle tanışmış olacağız, ancak söyleyelim bu daha başlangıç. Fas mimarisi o kadar zenginki Türkiye'ye dönüşte ''Fas Kapıları'' diye bir fotoğraf albümünüz olabilir. 

 

Akşam yemeğimiz için özel bir yer seçtik yine, Rabat'ın en özel lezzet noktalarından Dar Zaki'de keyifli bir akşam yemeğine hazır olun.

 

 

3. gün: Chefchaouen (Şafşavan) 

 

safsvBuyuk

 

Rabat sonrası rotamızda masmavi bir şehir var. Masmavi derken ciddiyiz, renk cümbüşünden gözünüzü alamayacaksınız. Fas'ın kuzeyindeki Rif dağlarının tam ortasına kurulu küçük bir kasaba olan Şafşavan'da sokaklar, kaldırımlar, merdivenler, kapılar yani hemen herşey büyüleyici bir mavi renge boyanmış. Riadımız hemen mavi şehrin kıyısında. 

 

Akşam yemeği için bu mavi sokaklar arasında küçük bir restoran tercih ettik sizler için, içinde sadece bir kaç masayla hizmet veren ancak içerdeki Faslıların bile bize ''Burayı nasıl buldunuz'' dedi bir lezzet durağı.

 

 

4. günVolubilis - Meknes - Fes

 

Şafşavan Fas'daki rotamızın en kuzeyindeki şehir, dolayısıyla maviye doyduktan sonra artık yüzümüzü güneye dönme vakti gelmiş olacak. İlk molamızı Roma İmparatorluğu'nun zeytin peşinde koştuğu ve imparatorluğunun güney sınırlarını çizen antik Volubilis kentinde vereceğiz. UNESCO Dünya Miras Listesi'nin nadide parçalarından biri olan Volubilis'teki mozaikler yıllara meydan okuyor, biz de gidip yerinde görelim elbette. Mozaiklerle vedalaştıktan sonra imparatorluk şehirlerinden bir diğeri olan Meknes şehrine ulaşacağız. Önce öğle yemeğimizi yapacağız sonra da Meknes sokaklarına vuracağız kendimizi. Fas Sultanlığı'a bir dönem başkentlik yapmış şehrin çarşılarında alışveriş yapmak için de bir kaç saatimiz olacak.

 

Akşama doğru artık yönümüzü Fas'ın kültür hazinesi Fes şehrine çevireceğiz. Fes'e ilk ulaştığımızda herkesin tepkisi genelde aynı oluyor; ''Nasıl bir yer burası böyle ?'' Kalacağımız riada doğru daracık sokaklardan ilerlerken şaşkınlık biraz daha artıyor çünkü bazı sokaklar var ki genişliği sadece 30 santimetre. Ancak bu sokakları geçip riada girdiğimizde içerideki gösterişe inanamıyorsunuz. Zira riadlar Fas insanın ruhunu anlatıyor, dışarıya karşı duvarlarla kapalı ancak içeride güzel ve özenli.

 

Akşam yemeğinde hem Fes mutfağını hem de Fes atmosferini anlatan özel bir yer olacağız; Ruined Garden.  

 

  

5. gün: Fes

 

Bu sabah uyandığınızda dünya üzerindeki diğer şehirlere pek benzemeyen, dar sokakların müthiş konaklara açıldığı, dünyanın en eski üniversitesine, nakış gibi işlenmiş medreselere ve rengarenk dabakhanelere evsahipliği yapan 1200 yaşında bir kente açacaksınız gözlerinizi. Tüm gün bu sokaklarda nefes alacağız. Attığımız her adım, döndüğümüz her köşe, girdiğimiz her sokak bizi biraz daha şaşırtacak ve günün sonunda akşam yemeğimizi yerken kendinize şöyle diyeceksiniz: ''Bu şehrin dünyada eşi benzeri yok.''

 

6. gün: Midelt Atlas - Erfoud - Merzouga

 

colBuyuk2

 

Bugün çöl yolculuğumuz başlıyor. Yol üzerinde önce Midelt Atlas’a ve muhteşem ormanına uğrayıp maymunları ziyaret edeceğiz. Sonrasında Ziz vadisini ve kanyonları geçerek önce Erfoud’a sonrasında da Merzouga’ya yani Sahara Çölü’ne ulaşacağız. Ancak konaklayacağımız çadırlara ulaşmak pek de kolay değil malesef, nitekim bir masalı andıran saatlerimiz de tam bu sırada başlayacak. Hep beraber bir berberi deve kervanı oluşturacağız ve bu kervan Sahara Çölü'nün uçsuz bucaksız kum tepeleri arasında yol almaya başlayacak. 1 saatlik yolculuk sonunda yıldızların altında uyuyacağımız kampa ulaşacağız. Kampta konforu üst düzeyde tuttuk ama isteyenlere yıldızların altında uyumak serbest.

  

 

 

7. gün: Toudra Kanyonu - Dades Vadisi  

 

dadescroppedP 20160310 141804 Fotor

 

Fes labirentlerindeki masalın ardından kahvaltı sonrası yönümüzü bu kez batıya çevirip Marakeş’e doğru ilerlemeye başlayacağız. Ancak yolda bizi yine sürprizler bekliyor. Önce Toudra Kanyonu’nda pırıl pırıl bir nehir boyunca yürüyeceğiz sonrasında da virajlarıyla pek çok fotoğraf karesinde gördüğünüz Dades Vadisi'ne ulaşacağız. Evet Fas'ı pek çok insan çöl ve eski şehirlerden ibaret sanır ama aslında doğa da oldukça cömert davranmıştır bu topraklara. 

 

Vadi manzaralı otelimizde yemeklerizi yiyip naneli çaylarımızı içerken sessizliği dinlemek de günün en güzel anı olsa gerek.

 

 

8. gün: Ouarzazate - Ait Ben Haddou - Marakeş

 

aitbenfotor

 

Kahvaltı sonrası yola devam edeceğiz ve Ouarzazate’ye ulaşacağız. İlk durağımız Unesco Dünya Miras Listesi'ndeki Ait Ben Haddou köyü. Bu köy özellikle Game Of Thrones hayranları için farklı bir yere sahip zira sevgili Khaleesi'mizin bütün kölelerini özgürleştirdiği Yunkai şehri aslında tam da burası. Dolayısıyla köyün sokaklarında dolaşırken bir gözümüzün gökyüzünde olmasında fayda var, kimbilir alevler saçan bir ejderhayla karşılaşırız belki. Hemen belirtelim Gladyatör ve Babil gibi bazı filmler de yine burada çekilmiş.

 

Öğle yemeğinin ardından yolculuğumuz Atlas dağları üzerindeki kanyonların arasından devam edecek ve akşama doğru kızıl şehir Marakeş’e ulaşmış olacağız. Yılan oynatıcıların ve sihirbazların sokaklarında cirit attığı şehirdeki akşam yemeği için yine özel bir randevumuz var, Marakeş'in meşhur Cafe Clock'unda yerimiz hazır bile.

 

 

 

9. gün: Marakeş

 

marakesBuyuk

 

Ve son durak Marrakeş pek çoklarına göre Fas'ın en güzel şehri, kızıl şehir. Binaların rengi ve güneşin batışı bu şehri bambaşka bir hale getiriyor. Meydanlarında, sokaklarında, bahçelerinde uzun uzun dolaşıp bu çok özel şehri keşfedeceğiz. Her zamanki gibi dileyenlerle bir de bu fantastik şehrin gecelerine akacağız, gündüzleri kadar güzel olup olmadığını beraber göreceğiz. 

 

 

 

10. gün: Marakeş - Kazablanka - İstanbul

 

Hatıralarımızı bavullarımıza doldurup eve dönme zamanı. İstanbul uçuşumuz için yeniden Kazablanka’nın yolunu tutacağız. Eve döndüğümüzde arkadaşlarınıza çöl gecelerini, mavi şehir Şafşavan'ı, Fes'in labirentlerini ve Marakeş'in büyücülerini anlatabilirsiniz artık :)

 

Rotamız

 

İstanbul'dan Fas'ın en büyük ve modern şehri Kazablanka'ya uçacağız ve #BaskaTurluFas maceramıza başlangıç noktamız burası olacak.

 

Screen Shot 2017 08 28 at 14.06.24

 

1280xrota1

 

Kazablanka'dan sonraki Fas rotamız basitçe aşağıdaki gibi olacak. 

 

fasKasim2017Rota 

 

 

Program

 

Screen Shot 2017 07 29 at 11.56.27
  

 *Program şartlar doğrultusunda değişebilir. 

 

Konaklama

faskonaklama

 

Geziye çift olarak katılma zorunluluğu yok. Tek başına geziye katıldığın takdirde geziye katılan başka bir gezgin ile oda arkadaşı oluyorsun :)

Yemek

2

Vize

3

Bu Gezi Farklı

8

Ücret

fasKasim2017Ucret
 

Seyahatlerimiz Türsab A Grubu 8935 lisans numaralı Homeros İlyada Tur firması ile düzenlenmektedir.

 

Soruların veya diğer satın alma seçenekleri için bizi arayabilir ya da bize WhatsApp üzerinden yazabilirsin. 

 
Özcan: 0 533 264 3489

Kaydol

Bu geziye katılmak istersen lütfen aşağıdaki formdan bilgilerini gir. Geziye 15 kişi ile gidiyoruz bu yüzden ilk 15 kişi geziyi satın aldıktan sonra maalesef gezi kayıtlarını kapatıyoruz.


Geziyi hemen şimdi, kredi kartıyla satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsin. 2, 4, 6 ve 9 taksit seçeneği bulunuyor.

https://www.ilyadatur.com/turlar/kasimayi-fas-turu/

Soruların veya diğer satın alma seçenekleri için bizi arayabilir ya da bize WhatsApp üzerinden yazabilirsin.

Özcan: 0 533 264 3489


Seyahatlerimiz Türsab A Grubu 8935 lisans numaralı Homeros İlyada Tur firması ile düzenlenmektedir.

Hazırlıklar

4

5

6

7