#BaşkaTürlüFilipinler

Neler Göreceğiz?

anaKapakBeach 91, Coron, Philippines by Matt Kiefer is licensed under CC BY-SA 2.0 (cropped)

 

Başka Türlü Macera direksiyonu bu kez taa Asya'nın diğer ucuna, tam 7645 adadan oluşan Filipinler'e kırıyor. Cennet kumsallara, muhteşem sualtına, rengarenk bir doğaya ve ada ada gezmeye hazır olun. 

 

Rotamız yine çok yoğun; başkent Manila'da başlayacak olan seyahatimiz, kaotik başkentte hiç vakit kaybetmeden Bohol adasına doğru devam edecek. Çikolata tepelerini, bakışlarıyla gönlünüzü fethedecek tarsiyerleri görüp bir de Loboc Nehri'nde dolaştıktan sonra doğruca bir sonraki durağımıza yani güzeller güzeli Coron adasına yola koyulacağız. Coron'da koy koy gezmekle elbette yetinmeyeceğiz bir de Palawan'a geçip tüm koyların altını üstüne getireceğiz. Son durak ise adadaki dünyanın yedi doğa harikasından biri olan Puerto Princesa Yeraltı Nehri, yarasalara selam verdikten sonra eve huzur içinde dönebiliriz.

 

Elbette bu plan içinde 'başka türlü' pek çok şey var yine. Özenle seçtiğimiz restoranlar bir yana konaklamak için seçtiğimiz noktaları uzun süre unutamayacaksınız. Özetle #BaşkaTürlüFilipinler adına yaraşır bir seyahat olacak. Seyahatin detayları için sizi şöyle aşağıya alalım.

 

1. gün: İstanbul - Manila

 

Yolculuğumuzun ilk durağı tabi ki İstanbul. Havalimanında buluştuktan sonra bizi Filipinler'in karmakarışık başkenti Manila'ya götürecek uçakta yerimizi alacağız. Uzun bir yolculuk bizi bekliyor. Sağlam bir uyku da iyi olur ama uçakta uyuyamam derseniz önerimiz her zamanki gibi güzel bir kitap. Son zamanların yıldızı Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens ya da  hemen peşinden gelen Homo Deus: Yarının Kısa bir Tarihi size yolculuğun uzunluğunu kolayca unutturabilir.

  

2. gün: Manila - Cebu

 

Manila'ya yerel saatle öğleden sonra ineceğiz. Dedik ki başkentin kaosuyla, trafiğiyle hiç uğraşmayalım. Zira bırakın şehri gezmeyi, otele gitmek bile saatler sürebiliyor. Ülkenin diğer güzelliklerinin yanında Manila'nın esamesi bile okunmayacağı için havalimanından ayrılmadan hemen başkenti terketmeye karar verdik. Dolayısıyla akşam saatlerinde Filipinler'in bir diğer büyük (ama daha sevimli) şehri Cebu'ya uçuşumuz olacak ve akşam saatlerinde otelimize yerleşmiş olacağız.

 

3. gün: Bohol 

day2Kapak

Tarsier Sanctuary, Corella, Bohol by yeowatzup is licensed under CC BY 2.0 (cropped)

 

Sabah erken saatlerdeki kahvaltımızın hemen ardından 2 saatlik keyifli bir tekne yolculuğu bizi Filipinler'in hemen hemen tam ortasında yer alan Bohol adasının Taglibaran limanına getirecek. Bohol doğal güzellikleriyle adından epey söz ettiren bir ada. Duraklarımız arasında kimi efsaneye göre bir devin gözyaşlarından oluşan, kimi efsaneye göreyse iki devin kavgası sonucu oluşan Çikolata Tepeleri, dünyanın en küçük primatları olan tersier maymunları ve Loboc Nehri'nde süzülürken keyifli bir öğle yemeği var. Öğleden sonraki bir kaç saatimizi ise otelimize ve kumsallara ayırdık elbette, otelden ayrılmak zor gelecek ama merak etmeyin Coron ve Palawan'da da bizi sürprizler bekliyor. 

  

 

4. gün: Cebu - Coron

 

Bohol adasını arkamızda bıraktıktan sonraki durağımız Filipinler'in en meşhur adaları Coron ve Palawan olcak. Cebu'dan direkt uçuşla Busuanga havalimanına ulaştıktan sonra otelimize yerleşeceğiz, sonra da Coron keşfimiz başlayacak.

 

 

5. gün: Coron

day4Kapak

IMG_7404-1 by Kristine is licensed under CC BY 2.0 (cropped)

 

Bugün dünyaca ünlü Coron'un altını üstüne getireceğiz. Duraklarımız arasında Kayangan Gölü, Barracuda Gölü, İkiz Lagün, Siete Pecados Deniz Parkı, İskelet Batığı ve Mercan Bahçesi gibi yerler var. Akşamüstü otele döndüğümüzde denize, yüzmeye doymuş olacağız. Yok hala doymadık diyorsanız, bir gün daha bekleyin El Nido'da kesin doyacaksınız zira.

  

 

6. gün: El Nido

 

Sabah erken saatlerde Coron'dan yaklaşık 4 saatlik bir tekne yolculuğuyla Palawan adasının kuzeyindeki El Nido'ya ulaşacağız. Otelimize yerleştikten sonra bu kez El Nido keşfi başlayabilir. 

 

  

 

7. gün: El Nido

 

El Nido ve etrafında onlarca irili ufaklı ada bulunuyor ve adaları dolaşan belli rotalar planlanmış. Biz de bu rotalardan en güzel ikisini seçtik ve iki günü bunlara ayırdık. İlk olarak A rotası olarak bilinen hat üzerinde ilerleyecek bize özel teknemiz. Duraklarımız arasında Gizli Lagün, Shimuzu adası, Küçük Lagün, Büyük Lagün ve 7 Komando Adası olacak.

 

8. gün: El Nido

 

Bugünse ikinci rotayı izleyeceğiz ve teknemiz bugün bir adadan diğerine yelken açacak. Pangalusian, Pinagbuyutan, Vigan, Yılan ve Pinasil adalarında bazen su üstünde bazen su altında adeta bir balık gibi geçireceğiz günü. Zaten gün sonunda halen yüzgeçleriniz çıkmadıysa ya da parmak aralarınızda perde oluşmadıysa artık bizim yapabileceğimiz bir şey yok.

 

 

9. gün: Puerto Princesa Yeraltı Nehri ve eve dönüş

 

Ülkedeki son günümüzü yine bir doğa harikasına ayırdık. Kahvaltı sonrasında otelden ayrılıp dünyanın yedi doğa harikasından biri olarak bilinen Puerto Princesa Yeraltı Nehri'ne gideceğiz ve nehrin üstünde tekneyle mağaranın derinliklerini keşfedeceğiz. Hem gitmişken mağarayı mesken tutmuş binlerce yarasaya da selam veririz. 

 

Eve dönüş için oldukça uzun bir yolumuz var. Önce Puerto Princesa'dan Manila'ya, oradan da eve uçacağız. Dönüş uçaklarında da bu sefer kitap okumaktansa uyumayı tercih edeceğinizi düşünüyoruz zira günlerdir su içinde kalan bünyelerin biraz dinlenmeye ihtiyacı olabilir.

 

Rotamız

filipinlerRota1

 

 Filipinler içindeki rotamız ise şu şekilde. 

 filipinlerRota2

 

Program

 

#BaşkaTürlüFilipinler seyahati şu anda planlanma aşamasında, program detayları yakında bu sayfada olacak. 

Konaklama

 

#BaşkaTürlüFilipinler seyahati şu anda planlanma aşamasında, program detayları yakında bu sayfada olacak. 

Yemek

2

Vize

3

Bu Gezi Farklı

7

Ücret

 

#BaşkaTürlüFilipinler seyahati şu anda planlanma aşamasında, program detayları yakında bu sayfada olacak. 

Kaydol

 
 
#BaşkaTürlüFilipinler seyahati şu anda planlanma aşamasında, program detayları yakında bu sayfada olacak. 

Hazırlıklar

 
 
#BaşkaTürlüFilipinler seyahati şu anda planlanma aşamasında, program detayları yakında bu sayfada olacak.